Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Szczecińska Ambasada Serca

Od kliku lat archidiecezja szczecińsko-kamieńska wspiera i rozwija misje w Afryce.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2022, str. III

[ TEMATY ]

misje

Afryka

Archiwum kurii/ks. Paweł Płaczek

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

IV misyjna wyprawa do Kenii – luty 2020 r.

Szczecin – dekanat Goleniów – Kipsing, chociaż dzieli nas odległość wielu tysięcy kilometrów, to z pewnością łączy nas jedność serc i hojna odpowiedź na potrzeby Kościoła w Kenii. Wyjazdy kapłanów i świeckich w tamte rejony i poruszające świadectwa odwiedzających nasz kraj misjonarzy, jak np. ks. Simona Kariuki w październiku 2021 r., zaowocowały nie tylko wielką przyjaźnią, ale wzajemnym ubogaceniem i poznawaniem innej kultury.

Przyjaźń

Skoro mowa o przyjaźni, to na myśl przychodzą słowa św. Pawła z Listu do Galatów „Jeden drugiego brzemiona noście”. Sprawdzona przyjaźń jest godna zaufania i dzielenia się wszelkimi troskami. A tych drugich w Afryce podczas pandemii COVID-19 nie brakuje. Do tego susza, wzrost cen i wiele innych czynników potęgują dramatyczną sytuację. Przyjaciele z Kenii potrzebują naszej pomocy. Ponad 600 uczniów Primary School z Kipsing, ale również wiele innych dzieci, jest zagrożonych głodem. Ksiądz Steven, jeden z misjonarzy, napisał do dyrektora Wydziału Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej i Papieskich Dzieł Misyjnych w Szczecinie, ks. kan. dr. Pawła Płaczka: „Błagam Was, pozwólcie mi kupić żywność dla uczniów w celu wsparcia ich edukacji. Proszę, pomóżcie nam”.

Pomoc

Jaką można dać odpowiedź w obliczu tak wielkiego cierpienia i niepewności o przyszłość? Maryja przychodzi z pomocą: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2, 5-6). „Wy dajcie im jeść!” (Mt 14, 16-17) mówi Jezus do apostołów w innym fragmencie Ewangelii. Ksiądz Płaczek podzielił się tymi troskami z wiernymi dekanatu Goleniów i na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Parafie Maryjne Matki Bożej Nieustającej Pomocy – Goleniów – Helenów, Matki Bożej Gromnicznej w Mostach i Matki Bożej Królowej Polski w Krępsku wraz z filiami zebrały 12.150 zł na zakup żywności dla dzieci z Kipsing.

Dwa światy

Reklama

Po wizycie ks. Simona w październiku 2021 r. w Krępsku, odległości między Polską i Afryką bardzo się zmniejszyły. Ogromne wrażenie wywarły na nas pokazy zdjęć i filmów ukazujące życie rówieśników naszych dzieci. Egzotyczna kultura, barwne stroje, ręcznie robione instrumenty, wyplatane zabawki, radość z możliwości chodzenia do szkoły i zjedzenia jednego ciepłego posiłku dziennie. Chłopcy grający w piłkę nożną, zamiast piłki kopią związane w kłębek gałganki/szmaty. Ksiądz Simon odwiedzał nas w domach, spędzał z nami czas, poznając zwyczaje i polskie tradycje. Nasze światy zaczęły się przenikać. Serca wielu osób otwarły się na oścież. W krótkim czasie do założonej w internecie zbiórki na żywność dla dzieci w Kenii zaczęli dołączać inni. Szkoły, parafie z całej diecezji i ci, którzy chcieli się podzielić, tym co mają. Z zakładanej kwoty 6 tys. zł zebrano blisko 30.200 zł, a do końca zbiórki został jeszcze tydzień. Radość w nas wszystkich nie ma końca.

Misja

Na początku lutego ks. kan. dr Paweł Płaczek wraz ze świeckimi misjonarzami i przedstawicielami mediów wyruszy do naszych przyjaciół w Kenii, by przy okazji wsparcia nowego projektu misyjnego „Polski Dom Katolicki” w Isiolo, zakupić na miejscu worki ryżu, fasoli i kukurydzy dla dzieci z Kipsing. Dzięki hojności wszystkich ludzi dobrej woli, uda się kupić kilka ton jedzenia, które zapewni uczniom posiłki na cały rok szkolny. Już dzisiaj wiemy, że nasi przyjaciele w Afryce, czekają na tę wizytę z wielką radością i wdzięcznością. Dziękujemy Wszystkim za każdy gest, modlitwę i wsparcie tego pięknego dzieła. Wszystko Panie czynimy na większą Twoją chwałę.

2022-02-01 12:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nigeria: trzeci kapłan zamordowany w tym roku

[ TEMATY ]

prześladowania

Afryka

Senlay/pixabay.com

Wczoraj wieczorem w położonej 70 km od stolicy Nigerii Abudży miejscowości Gwagwalada zamordowano ks. Michael Akawu. To trzeci kapłan zamordowany w tym kraju od początku roku 2018.

Młody duchowny został wyświęcony dniu 4 lutego 2017 r. przez metropolitę Abudży, kard. Johna Olorunfemi Onaiyekana. Był proboszczem parafii Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia w Dobi-Gwagwalada. Do zabójstwa doszło w supermarkecie w Gwagwalada, gdzie kapłan dokonywał zakupów dla wspólnoty wierzących przed niedzielnymi uroczystościami. Kula dosięgła go podczas napadu na terenie komercyjnym ("Uche Best") znajdującym się na Park Road w Gwagwaladzie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: Kościół nie jest wiarygodny, gdy przykłada rękę do podziałów

2022-08-11 11:46

[ TEMATY ]

bp Damian Muskus

BP KEP

Kościół jako wspólnota przestaje być wiarygodnym świadkiem Chrystusowego pokoju, gdy przykłada rękę do podziałów, gdy promuje jednych, a innych wyklucza – mówił bp Damian Muskus OFM podczas nabożeństwa pojednania na Przeprośnej Górce w Olsztynie pod Częstochową. Modlili się tam pątnicy z archidiecezji krakowskiej.

Krakowski biskup pomocniczy podkreślał, że pokój, który jest darem Chrystusa, to „owoc wiary, że Bóg jest i czuwa nad całym światem”. - W ludziach, którzy przyjmują Chrystusowy dar pokoju i rozwijają go w sobie, nawet najboleśniejsze doświadczenia, nawet największe nieszczęścia nie osłabią świadomości, że miłość Boga jest większa od największego zła – zauważył.

CZYTAJ DALEJ

Bp Mumbiela: papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu

2022-08-12 20:16

[ TEMATY ]

wizyta

Kazachstan

papież Franciszek

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papieska wizyta w Kazachstanie okazją do przekazania przesłania światu - uważa bp José Luis Mumbiela z diecezji Ałmaty. Franciszek przyjedzie do Kazachstanu w połowie września, aby wziąć udział w VII Kongresie Zwierzchników Światowych i Tradycyjnych Religii w Nur-Sułtanie. Spotka się z nimi, by wesprzeć pokojowe współżycia różnych religii.

Według przewodniczącego Konferencji Biskupów Azji Środkowej, głos papieża będzie ważnym wkładem do konferencji, szczególnie w obecnym czasie konfliktów. – Ze szczególnego punktu geograficznego, który jest blisko Rosji, Chin, Ukrainy, w sercu Eurazji, będzie mógł przekazać przesłanie nie tylko dla Kazachstanu, ale poprzez wizytę w Kazachstanie – całemu światu – podkreślił hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję