Konkurs zorganizowany został już po raz 19. przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jaworznie i Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Honorowy patronat nam muzycznym turniejem sprawował bp Piotr Skucha, który jest, od pierwszej edycji, fundatorem Grand Prix Festiwalu.
Trzeba nadmienić, że festiwal jest przedsięwzięciem samodzielnym – wręczane są nagrody w 5 kategoriach wiekowych, ale także stanowi rejon eliminacyjny do Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Stąd nagród i wyróżnień jest w nim bardzo wiele.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nagrodę grand prix Złota Kantyczka 2022 zdobył Michał Lech – student Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, w klasie gitary jazzowej. Swoje umiejętności wokalne rozwija w Młodzieżowym Domu Kultury w Katowicach pod kierunkiem Aleksandry Stano. Muzyka jest jego pasją od najmłodszych lat. Obecnie ma okazję koncertować na wielu polskich scenach ze znanymi muzykami, od których czerpie inspiracje i zdobywa doświadczenie. Nagrodę specjalną Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna otrzymała Maria Urbanik ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Jaworznie, zaś nagroda wicemarszałka województwa śląskiego Dariusza Starzyckiego trafiła do Hanny Paszyn i Emilii Zych z Miejskiego Ośrodka Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej.
Reklama
Wśród przedszkolaków jury przyznało dwie równorzędne pierwsze miejsca: dla zespołu Wesołe Jedyneczki z Przedszkola nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Mysłowicach i Kornelii Gęborskiej z Przedszkola Miejskiego nr 18 w Jaworznie. Wesołe Jedyneczki przyjeżdżają do Jaworzna od kilku lat. Skład zespołu zmienia się co roku, ponieważ należą do niego dzieci z grup sześciolatków. Są to najbardziej uzdolnione muzycznie przedszkolaki, które śpiewają i grają na różnych instrumentach, takich jak dzwonki tubowe, chromatyczne, metalofony i inne instrumenty perkusyjne.
W kategorii wiekowej klasy I-III szkoły podstawowej jury również przyznało dwie pierwsze nagrody. Wyśpiewały je Hanna Nowak z Chrzanowa i Paulina Knapik ze Studia Artystycznego „Banda Rabanda” w Chorzowie. Hania Nowak uczy się śpiewu trzeci rok w grupie wokalnej Impresja, poza tym gra na fortepianie.
Pora na kategorię szkoły podstawowe klasy IV-VIII. Tu jury też było wyjątkowo hojne, bo przyznało aż trzy pierwsze miejsca. Otrzymali je: Emily Gogwim z Chrzanowa, zespół Cantito z Zabrza i Karolina Siudyka ze Studia Efendi Clue w Łobzowie. Emily Gogwim uczy się śpiewu od 5 lat w grupie wokalnej Impresja. Karolina Siudyka ma 11 lat. Od 5 lat bierze udział w zajęciach wokalnych w Studio Efendi Clue w Sławkowie. Poza śpiewaniem trenuje akrobatykę i gra na gitarze.
W kategorii szkoły ponadpodstawowe nagrodzona została Kinga Kasprzyk ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dąbrowie Górniczej, Aleksandra Jedyńska z MDK w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach i Helena Czech z XVII LO we Wrocławiu. Kinga Kasprzyk kocha śpiewać, pasjonuje się nauką języka angielskiego, a także bardzo lubi obcować z naturą. Aleksandra Jedyńska to uczennica III klasy technikum o profilu hotelarskim. Oprócz muzyki bardzo ważną rolę w jej życiu odgrywa sport; sztuki walki pozwalają świetnie spożytkować jej energię. Helena Czech jest uczennicą klasy teatralnej XVII LO im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie wiolonczeli. Od szóstego roku życia śpiewa w Chórze Dziecięcym Opery Wrocławskiej.
W kategorii dorośli również mamy trzy pierwsze nagrody. Jury przyznało je: Natalii Siekierka z Katowic, Darii Porębskiej z Katowic i Żeńskiemu Zespołowi Wokalnemu z Bytomskiego Ogniska Artystycznego.