Reklama

Niedziela Przemyska

Wieczysta adoracja w Krośnie

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie podjęto dzieło wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu. Pierwszym adorującym był metropolita przemyski abp Adam Szal.

Niedziela przemyska 3/2022, str. VI

[ TEMATY ]

adoracja

wieczysta

Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanej kaplicy

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanej kaplicy

W Kościele w Polsce przeżywamy trzeci rok cyklu o tematyce eucharystycznej, który będziemy przeżywać pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami poprzez tajemnicę wcielenia, jest cały czas obecne w misterium Eucharystii. Rzeczywistość Najświętszego Sakramentu przypomina, że Jezus Chrystus to Emmanuel – Bóg z nami, który jest wśród nas przez wszystkie dni, aż do skończenia świata. Odpowiedzią człowieka na dialog miłości Chrystusa jest adoracja.

Rozeznając pragnienia Bożego Serca oraz duchowe potrzeby wiernych związane z Rokiem Eucharystii, abp Adam Szal zwrócił się do księży archidiecezji przemyskiej z prośbą o podjęcie dzieła wieczystej adoracji. Odpowiedź przyszła z Krosna z sanktuarium św. Jana Pawła II. Słysząc głosy wielu parafian dotyczące umożliwienia coraz dłuższej adoracji Chrystusa eucharystycznego, ks. proboszcz Jan Bielec postanowił rozeznać możliwości wiernych dotyczące całodobowej adoracji przez okrągły tydzień. Szczególnie pomocna w tym dziele była posługa misjonarza z Argentyny, ks. Justo Lo Feudo MSF, który pomagał tworzyć kaplice wieczystej adoracji w wielu miejscach na świecie. Duchowny przyjechał do Krosna w połowie listopada ubiegłego roku i przez trzy kolejne niedziele głosił w sanktuarium św. Jana Pawła II tematyczne kazania o Eucharystii. Przy okazji misjonarz wyjaśniał na czym polega wieczysta adoracja i jak od strony praktycznej podjąć to dzieło.

Oczywiście inicjatywa nie odnosi się tylko do parafii św. Piotra Apostoła i Jana Z Dukli w Krośnie, ale do całego miasta Krosna, okolic oraz całej archidiecezji przemyskiej. Z tej racji zostały przygotowane specjalne broszury wyjaśniające czym jest wieczysta adoracja i zapraszające do niej, oraz plakaty, które zostały rozprowadzone po okolicznych parafiach i różnych miejscach. Gość z Argentyny jeździł też do innych kościołów i tam głosił tematyczne kazania o Eucharystii. Na odpowiedź ludzi nie trzeba było długo czekać. W bardzo szybkim czasie zgłosiło się ponad czterysta osób z Krosna i okolic. Warto dodać, że cały czas pojawiają się nowe osoby chcące włączyć się w to dzieło. Kolejnym krokiem było wyznaczenie koordynatorów, którzy podzielili chętnych na poszczególne dni oraz godziny. Ogromne zaangażowanie ks. proboszcza Jana Bielca, misjonarza z Argentyny ks. Justo Lo Feudo, siostry Elżbiety ze zgromadzenia Sióstr Klawerianek, która była tłumaczem, oraz wiernych zaowocowały kilkoma spotkaniami organizacyjnymi na których ustalono zasady wieczystej adoracji.

Reklama

Innym istotnym elementem przygotowującym do wspomnianego dzieła było znalezienie miejsca. Patrząc na możliwości sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie oraz zasięgając opinii księży biskupów i innych kompetentnych osób wybrano kaplicę boczną i odpowiednio ją przygotowano. Trzeba dodać, że od długiego czasu inicjatywa wieczystej adoracji była codziennie omadlana w sanktuarium w Krośnie.

Uroczysta inauguracja wieczystej adoracji Pana Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie nastąpiła 26 grudnia 2021 r. O godz. 16.00 abp Adam Szal odprawił uroczystą Mszę św. w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie. Podczas homilii metropolita przemyski powiedział m.in.: – Bardzo dziękuję za tę inicjatywę, która pojawiła się w ostatnim czasie, której patronował ks. prał. Jan Bielec i który doprowadził ją do szczęśliwego finału. Życzę, abyśmy budowali swoje rodziny prowadząc je do kościoła, pokazując Najświętszy Sakrament i ucząc dzieci takiej postawy eucharystycznej, mając czas dla siebie, dla Chrystusa, dla swoich dzieci.

Po Mszy św. Najświętszy Sakrament w uroczystej procesji został przeniesiony do kaplicy wieczystej adoracji. Pierwszym adorującym był metropolita przemyski abp Adam Szal; po nim adorację podjęły osoby zapisane na poszczególne godziny.

Dzień 26 grudnia przeszedł nie tylko do historii sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie, ale także całej archidiecezji przemyskiej, gdyż od tego momentu rozpoczęła się wieczysta adoracja w miejscu dostępnym dla wszystkim o każdej porze dnia i nocy. Ufamy, że to dzieło będzie gorliwie podejmowane na chwałę Bożą i dla duchowego dobra wiernych. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do kaplicy wieczystej adoracji znajdującej się w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krośnie.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Co chcesz, abym Ci uczynił?" - wieczór adoracji i uwielbienia w Radomsku

[ TEMATY ]

Radomsko

adoracja

uwielbienie

facebook.com/Parafia-pw-św-Maksymiliana-w-Radomsku

"Co chcesz, abym Ci uczynił?" - tym cytatem rozpoczyna się zaproszenie parafii św. Maksymiliana w Radomsku na wyjątkowy wieczór adoracji i uwielbienia.

- Jeżeli chcesz usłyszeć te słowa od Jezusa, to serdecznie zapraszamy Cię na kolejny wieczór adoracji/uwielbienia zakończony indywidualnym błogosławieństwem - czytamy w zaproszeniu na facebookowym proflu parafii.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

W 20. rocznicę zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu

2022-08-14 19:34

Biuro Prasowe AK

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

Z darami ofiarnymi przyszli przedstawiciele czcicieli Bożego Miłosierdzia z różnych stron świata

    – Bogu zależy na nas – mówił abp Marek Jędraszewski w krakowskich Łagiewnikach podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się z okazji 20-lecie Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, którego dokonał Jan Paweł II 17 sierpnia 2002 r.

    Na dzisiejsze uroczystości w krakowskich Łagiewnikach przyjechali goście z całego świata związani z kultem Bożego Miłosierdzia i św. Siostry Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję