Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Noworoczne kolędowanie

Do ważnych i podniosłych wydarzeń duchowo-artystycznych należały z pewnością dwa koncerty, które odbyły się w Chojnie i w bazylice archikatedralnej w Szczecinie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 3/2022, str. I

[ TEMATY ]

kolędowanie

Eleni

Chojno

Antoni Niedźwiecki

Eleni podczas koncertu kolęd w Chojnie

Eleni podczas koncertu kolęd w Chojnie

Czas bożonarodzeniowy oprócz radości z narodzin Zbawiciela Świata przynosi również obfity dar w postaci licznych koncertów kolęd i pastorałek, a także wystawianych przy tej okazji jasełek.

Greckie brzmienie

Tuż po świętach do Chojny przybyła bardzo znana, mająca greckie korzenie, artystka Eleni ze świątecznym koncertem. Należy ona to najpopularniejszych w Polsce piosenkarek. Z muzyką zetknęła się w dzieciństwie, gdyż pochodzi z rodziny o tradycjach artystycznych. Już w szkole średniej uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym jako solistka zespołu Ballada. Po egzaminie maturalnym w 1975 r. została zaangażowana do profesjonalnego zespołu Prometheus działającego przy Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART w Sopocie. Jako solistka równolegle z występami na estradzie dokonywała nagrań radiowych i brała udział w licznych programach telewizyjnych.

W parafii Świętej Trójcy

Wszyscy wiemy też, iż podczas koncertów artystka daje głębokie świadectwo swej wiary. Podobnie było w Chojnie, gdzie wystąpiła w monumentalnym kościele Mariackim, w którym zgromadziło się kilkaset osób. W pierwszej części zaprezentowała znane, popularne własne utwory, które przez lata wykonywała z zespołem Prometheus i Kostasem Dzokasem. Natomiast w drugiej części zauroczyła wszystkich słuchaczy pięknem wykonania najsłynniejszych polskich kolęd i pastorałek, prowadząc wszystkich także refleksją nad wiarą i obecnością Boga w naszym życiu. Duże podziękowania za organizację koncertu należą się Chojeńskiemu Centrum Kultury, władzom samorządowym i parafii Świętej Trójcy.

W bazylice u św. Jakuba

Podobna wzruszająca uczta wokalna została ofiarowana 1 stycznia 2022 r., w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Szczecinie. Najpierw w bazylice św. Jakuba Apostoła abp Andrzej Dzięga sprawował Mszę św. i udzielił błogosławieństwa na cały Nowy Rok 2022, a następnie licznie zebrani wierni uczestniczyli w nastrojowym, pięknym dziesiątym już Koncercie Noworocznym. Śpiew kolęd, w który włączali się także wszyscy uczestnicy poprowadziły dwa chóry: najpierw Chór Męski „Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego”, pod dyrygenturą Ryszarda Handke, który stanowią chórzyści seniorzy, a następnie młoda przyszłość pokoleniowa w postaci „Szczecińskiego Chóru Chłopięcego „Słowiki” pod dyrygenturą Grzegorza Handke. W historycznej, godnej akustyce świątyni wszystkie zaprezentowane utwory zabrzmiały niezwykle majestatycznie i podniośle.

2022-01-11 08:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rusza rejestracja na 25. edycję Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika

[ TEMATY ]

kolędowanie

Rejestracja Uczestników 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. K. Szwarlika odbywa przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Zobacz i trwa do 27 listopada. Udział w Festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów.

- Przez 25 lat jako organizatorzy udowadniamy, że tradycja wspólnego śpiewania kolęd jest nie tylko żywa, ale i dynamicznie się rozwija. Od początku istnienia Festiwalu udział wzięło w nim kilkaset tysięcy osób zgrupowanych w niemal 30 tysięcy jednostek wykonawczych (solistów, chórów i zespołów). Co roku jesteśmy zaskakiwani poziomem wykonań, ale i świeżością, z jaką interpretowane są tradycyjne kolędy i pastorałki. Wciąż zaskakują nas także nowe kompozycje pokazujące, że cud sprzed dwóch tysięcy lat z Betlejem wciąż inspiruje i daje wiele radości twórcom – mówi ks. Piotr Pilśniak, pomysłodawca i dyrektor Festiwalu.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jubileuszowa 30. Piesza Pielgrzymka Legnicka dotarła do celu

2022-08-08 15:42

[ TEMATY ]

pielgrzymka

BP Jasnej Góry

Ok. 400 pielgrzymów pieszych i ponad 200 duchowych jubileuszowej 30. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej odkrywało na nowo znaczenie jasnogórskiego Obrazu Matki Bożej i to, że Maryja czeka na każdego człowieka. Hasłem rekolekcji w drodze stało się słowo: „Czekam”. W pielgrzymce były też osoby niepełnosprawne i wiele dzieci, dla nich powstało nawet „pielgrzymkowe przedszkole”. Była m.in. grupa pokutna, ale też i kobieca, którą prowadziły s. Magdalena i Sylwia ze Zgromadzenia Sióstr Św. Marii Magdaleny od Pokuty.

Dla pątników legnickich poznawanie znaczenia jasnogórskiego Obrazu było przede wszystkim odkrywaniem Bożej miłości. Zdaniem ks. Mateusza Rycka, ojca duchownego legnickiej pielgrzymki, w dzisiejszych trudnych czasach, i z powodu pandemii, i wojny tuż za granicami Polski, i z powodu różnego zamętu, człowiek traci poczucie stabilności czy celu, punkt oparcia. - Pielgrzymka prowadząca do celu, uświadamia nam, że kiedy ów cel mamy, to odkrywamy wtedy, ile w nas jest możliwości. Doświadczenie trudu uruchamia w nas potencjał, różne talenty - podkreślił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję