Reklama

Niedziela Małopolska

To dzieło Niepokalanej!

Dla św. Maksymiliana najważniejsze było, aby Rycerz Niepokalanej (RN) w ogóle wychodził – podkreślił franciszkanin ks. Piotr Szczepański – redaktor naczelny RN.

Niedziela małopolska 5/2022, str. I

[ TEMATY ]

konferencja

Rycerz Niepokalanej

MFS/Niedziela

W konferencji uczestniczyli m.in.: o. Zdzisław Gogola, o. Przemysław Michowicz (prowadzący), o. Marek Fijałkowski i o. Piotr Szczepański

W konferencji uczestniczyli m.in.: o. Zdzisław Gogola, o. Przemysław Michowicz (prowadzący), o. Marek Fijałkowski i o. Piotr Szczepański

W sobotę, poprzedzającą Niedzielę Słowa Bożego, Instytut Studiów Franciszkańskich oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie zorganizowały w auli bł. Jakuba (przy bazylice św. Franciszka z Asyżu) sesję kolbiańską pt. Rycerz Niepokalanej. Historia – współczesność – perspektywy. Wydarzenie wpisało się w świętowanie 100. rocznicy wydania 1. numeru RN, który powstał w Krakowie, w konwencie oo. franciszkanów przy pl. Wszystkich Świętych. W czasie konferencji wielokrotnie przypominano, że św. Maksymilian zawsze podkreślał, iż czasopismo jest dziełem Niepokalanej.

Jak zaznaczył franciszkanin prof. dr hab. Zdzisław Gogola, w okresie międzywojennym nakład RN szybko wrastał. W 1923 r. było to ok. 5 tys. egz., w 1924 – 12 tys., 1927 – 60 tys., 1928 – 142 tys. , a w 1931 – 463 tys. – W roku 1939 RN miał nakład 800 tys. egz., przy czym jednorazowo w 1938 r. wydrukowano milion egzemplarzy – przypomniał o. Gogola. Wyjaśnił też, na czym polegał fenomen czasopisma: – Ubogi, pokorny franciszkanin powiedział masonerii nie; będziemy walczyć z wami, ponieważ czynicie źle. I to robił. Nie bał się nikogo na świecie prócz Boga, a ponieważ nawracał Żydów na wiarę chrześcijańską, no to określono go antysemitą. Ponadto zorganizował takie instrumenty, które pozwoliły mu działać w sposób wspaniały i efektywny.

Redaktor naczelny RN o. Piotr Szczepański, nawiązując do pierwszego numeru miesięcznika, przypomniał m.in., że czasopismo powstało przede wszystkim z myślą o formacji członków Rycerstwa Niepokalanej. Zacytował także fragment wstępniaka z 1. numeru RN z 1922 r.: „Celem Rycerza Niepokalanej jest nietylko pogłębić i umocnić wiarę, wskazać prawdziwą ascezę i zapoznać wiernych z mistyką chrześcijańską, ale także w myśl zasad Milicji Niepokalanej, starać się o nawrócenie akatolików…” (zachowana oryginalna pisownia). I podkreślił: – Dla św. Maksymiliana najważniejsze było, aby RN w ogóle wychodził, żeby był czasopismem prostym, aczkolwiek formacyjnym.

Z kolei franciszkanin dr hab. Marek Fiałkowski, prof. KUL podkreślił, że św. Maksymilian nie bał się wykorzystywać osiągnięć techniki do realizacji ewangelizacyjnych celów, że był otwarty na nowości, a wszystko to czynił, aby zdobyć świat dla Niepokalanej. Kończąc, przywołał słowa św. Maksymiliana Kolbego: „Możemy wybudować wiele kościołów, ale jeśli nie będziemy mieć własnych mediów, to kościoły będą puste…”.

2022-01-25 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: abp Defois o sytuacji Kościoła we Francji

[ TEMATY ]

konferencja

iankelsall1/pixabay

„Episkopat francuski wobec wyzwań i problemów społeczeństwa, świata i Kościoła” - taki tytuł nosi konferencja, jaką wygłosi 8 czerwca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie emerytowany ordynariusz archidiecezji Lille, a wcześniej metropolita Sens i Reims, abp Gérard Defois. 88-letni hierarcha przedstawi problematykę dzisiejszego kryzysu Kościoła we Francji.

- Jako wybitny socjolog podejmie analizę problematyki dzisiejszych procesów zachodzących w społeczeństwie francuskim. Jako wybitny teolog, wyjaśni wciąż istotne znaczenie pastoralnych perspektyw właściwej recepcji Soboru Watykańskiego II wobec aktualnych problemów społecznych - zapowiada organizator wydarzenia ks. dr hab. Artur Kasprzak, nazywając abp. Defois „wybitnym świadkiem kilkudziesięciu ostatnich lat życia Kościoła” we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: starość upewnia o przeznaczeniu do życia wiecznego

2022-08-17 09:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O starości przygotowującej do przejścia z tego świata do wiecznego przebywania z Bogiem mówił Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Papież nawiązał do fragmentu Księgi Daniela (Dn 7,9-10), przedstawiającego tajemniczą i pełną blasku wizję Boga, która została podjęta na początku księgi Apokalipsy i odniesiona do Jezusa Zmartwychwstałego. Uspokaja on: „byłem umarły, a oto jestem żyjący na wieki wieków”. Przypomniał także scenę ofiarowania Pana Jezusa w Świątyni oraz postać starca Symeona biorącego Jezusa w ramiona. Zauważył, że gest Symeona jest też najpiękniejszą ikoną szczególnego powołania starości: „przedstawiania dzieci, które przychodzą na świat jako nieustanny dar Boga, wiedząc, że jedno z nich to Syn zrodzony w wewnętrznym życiu samego Boga, przed wszystkimi wiekami” - podkreślił Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

102 lata temu wybuchło drugie powstanie śląskie

2022-08-18 13:23

[ TEMATY ]

Powstanie Śląskie

IPN Przystanek historia

102 lata temu, w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., wybuchło II powstanie śląskie – pierwszy ze śląskich zrywów, który osiągnął cele. Chodziło o zademonstrowanie siły polskiej ludności i dążenie do zjednoczenia z Polską, było też odpowiedzią na prowadzony przez Niemców terror.

Powstania śląskie uważane są za jeden z najważniejszych czynów zbrojnych, kształtujących potencjał terytorialny i gospodarczy odrodzonej Polski. Mimo że żadne z nich nie zakończyło się przesądzającym zwycięstwem ludności polskiej, jej postawa wpłynęła na decyzje państw alianckich odnośnie przyszłości Górnego Śląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję