Reklama

Felietony

To będzie rok pełen radości

Dla wielu życie jest wędrówką w poszukiwaniu źródła, które ugasi ich pragnienie. Nie wiedzą, że tuż obok istnieje woda życia!

Od 22 lat mieszkam w Warszawie, ale urodziłem się i 30 lat żyłem we Florencji. Można zatem powiedzieć, że jedno ucho mam we Włoszech, a drugie w Polsce. Co przeważnie słyszę w tych czasach? Słyszę ludzi bardzo smutnych, przestraszonych. Ten rok nie zapowiada się dobrze – mówią i w Italii, i w Polsce. A czy wiecie, że gdy większość osób, które was otaczają, właśnie tak myśli i o tym mówi, to wy też zaczynacie wierzyć, iż nie ma wielkiej nadziei na to, że 2022 będzie dobrym rokiem?

Myślę, że większość ludzi nie ma relacji z Jezusem na co dzień, dlatego są smutni i zdemotywowani. A przecież tym, co różni nas, chrześcijan, od innych, jest właśnie nadzieja! Ta chrześcijańska jest zakorzeniona w wierze, jest nadzieją zmartwychwstania, nadzieją na powrót Chrystusa, zbawienie Boże. Nadzieja daje wierzącym radość i pokój dzięki mocy Ducha. Właśnie dlatego gdy ktoś zapyta: „Jaki będzie ten rok, Witold?”, odpowiem: „To będzie rok pełen radości!”.

Spotkanie z Jezusem sprawia, że serce skacze z radości! Gdy był On jeszcze w łonie Maryi, Jan – którego Elżbieta poczęła 6 miesięcy wcześniej – cieszył się w łonie swojej matki z tego spotkania. Pasterze skakali z radości, gdy ujrzeli Dzieciątko w ramionach Maryi; radowali się także Królowie, którzy przybyli z daleka, by Je zobaczyć. Ludzie, pokornego serca doświadczają wielkiej radości w spotkaniu z Jezusem i w poznaniu Go. Kto spotka Jezusa, jest jak człowiek, który znalazłszy skarb ukryty w polu, ukrywa go ponownie, a potem idzie, pełen radości, sprzedaje cały swój dobytek i kupuje to pole. Albo jak kupiec, który udaje się na poszukiwanie drogocennych pereł; znajduje perłę o wielkiej wartości, idzie, sprzedaje wszystko, co posiada, i ją kupuje. Jezus jest tak wielkim źródłem radości, że ci, którzy Go spotykają, są gotowi zostawić wszystko: dom, matkę, ojca, dzieci, pole, aby z Nim być. Każdy, kto Go spotka, nigdy już Go nie opuści. Radość tego spotkania jest dla człowieka tajemnicą, którą trzeba poznać. Gdy przebywamy wśród ludzi, których kochamy, również odczuwamy wielką radość i chcielibyśmy być z nimi tak długo, jak to tylko możliwe. To jednak nie jest ta sama radość, która towarzyszyła Apostołom, gdy byli razem z Jezusem, i której my także doświadczamy, kiedy możemy się uwolnić od naszych codziennych zmartwień i zjednoczyć się z Nim. Tylko w spotkaniu z Jezusem ludzkie serce odnajduje radość, do której dąży, tylko w Nim znajduje tę pełnię, która je zadowala.

Reklama

Gdy widzę wielu moich znajomych, którzy szukają źródła radości w ludzkim świecie, w filozoficznych trendach, moje serce przeżywa największe rozczarowanie. Tymczasem Jezus nie pozwala, aby człowiek przez całe swoje życie szukał miłości. Nawet gdy jesteśmy zamknięci w sobie, rozczarowani światem i pełni pretensji, On przychodzi i puka do drzwi naszych serc, z Boską delikatnością, która powoduje radość. To pukanie miłości! Strach, rozczarowanie, brak pewności siebie, łatwowierność mogą nas skłonić do nieotwierania serc lub odkładania tego na później, przez co tracimy to, czego szukaliśmy przez całe życie. Musimy więc pokonać wszelką nieufność, wykonać skok ponad ludzkie kalkulacje i zaufać Jezusowi, nawet jeśli jeszcze Go nie znamy. Czy myślisz, że możesz zdobyć miłość życia bez odwagi?

Bóg, który jest miłością, daje nam w Jezusie źródło, z którego możemy czerpać na wieki: Jego ludzkie i Boskie Serce to promieniujące centrum wszechświata, ku któremu zmierzamy. Błędem jest myślenie, że drugi człowiek wystarczy, aby zaspokoić nasz głód miłości – ludzkie serce jest zawsze niespokojne, nawet jeśli posiadło miłość każdego stworzenia. Wszystko się zmienia dopiero wtedy, gdy spotka się Jezusa.

Dla wielu życie jest wędrówką w poszukiwaniu źródła, które ugasi ich pragnienie. Nie wiedzą, że tuż obok istnieje woda życia! Nie możemy zasmucać się w bagnie swoich rozczarowań i przeklinać dnia, w którym się urodziliśmy. Musimy zaufać Jezusowi, który mówi: „Ktokolwiek pije tę wodę, znowu będzie spragniony; lecz kto napije się wody, którą Ja mu dam, już nigdy spragniony nie będzie. Woda, którą mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym do życia wiecznego”. Zaufajmy Jezusowi. Jego miłość nigdy nie zawodzi, dlatego 2022 r. będzie pełen radości.

2022-01-11 08:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkanoc w Italii

We Włoszech na Wielkanoc mówi się „Pasqua”; słowo to wywodzi się z żydowskiego „Pesah”, które wśród Żydów oznacza uroczystość upamiętniającą wyzwolenie z niewoli egipskiej.

Tak bardzo podobają mi się dwa polskie słowa: „wielka” i „noc”, które razem tworzą jedno niezwykłe: „Wielkanoc”. To cudowny czas, w którym Jezus zmartwychwstał! We Włoszech na Wielkanoc mówi się Pasqua; słowo to wywodzi się z żydowskiego Pesah, które wśród Żydów oznacza uroczystość upamiętniającą wyzwolenie z niewoli egipskiej. Mimo że włoskie dzieci wiedzą, co to święto oznacza dla chrześcijan, nazwa ta nie jest tak jasna i prosta jak w przypadku języka polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Święty Dominik Guzman

Niedziela Ogólnopolska 7/2010, str. 4-5

[ TEMATY ]

św. Dominik Guzman

Giovanni Bellini/The National Gallery/pl.wikipedia.org

Drodzy Bracia i Siostry,

CZYTAJ DALEJ

Bazylika Bożego Miłosierdzia - skarb dany przez Boga dla nas

2022-08-08 16:01

Małgorzata Pabis

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

- Ale kościół i także nasza bazylika, to nie jest supermarket  - powiedział ks. Stanisław Mieszczak SCJ, przygotowując wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

    W niedzielę – 7 sierpnia – w bazylice Bożego Miłosierdzia homilie przygotowujące bezpośrednio wiernych do uroczystości 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu i konsekracji bazyliki głosił ks. Stanisław Mieszczak SCJ.

    Sercanin nawiązał do Ewangelii z dnia, w której Pan Jezus wzywa nas: „Czuwajcie!”. - To wezwanie do czuwania otrzymujemy w dniach, kiedy przygotowujemy się do rocznicy poświęcenia – konsekracji tej świątyni, naszej bazyliki, która jaśnieje na tym wzgórzu Bożego Miłosierdzia. Jest to zatem dla nas pewne przynaglenie, byśmy odświeżyli nasze spojrzenie na to miejsce, na to święte miejsce. To dobra okazja, by na nowo spojrzeć na skarby duchowe, które są w naszym zasięgu – powiedział kaznodzieja i dodał: - Bazylika znakiem. (…) Izraelici, wychodząc z niewoli wiedzieli tylko jedno: chcieli pozbyć się ciężaru niewoli. Ale dokąd i jak mają pójść – tego nie wiedzieli. Odkrywali to systematyczne przez 40 lat pobytu, formowania się narodu na pustyni. Tam właśnie ten znak nocy paschalnej i świetlistego obłoku towarzyszył im, aby doszli do ziemi obiecanej ich przodkom. Poprzez znak nocy paschalnej, celebrowanej potem co roku, uświadamiali sobie coraz bardziej swoją przynależność do Boga, wielki dar swojej wiary. Otóż i my, jako ów „szczęśliwy naród wybrany przez Pana” otrzymujemy znaki zmiłowania Bożego. Dla nas są nimi: Obraz Jezusa Miłosiernego, Święto Bożego Miłosierdzia, Koronka, Godzina Miłosierdzia. Ale do tych znaków zmiłowania Bożego musimy zaliczyć także znak tej bazyliki. To rodzaj owego świetlistego obłoku – który prowadził Izraelitów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. To Boża Szekinach!!! – znak wyjątkowej obecności Bożej, Miłosierdzia Bożego dla człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję