Reklama

Tydzień w Kościele

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejny apel o pokój
KEP

Bezprecedensowy, pokazujący powagę, ale i grozę sytuacji jest ostatni list abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego polskiego episkopatu. To kolejny głos metropolity poznańskiego w sprawie, którą wszyscy żyjemy od kilku tygodni. Ten jest wyjątkowy ze względu na jego adresatów: biskupów prawosławnych i katolickich Rosji i Ukrainy. „Połączmy duchowy wysiłek wyznawców Chrystusa różnych wyznań w Rosji, na Ukrainie i w Polsce, (...) aby zażegnać widmo kolejnej wojny w naszym regionie” – zaapelował abp Gądecki. Dramatyzmu tej sytuacji dodaje fakt, że naprzeciw siebie stanęliby chrześcijanie Słowianie, po prostu bracia z krwi i z ducha. Strzelaliby do siebie żołnierze złączeni ze sobą przez Chrystusa w chrzcie św. Taka sytuacja byłaby radykalnym zaprzeczeniem tego, czym jest ten pierwszy i najważniejszy sakrament. W liście przewodniczący KEP przywołuje także słowa św. Jana Pawła II, który podkreślał, że „wojny (...) podsycają głęboko zakorzenione nienawiści”. Pewnie gdyby nie ta „zakorzeniona nienawiść”, większość wojen nigdy by się nie rozegrała. Bo nie jest tak, że winni są tylko politycy. Nie mogliby nic zrobić, gdyby to ziarno nienawiści rzucane intencjonalnie przez niektórych politycznych włodarzy nie trafiało na diabelsko przygotowywaną ziemię.

Są naszą nadzieją
Watykan

Ogłoszono hasło drugiego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. W tym roku, 24 lipca, Kościół będzie powtarzał za psalmistą: „Wydadzą owoc nawet i w starości” (Ps 92, 15). „Ich doświadczenie życiowe i wiara – tłumaczy Watykan – mogą pomóc w budowaniu społeczeństw świadomych swoich korzeni i zdolnych do marzenia o przyszłości opartej na większej solidarności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeszcze niedawno powtarzano, że nadzieją na lepszy świat są młodzi. Dziś coraz częściej słyszymy – to zadziwiające – że to jednak ludzie starsi są tą nadzieją na lepszy świat, który obecnie nie tyle o nich zapomina, ile wprost odrzuca wszystkie wartości mierzone długością przeżytych lat i nabytych w tym czasie doświadczeń. Podobno najbardziej efektywny i wydajny okres życia człowieka to przedział lat 25-52. To, co przed, i to, co po – dla dominującego w naszej kulturze biznesu – ma dużo mniejszą wartość. Ta redukcja może mieć jednak opłakane konsekwencje.

Reklama

Nowi święci i błogosławieni
Kościół

Papież przyjął na audiencji prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcella Semerara. Taki początek wiadomości oznacza, że Kościół będzie miał kolejnych świętych, błogosławionych lub kandydatów na błogosławionych. 18 lutego Franciszek upoważnił kongregację do promulgowania pięciu dekretów: jednego o cudzie i czterech o heroiczności cnót. Z piątki osób (trzy kobiety i dwóch mężczyzn) najbardziej nam znany jest sługa Boży kard. Eduardo Pironio, jeden z bliskich współpracowników św. Jana Pawła II, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Organizował kilka Światowych Dni Młodzieży, w tym ten pamiętny w Częstochowie w 1991 r. Do beatyfikacji kard. Pironia pozostało tylko uznanie cudu. Ten etap ma już za sobą służebnica Boża Maria Costanza Panas, Włoszka, kapucyńska zakonnica. Przykład świętych nas pociąga, a ich wstawiennictwo nam pomaga. Co takiego może pociągać u s. Marii Costanzy? Przede wszystkim, jak piszą jej biografowie – pokora. Jej życie, szczególnie w ostatnich kilkunastu latach, naznaczone było wielkim cierpieniem. Trudno tu wyliczać krzyże poszczególnych chorób, które nosiła. Swoje cierpienia, zwłaszcza te ostatnie, niedługo przed śmiercią ofiarowała za chorego papieża Jana XXIII i za zwołany przez niego Sobór Watykański II. Ojciec Pio, który nigdy jej nie spotkał, a jedynie o niej słyszał, mówił o s. Panas: „umiłowane przez Boga stworzenie”. Trudno o lepszą rekomendację.

Zaskakująca liczba odmów
Biskupi

Diecezja Le Puy-en-Velay we Francji ma nowego biskupa. Jest nim 58-letni ks. Yves Baumgarten (na zdjęciu). Ciekawostką jest to, że zanim został kapłanem, przez 8 lat pracował jako inspektor francuskiego fiskusa. Na biskupa został wzięty z probostwa, co potwierdza zasadę Franciszka, że pasterz „powinien pachnieć owcami”. Za zawołanie biskupie obrał słowa: „Mocni w wierze”. Rzeczywiście, biskup – szczególnie dziś – musi być mocny i bardzo odważny w wierze. Gdy w 2010 r. kard. Marc Ouellet, obecny prefekt Kongregacji ds. Biskupów, zapytany w jednym z wywiadów o to, co najbardziej go zaskoczyło w pierwszych miesiącach pracy, odpowiedział, że liczba odmów kandydatów na biskupów. W tamtym czasie w Europie Zachodniej odmawiała połowa z nich. Proces wyłaniania nowego biskupa Le Puy-en-Velay trwał długo. Poprzednik ks. Baumgartena – Lucien (Luc) Jacques Marie Joseph Crépy 6 lutego ub.r. został mianowany ordynariuszem diecezji Versailles, która ponad rok czekała na nowego biskupa. Możemy się więc domyślać, że w przypadku Le Puy-en-Velay ta procedura trwała jeszcze dłużej. To przede wszystkim efekt staranności – na pomyłkę nie ma miejsca – ale także, prawdopodobnie, braku odwagi kandydatów.

Reklama

Osiem wieków chwały
Zakony

Już od 800 lat dominikanie są obecni w Polsce. To jedno z najważniejszych zgromadzeń zakonnych w Kościele katolickim. Obchody tego wielkiego, choć lokalnego jubileuszu rozpoczęły się 19 lutego w Krakowie od uroczystej Mszy św. w kościele Świętej Trójcy. Ta świątynia – oczywiście, nie w obecnym kształcie – była pierwszym ośrodkiem podarowanym dominikanom, a konkretnie przejął go św. Jacek, uczeń św. Dominika. „Przyjął ich tenże Iwo, z wielkim szacunkiem i radością i pomieścił we własnej kurii biskupiej, poczem dał im i ich zakonowi kościół drewniany św. Trójcy” – czytamy w Katalogu Biskupów Krakowskich. Święty Jacek przybył do Krakowa 1 listopada 1222 r. Do końca XIII wieku, czyli przez 80 lat, na ziemiach polskich powstały aż trzydzieści trzy klasztory dominikańskie – to więcej niż zakonnicy mają ich dziś. Trzeba też zauważyć, że aktualnie co dziesiąty członek tego zakonu kaznodziejskiego to Polak. Ta długa i chwalebna historia zobowiązuje.

Dyskusja o kapłaństwie
Przyszłość

W Watykanie, w dniach 17-19 lutego, odbyło się międzynarodowe sympozjum o kapłaństwie. Kardynał Marc Ouellet, jego inicjator, prefekt Kongregacji ds. Biskupów, powiedział, że sympozjum dotyczy zarówno kapłaństwa powszechnego wszystkich ochrzczonych, ciągle nieodkrytej tajemnicy, jak i kapłaństwa, „które jest posługą diakonów, księży i biskupów”. To było ważne spotkanie. Pewnie nie ostatnie w tej kwestii – będzie ona na szczycie agendy kościelnej jeszcze przez długi czas. O wyjątkowym znaczeniu sympozjum świadczyło to, że otworzył je sam papież, a poszczególnym sesjom przewodniczyli prefekci najważniejszych watykańskich dykasterii. Franciszek w ważnym przemówieniu inaugurującym zwrócił uwagę na to, że stoimy obecnie w obliczu „zmiany epoki”. To zapowiada duże zmiany. Nie w istocie kapłaństwa, bo ona na mocy sakramentów pozostanie taka sama, ale w konkretnym sprawowaniu tej kościelnej posługi.

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

2022-02-22 11:32

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję