Reklama

Obserwator

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

FRANCJA
Kradzieże i profanacje

W departamencie Saint-Denis, w Bondy i Romainville 10 stycznia doszło do profanacji, kradzieży i zniszczeń w dwóch kościołach. 7 stycznia podobny przypadek stwierdzono w kościele w Vitry-sur-Seine w diecezji Créteil. W Bondy wybito witraż, zbezczeszczono tabernakulum, wyłamano drzwi do zakrystii i skradziono naczynia sakralne. W Romainville wybito witraż, opróżniono tabernakulum i splądrowano zakrystię w celu kradzieży przedmiotów sakralnych. W obu kościołach skradziono również Hostię. – Zniszczono najbardziej czczone miejsce, tabernakulum. To najpoważniejsza szkoda, jaką można wyrządzić kościołowi – podkreślił o. Jocelyn Petitfils, wikariusz w Bondy. – Miejsce kultu jest święte. Ci, którzy to zrobili, nie mają szacunku do niczego – diagnozowała w rozmowie z Le Figaro jedna z wiernych.

Do aktu wandalizmu doszło także w tym czasie w nekropolii królów Francji – bazylice św. Dionizego w podparyskiej miejscowości Saint-Denis. Sprawca próbował dostać się do części bazyliki zamkniętej dla zwiedzających. Chwilę później wrócił do świątyni z metalowym prętem i zdewastował gabloty, w których znajdowały się przedmioty wystawione na sprzedaż. Następnie zniszczył trzy XIX-wieczne figury świętych. Mężczyzna został zatrzymany przez policję.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oburzenie atakiem na bazylikę wyrazili konserwatywni politycy. Przypomnieli, że w ubiegłym roku we Francji doszło do niemal 700 podobnych aktów wandalizmu i przemocy.
j.k.

WIEDEŃ
Przeciw dyskryminacji

Do walki z dyskryminacją religijną zachęcał w czasie specjalnego posiedzenia Rady Stałej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy tym gremium ks. Janusz Urbańczyk (na zdjęciu). Posiedzenie inaugurowało polską prezydencję w OBWE. Ksiądz Urbańczyk wyraził nadzieję, że szczególna uwaga polskiej prezydencji zostanie poświęcona stale rosnącej na świecie nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan, żydów, muzułmanów i przedstawicieli innych religii. – To zjawisko może wywoływać konflikty na ogromną skalę, zagrażając bezpośrednio bezpieczeństwu i stabilności obszaru OBWE – powiedział. Przypomniał także słowa Jana Pawła II, który podkreślał, że stopień przestrzegania tego prawa jest najlepszym wyznacznikiem poszanowania wszystkich innych praw człowieka; oraz słowa papieża Franciszka, który podczas przemówienia noworocznego wyraził zaniepokojenie z powodu zmniejszającej się skuteczności wielu organizacji międzynarodowych w radzeniu sobie ze współczesnymi wyzwaniami.
j.k.

Reklama

IZRAEL
Więcej chrześcijan

Systematycznie wzrasta liczba chrześcijan w Izraelu. To niewielki, ale stały wzrost – wynika z danych Centralnego Biura Statystyki Izraela. Mieszka tam 182 tys. chrześcijan, co stanowi niemal 2% populacji kraju. W 2020 r. liczba chrześcijan w państwie żydowskim wzrosła o prawie 1,5%. Ponad 75% z nich to palestyńscy Arabowie, którzy żyją na północy kraju, z liczącą ponad 21 tys. wspólnotą skupioną w Nazarecie. Z kolei większość niearabskich chrześcijan zamieszkuje tereny Jaffy i Tel Awiwu. To głównie emigranci, którzy przybyli do Izraela w ostatnich kilkudziesięciu latach z krajów byłego ZSRR za swoimi żydowskimi krewnymi. W zestawieniu nie są uwzględnione tysiące pracowników z zagranicy, mieszkających w tym kraju niekiedy przez wiele lat, którzy współtworzą wspólnoty kościelne w Ziemi Świętej. W 2020 r. w rodzinach chrześcijańskich urodziło się prawie 2,5 tys. dzieci, a średnia liczba osób do 17. roku życia wynosiła w nich 1,93; w rodzinach żydowskich i muzułmańskich ta średnia to odpowiednio 2,43 i 2,60.
j.k.

PAPIEŻ DO POLAKÓW
Prośmy Pana

Na zakończenie audiencji generalnej Ojciec Święty przypomniał, że obchodzone wcześniej święto Chrztu Pańskiego stanowi okazję, aby pogłębić przeżywanie swojego osobistego chrztu w wierze Kościoła. Zachęcił do odkrywania łaski płynącej z tego sakramentu i przekładania jej na codzienne życiowe zaangażowanie. Życzył też zebranym, aby św. Józef, pokorny cieśla z Nazaretu, ukierunkował ich na Chrystusa, podtrzymywał w czynieniu dobra oraz wstawiał się za tymi, którzy utracili pracę i nie mogą jej znaleźć. – Drodzy bracia i siostry, wraz ze św. Józefem prośmy Pana, by dzisiejszy świat był coraz bardziej wrażliwy na ludzką i duchową wartość pracy – powiedział do Polaków i dodał: – Jak mówił św. Jan Paweł II, „Józef z Nazaretu przez swój warsztat, przy którym pracował razem z Jezusem, przybliżył ludzką pracę do tajemnicy Odkupienia” (Redemptoris custos, 22).
j.k.

Reklama

NATO-ROSJA
Znaczące różnice

Istnieją „znaczące różnice” nie tylko w sprawie Ukrainy – taki jest wniosek po posiedzeniu Rady NATO-Rosja w Brukseli, które odbyło się pierwszy raz po blisko 2,5-rocznej przerwie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem. Jens Stoltenberg, szef NATO, stwierdził, że dobrym znakiem jest obecność przy jednym stole przedstawicieli NATO, ale różnice zdań nie będą łatwe do zniwelowania. NATO potwierdziło na spotkaniu swoją politykę otwartych drzwi. Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szef NATO podkreślił, że za jakąkolwiek agresję wobec Ukrainy Rosja zapłaci wysoką cenę. Nie wykluczył też, że NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie. Jego zdaniem, istnieje realne ryzyko nowego konfliktu zbrojonego, a NATO zrobi wszystko, aby zapobiec takiemu scenariuszowi. – Zaprzestanie polityki otwartych drzwi i rozszerzania NATO na Wschód to dla Rosji absolutny imperatyw – oświadczył wiceszef MSZ Rosji Aleksandr Gruszko po rozmowach Rady NATO-Rosja. Dodał też, że rozszerzanie Sojuszu Północnoatlantyckiego wiąże się z nieakceptowalnym ryzykiem, któremu Rosja będzie przeciwdziałać. Zastrzegł, że Rosja ma zestaw legalnych środków wojskowo-technicznych, które będzie stosować, jeśli pojawi się realne zagrożenie.
w.d.

Reklama

ZADZIWIAJĄCY WYROK
Uniewinnione

Sąd Okręgowy w Płocku uniewinnił trzy prowokatorki, które zbezcześciły wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej. W 2019 r. w kościele św. Dominika w Płocku umieszczono instalację przedstawiającą Grób Pański, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące grzechy. Wśród grzechów takich jak egoizm, nienawiść czy zdrada pojawiły się hasła gender i LGBT. Aktywistki postanowiły na to zareagować i w odpowiedzi rozwiesiły w okolicy kościoła plakaty i naklejki z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą. W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił oskarżone. Uznał, że symbol tęczy nie może zostać uznany za obrażający, a protest oskarżonych miał służyć wsparciu osób nieheteronormatywnych w walce o równouprawnienie. Teraz Sąd Okręgowy podzielił stanowisko sądu pierwszej instancji. Od wyroku przysługuje skarga kasacyjna, którą zapowiedziała Kaja Godek, jeden z oskarżycieli posiłkowych.
j.k.

OSLO-ADDIS ABEBA
Noblista na wojnie

Norweski Komitet Noblowski wezwał laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 2019 r. – premiera Etiopii Abiy Ahmeda Alego do zakończenia wojny domowej i konfliktu w regionie Tigraj. Przypomniano, że od jesieni 2020 r. napięcia w Etiopii przerodziły się w konflikt zbrojny na dużą skalę. Abiy Ahmed Ali wysłał wojska do regionu Tigraj w celu obalenia Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF), oskarżając jego kierownictwo o atakowanie baz wojskowych i ignorowanie władzy federalnej.
j.k.

POLSKA
Zmiana w wojsku

Nowym biskupem polowym Wojska Polskiego został bp Wiesław Lechowicz. Zastąpi na tym stanowisku abp. Józefa Guzdka, od 2021 r. arcybiskupa białostockiego.

Biskup Lechowicz powiedział: „Przyjmuję decyzję Ojca Świętego z pokorą, z posłuszeństwem i z nadzieją. Z pokorą, gdyż nie znam zbyt dobrze środowiska wojskowego, natomiast znam dosyć dobrze moje ograniczenia. Przyjmuję ją z posłuszeństwem, ponieważ całe moje życie jest świadectwem tego, że człowiek dobrze wychodzi na tym, jeżeli jest posłuszny Panu Bogu. I wreszcie przyjmuję tę decyzję z nadzieją. (...) Od dziś żołnierze, Wojsko Polskie, wszystkie służby związane ze strażą naszej ojczyzny mają miejsce w moim sercu i w mojej modlitwie. I o modlitwę również proszę, abym mógł podołać tym niełatwym, bardzo odpowiedzialnym obowiązkom”.

Reklama

Ma 59 lat, pochodzi z diecezji tarnowskiej. Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie uzyskał doktorat z teologii pastoralnej, a na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie – licencjat z prawa kanonicznego. Był rektorem WSD w Tarnowie i tamtejszym biskupem pomocniczym. Od 2011 r. zajmował się w Episkopacie duszpasterstwem emigracji polskiej. Za wybitne zasługi w działalności na rzecz polskiego dziedzictwa kulturowego i za działalność na rzecz środowisk polonijnych został odznaczony w 2021 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ramach KEP pełnił także wiele innych ważnych funkcji, był m.in. delegatem ds. powołań, członkiem Komisji Duchowieństwa, Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych i Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
k.w.

SONDAŻ
Zaskoczeni Polacy

Polacy są zaskoczeni skalą podwyżek rachunków za prąd i gaz – wynika z sondażu United Surveys. 63% ankietowanych przyznaje, że zmiana cen była wyższa, niż się spodziewali – tylko 5,3% respondentów odpowiedziało, że podwyżka była adekwatna do tego, czego się spodziwali. Na pytanie, czy w związku z podwyżkami cen, rachunków i zmianami podatkowymi planują ograniczenia, także 63% odpowiedziało, że tak – 26,7% nie planuje ograniczeń. Badani odpowiedzieli też na pytanie, czy są w stanie zaakceptować wyższe ceny, by chronić klimat. Zdecydowana większość Polaków nie chce jednak płacić wyższych rachunków z tego powodu – tylko 6,71% wyraża na to zdecydowaną gotowość. Polacy zmienili swoje nastawienie w tej sprawie. Jeszcze miesiąc temu na wyższe rachunki godziło się nieco ponad 40% badanych. Z sondażu wynika, że Polacy uważają, iż inflacja jest znacznie wyższa, niż wskazywałyby na to statystyki GUS. Ich zdaniem, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ciągu roku wzrosły o prawie 30%, tymczasem według GUS, w grudniu ceny wyższe o 8,6% niż przed rokiem.
j.k.

Reklama

KRYZYS GRANICZNY
Inny profil migrantów

Wśród cudzoziemców, którzy nielegalnie przekraczają granicę polsko-białoruską, nadal dominują Irakijczycy, ale coraz częściej pojawiają się też obywatele innych krajów – ocenia rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Funkcjonariusze zatrzymują m.in. obywateli Jemenu i Libanu, a także obywateli: Indii, Kuby, Gabonu, Ghany, Kamerunu, Wybrzeża Kości Słoniowej, Palestyny oraz Kongo. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano ponad 1,7 tys. takich prób, w listopadzie – 8,9 tys., a najwięcej w październiku – 17,5 tys. Do 1 marca 2022 r. obowiązuje zakaz przebywania na terenie przy granicy z Białorusią. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 województwa lubelskiego.
w.d.

KOŚCIÓŁ
Siła wiary

W Kanadzie ze względu na pandemię COVID-19 obowiązują surowe obostrzenia. Zamknięte są tam m.in. kościoły. W katedrze w Montrealu Msze św. odprawiane są na zewnątrz, pod namiotem, a wierni modlą się przy siarczystym mrozie, klęcząc na śniegu. Ojciec Emmanuel Zenito z tamtejszej wspólnoty zdjęcia modlących się na śniegu umieszcza w internecie od 26 grudnia ub.r. W komentarzu dodaje, że to parafianie motywują go do kontynuowania tej działalności. Zamieszczoną wyżej fotografię zrobiono 3 stycznia, gdy temperatura spadła do -15°C. Ma ona już miliony odsłon w internecie i wzbudza niemal powszechny podziw.

Reklama

Od początku pandemii w Kanadzie odnotowano ponad 2,72 mln zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły tam 31 323 osoby.
k.w.

MEDIA
Ile warte są nasze dane?

Coroczne raporty o zbyt małych podatkach wielkich koncernów medialnych potwierdzają najnowsze doniesienia. Wartość danych polskich użytkowników Facebooka i Google’a w 2020 r. to łącznie 6 mld zł – raportuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Co więcej, raport PIE Ile warte są nasze dane? wskazuje, że Polacy są skłonni zapłacić za to, żeby ograniczyć dostęp do swoich danych – 17 zł miesięcznie Facebookowi oraz 14 zł miesięcznie za brak dostępu Google’a do naszych danych, w tym aktywności na innych portalach. Ponadto 87% uczestników badania PIE twierdzi, że firmy technologiczne wiedzą o nas za dużo, a 84% osób uważa, że działalność firm technologicznych powinna podlegać większej kontroli. Inny model funkcjonowania platform cyfrowych jest zatem nie tylko możliwy, ale również społecznie pożądany – wynika z raportu PIE.
k.w.

WATYKAN
Obostrzenia w muzeach

Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego abp Fernando Vérgez Alzaga wydał dekret określający nowe zasady odwiedzania Muzeów Watykańskich. Każdy, kto zechce przekroczyć ich próg, musi okazać tzw. certyfikat covidowy i jest zmuszony do zastosowania środków ochronnych, takich jak maska na twarzy czy mierzenie temperatury przy wejściu. Goście muzeów mają też być znakowani specjalnymi opaskami covidowymi, które są dowodem na pełne zaszczepienie bądź status ozdrowieńca.
j.k.

2022-01-18 11:57

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wszyscy mamy coś z kapłaństwa

Kiedy w Wielki Czwartek otrzymuję życzenia z racji święceń kapłańskich, lubię na nie odpowiadać słowem: „wzajemnie”. Widzę czasem zdziwienie świeckich przyjaciół. W naszej ogólnej świadomości kapłaństwo dotyczy przecież wyświęconych mężczyzn, sprawujących sakramenty, głoszących Słowo Boże i zaliczonych do specjalnego stanu zwanego duchowieństwem. A przecież udział w kapłaństwie Chrystusa nie zaczyna się od sakramentu święceń, ale od chrztu świętego. To przez chrzest przyjmujemy na siebie udział w prorockiej, królewskiej i kapłańskiej misji Jezusa.

CZYTAJ DALEJ

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

[ TEMATY ]

prawo

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Na stronach rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny, który - jak zapowiada ministerstwo sprawiedliwości - ma wzmocnić ochronę przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową.

CZYTAJ DALEJ

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję