PIERWSI UCHODŹCY
Są bezpieczni
Uchodźcy z Ukrainy dotarli do Świętokrzyskiego już drugiego dnia wojny. Władze województwa zapewniają im nocleg i wyżywienie. W hotelach, bursach i internatach przygotowano 7 tys. miejsc; 330 z nich pod Kielcami, w szkolnych schroniskach młodzieżowych, m.in. w Chęcinach, Bodzentynie, Nowej Słupi i w Łagowie.
Drugiego dnia po inwazji w Lublinie przebywało już 100 osób narodowości ukraińskiej. Zostały zakwaterowane w punktach noclegowych w mieście. Działało pięć takich punktów, kilka kolejnych było w rezerwie, gotowych do uruchomienia. Całodobowe dyżury pełnili pracownicy lubelskiego Centrum Interwencji Kryzysowej, MOPR, straży miejskiej oraz wolontariusze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Szybko uchodźcy dotarli też do Koszalina. Cztery kobiety i dziesięcioro dzieci. „Są bezpieczni. Odpoczywają po długiej podróży. We współpracy z organizacjami pozarządowymi zapewnimy im wszystko, co potrzebne” – napisał prezydent Koszalina Piotr Jedliński na Twitterze. Miasto dysponuje ok. 450 miejscami noclegowymi dla uchodźców z Ukrainy.
Wrocław zaopiekował się 66 młodymi piłkarzami z Kijowa, w wieku 10-14 lat, i ich kilkoma opiekunami, którzy przyjechali na turniej piłkarski Wrocław Winter Cup 2022 jeszcze przed wybuchem wojny. Zapewniono im zakwaterowanie, wyżywienie i pomoc psychologa.
Reklama
Do jednego z ośrodków Caritas Diecezji Sandomierskiej przybyło 34 wychowanków domu dziecka z Pionierskiego k. Mariupola. Najmłodsi mają po kilka lat, najstarsi nie ukończyli 17. roku życia. Dzięki postawie wychowawców, którzy towarzyszą dzieciom, możliwe było ich ewakuowanie dosłownie spod rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego.
j.k.
SUKCES DYPLOMACJI
Wstrząsnął sumieniami
Reklama
Najpierw Olaf Scholz, kanclerz Niemiec, ogłosił wsparcie Ukrainy bronią ofensywną, potem, że Niemcy zgadzają się na odcięcie Rosji od systemu SWIFT. To zwrot pod presją ze strony Ukrainy, ale także partnerów europejskich – napisał nie tylko niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung. Tuż przed podjęciem tej decyzji przez kanclerza w Berlinie przebywał polski premier – i nie jest to zbieżność przypadkowa. Mateusz Morawiecki spotkał się z Scholzem, by przekonać go i całe Niemcy, że Europa musi szybko przyjąć miażdżące sankcje na Rosję. W mocnym przemówieniu szef rządu RP wezwał Niemcy do udzielenia Ukrainie „prawdziwej pomocy”, a obiecane przez nie 5 tys. hełmów Bundeswehry dla ukraińskiej armii nazwał „żartem”. – Niemcy nie mogą się pogrążyć w zabetonowanym egoizmie, musimy powstrzymać Putina, przekazać Ukrainie prawdziwą pomoc. I proszę pamiętać, że rurociągami Nord Stream 2 i Nord Stream 1 płynie nie tylko gaz, ale też krew dzieci, żołnierzy i matek. Proszę się nad tym zastanowić – powiedział Morawiecki, zwracając się do obywateli Niemiec. Chciał wstrząsnąć ich sumieniem i... wstrząsnął, a niemieckie media zwróciły uwagę, że kanclerzowi poszło to w pięty. Scholz zapowiedział zmiany polityki zagranicznej wobec Moskwy. – Dostarczamy naszym przyjaciołom na Ukrainie tysiąc sztuk broni przeciwpancernej i 500 rakiet Stinger – zaznaczył. – To historyczna wypowiedź premiera Morawieckiego – skomentował Andrzej Przyłębski, były ambasador RP w Berlinie. I historyczny zwrot.
j.k.
NIEZŁY RATING
Jest stabilnie?
Fitch Ratings potwierdził długoterminowy rating Polski w walucie obcej na dobrym poziomie „A-” z perspektywą stabilną. – Odpowiedzialna polityka gospodarcza i fiskalna polskiego rządu przynosi efekty – tłumaczy wiceminister finansów Sebastian Skuza. Siłę polskiej gospodarki potwierdziły również najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. Według niego, produkcja przemysłowa w styczniu 2022 r. wzrosła o 19,2%, licząc rok do roku, a po wyrównaniu sezonowym – o 16,4%. Wzrosły też ceny produkcji przemysłowej – w ujęciu rocznym – o 14,8%, a także wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw o 9,5%. Choć inflacja jest rekordowo wysoka, wzrost płac zapewnia utrzymanie realnej wartości wynagrodzenia. Agencja Fitch Ratings zwróciła uwagę na zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach oraz stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne. W ocenie analityków agencji nasz kraj stoi przed solidnymi perspektywami rozwoju. Trzeba jednak dodać, że ocena „Fitcha” powstała przed agresją Rosji na Ukrainę.
j.k.
BAŁKANY
Chcą odejść
Reklama
Działania, które grożą rozbiciem Bośni i Hercegowiny (BiH), zainicjował serbski Sojusz Niezależnych Socjaldemokratów (SNSD) Milorada Dodika. W końcu ub.r. parlament Republiki Serbskiej, w którym SNSD jest w większości, przyjął ustawy, które przekazują Republice Serbskiej kompetencje w zakresie sądownictwa, systemu podatkowego oraz obronności BiH. Dodik powiedział w styczniu, że Republika Serbska powinna opuścić BiH i połączyć się z Serbią. W reakcji administracja Joego Bidena wprowadziła sankcje wobec Dodika. Stwierdziła, że jego działalność grozi destabilizacją regionu oraz podważa porozumienie pokojowe z Dayton. Sankcje nie zniechęciły jednak polityków – bośniackich Serbów – do secesji z BiH. W połowie lutego przyjęto ustawę ustanawiającą w Republice Serbskiej odrębną Naczelną Radę Sądownictwa i Prokuratury. Chorwaccy nacjonaliści z BiH grożą zbojkotowaniem wyborów parlamentarnych planowanych na październik oraz stworzeniem własnego regionu w Bośni. Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, powiedział, że zarówno UE, jak i USA nie zaakceptują rozłamu BiH.
w.d.
MOŁDAWIA
Teraz Naddniestrze?
Rumuńska parlamentarzystka Ana-Maria Cătău?ă ujawniła, że w Moskwie pojawili się przedstawiciele separatystów z Naddniestrza. – Są już w Rosji i proszą o uznanie niepodległości – powiedziała. Chodzi o region Mołdawii, który graniczy bezpośrednio z Ukrainą. Rumuńska polityk zaapelowała do przedstawicieli Unii Europejskiej o stanowczą reakcję. – UE musi wyjść i powiedzieć, jakie są sankcje wobec Federacji Rosyjskiej – stwierdziła. Konflikt o Naddniestrze trwa już od ponad 30 lat. Quasi-państwo ze stolicą w Tyraspolu rozciąga się nad Dniestrem, na obszarze granicznym z Ukrainą. Ma m.in. własną walutę, służby graniczne, wojsko i... rosyjski garnizon. Moskwa wspiera tamtejszy ruch separatystyczny, tłumacząc faktem, że w regionie mieszka wielu Rosjan.
j.k.
PAPIEŻ DO POLAKÓW
Uczmy się od starszych
Na zakończenie audiencji generalnej 23 lutego papież Franciszek pozdrowił przybyłych do Auli Pawła VI Polaków – wśród nich grupę ok. dwudziestu studentów z duszpasterstwa polonijnego działającego przy kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie. Zachęcił młodych do przyjaźni z osobami starszymi i czerpania od nich życiowej mądrości. Powiedział: – Drodzy bracia i siostry, rozpoczynając cykl refleksji nad sensem i wartością starości, zachęcam was wszystkich, zwłaszcza młodych, do zaangażowania swoich myśli i uczuć w dary, które niesie ona ze sobą, oraz do okazywania każdego dnia szacunku i miłości waszym dziadkom, rodzicom i wszystkim osobom w podeszłym wieku. Uczmy się od nich życiowej mądrości, aby wspólnie tworzyć szczęśliwą przyszłość. Niech Bóg wam błogosławi!
j.k.