Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 3/2022, str. 9

Krzysztof Świertok/BPJG

Jasnogórskie Pawełki

Jasnogórskie Pawełki

Eremityzm serca

Choć są znani głównie z posługi na Jasnej Górze, to są także duszpasterzami w wielu miejscach na świecie. Paulini, zwani białymi mnichami, 15 stycznia obchodzą swoje święto patronalne. Wspominają św. Pawła Pustelnika, który jest patriarchą zakonu i od którego pochodzi nazwa wspólnoty: Zakon św. Pawła Pierwszego Pustelnika (OSPPE). 16 stycznia świętują wraz z wiernymi, zwłaszcza z dziećmi, którym rozdają pawełkowe prezenty. To tzw. uroczystości zewnętrzne.

W paulińską duchowość wpisane są: pielęgnowanie kontemplacji Boga w samotności oraz umiłowanie modlitwy liturgicznej; szczególny kult Bogurodzicy, wyrażający się głównie w naśladowaniu Maryi w dziele własnego uświęcenia i w działalności apostolskiej; sprawowanie sakramentów, zwłaszcza sakramentu pokuty.

Jak zauważa przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, przechowując duchowy depozyt św. Pawła, mnisi starają się rozwijać ideał życia kontemplacyjnego we wciąż zmieniających się warunkach, przy równoczesnym otwieraniu się na potrzeby współczesnego człowieka. – To, co jest wezwaniem dla każdego paulina, niezależnie w którym kraju posługuje, to „eremityzm serca”. Drogi mniszego stylu życia we wspólnocie i w aktywności duszpasterskiej nie mogą się rozchodzić, to jest moc paulińskiego charyzmatu – wyjaśnia o. Chrapkowski.

Kolebką Zakonu Paulinów są Węgry, gdzie uformował się on w XIII wieku. Mimo burzliwych dziejów i trudnej historii, zwłaszcza podczas najazdów tureckich na Węgry, paulini nie tylko przetrwali, ale i przeżywali swój rozwój. Od 1382 r. zakon sprawuje pieczę nad jednym z najważniejszych sanktuariów świata – Jasną Górą. To właśnie dlatego postrzegany jest w Kościele i przez wiernych jako zakon maryjny. W ciągu wieków wzbogacił swoje przesłanie o działalność duszpasterską. Od XV wieku paulini obejmują parafie, sprawują także opiekę nad ruchem pielgrzymkowym. Często biskupi, którzy zapraszają „białych mnichów” do posługi w swoich diecezjach, powierzają im opiekę nad lokalnymi sanktuariami maryjnymi.

Reklama

Prawie 500 paulinów służy Bogu i ludziom w ponad siedemdziesięciu klasztorach na czterech kontynentach. Ojciec Michał Lukoszek, wikariusz generalny zakonu, zwraca uwagę na coraz bardziej widoczny aspekt międzynarodowy wspólnot paulińskich. – Międzynarodowość widać szczególnie w Afryce, Australii czy Ameryce Północnej. Paulińscy kapłani wnoszą do zakonu swój charakter kulturowy, który zawsze niezmiernie wzbogaca – podkreśla.

Do patronalnych uroczystości zakonnicy przygotowywali się przez 9 dni, odprawiając we wszystkich swych wspólnotach Pawełki. To nabożeństwo na Jasnej Górze nie ma sobie równych, klasztor jest bowiem największym paulińskim domem z siedzibą przełożonego generalnego.

Jasnogórski flesz

• 16 stycznia – tzw. zewnętrzna uroczystość ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika: godz. 11 – Suma odpustowa, godz. 16.15 – nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa;

• 20 stycznia – wspomnienie bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów: godz. 7 – Msza św.; • 21-23 stycznia – pielgrzymka hospicjów polskich;

• 22 stycznia – oratorium o św. Janie Pawle II: godz. 17.

2022-01-11 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w Łagiewnikach

2022-08-14 07:22

[ TEMATY ]

Łagiewniki

Agata Kowalska

20 lat temu Jan Paweł II konsekrował bazylikę w krakowskich Łagiewnikach. Do tego światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego przed pandemią rocznie przybywało ok. 2 mln wiernych z ponad 150 krajów. Pielgrzymowało tu trzech papieży.

17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski, poświęcił sanktuarium w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

CZYTAJ DALEJ

Herb Pauliński - wiesz, co oznacza?

2022-08-13 21:38

[ TEMATY ]

#NiezbędnikPielgrzyma

Karol Porwich/Niedziela

Od strony miasta wchodzimy na Jasną Górę przez szereg bram: Bramę Lubomirskich (zbudowana w 1723r.) i dalej Matki Boskiej Królowej Polski, bądź Zwycięskiej (zbudowana w 1776r. na cześć króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), Bramę Matki Bożej Bolesnej (przebudowana w 1891 r.) i ostatnią, najstarszą (ukończoną w 1631 r.) zwaną Wałową, bądź Jagiellońską (od 1670 r. w dobudowanej górnej kondygnacji mieścił się magazyn broni i amunicji oraz mechanizm podnoszący most zwodzony).

Warto zatrzymać się przed Bramą Lubomirskich i popatrzeć na mozaikę przedstawiającą herb pauliński.

CZYTAJ DALEJ

Anna Moskwa: próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji

2022-08-14 21:31

[ TEMATY ]

Odra

www.gov.pl/

W najbliższych godzinach próbki wody z Odry zostaną przebadane pod kątem 300 potencjalnych substancji. Teraz podlegają badaniu na obecność pestycydów – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w Szczecinie.

Podczas konferencji prasowej w niedzielę w Szczecinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała, że podstawowym celem jest zniwelowanie potencjalnych skutków, jaki kryzys związany z zatruciem Odry może wywołać.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję