Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Uczczą abp. Jana Cieplaka

Na ścianie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zawiśnie tablica poświęcona słudze Bożemu abp. Janowi Cieplakowi.

O wmurowanie tablicy poświęconej abp. Janowi Cieplakowi na ścianie bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej zabiegali zagłębiowscy Rycerzy Kolumba. Inicjatorem przedsięwzięcia był Rycerz Kolumba z Rady Sosnowieckiej, br. Piotr Dudała, czciciel i popularyzator tej wybitnej postaci. Od szeregu lat przybliża on mieszkańcom Zagłębia Dąbrowskiego postać „Apostoła Rosji” abp. Jana Cieplaka, m.in. prowadząc fanpage na jednym z portali społecznościowych poświęcony słynnemu hierarsze pochodzącemu z Dąbrowy Górniczej oraz pisząc artykuły na temat Sługi Bożego.

– Sprawę podjął katowicki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, który sfinansuje tablicę poświęconą słudze Bożemu abp. Janowi Cieplakowi ze swoich środków, oraz gospodarz świątyni ks. Andrzej Stasiak – kustosz dąbrowskiego sanktuarium i proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, który wyraził zgodę na podjęcie tych działań oraz uzyskanie zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków w Katowicach. Przewidywany termin odsłonięcia tablicy to 15 sierpnia br., w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w 141. rocznicę Mszy św. prymicyjnej abp. Jana Cieplaka, którą odprawił w kościele pw. św. Aleksandra, będącym dzisiaj częścią bazyliki – tłumaczy Piotr Dudała.

Arcybiskup Jan Cieplak, sługa Boży Kościoła katolickiego, wielki polski patriota, urodził się 17 sierpnia 1857 r. w Dąbrowie Górniczej. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1881 r. Dnia 7 grudnia 1908 r. został w Petersburgu konsekrowany na sufragana mohylewskiego. W dniu 14 grudnia 1925 r. bp Jan Cieplak został wyznaczony na arcybiskupa Wilna, zmarł jednak przed objęciem stanowiska. 16 marca 1926 r. pochowany został w katedrze wileńskiej.

W uroczystym pogrzebie abp. Jana Cieplaka uczestniczył m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Stanisław Wojciechowski.

2022-03-01 13:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uosobienie patriotyzmu

Niedziela sosnowiecka 35/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Sługa Boży abp. Jan Cieplak

TZ

Pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie dąbrowskiej bazyliki

Pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie dąbrowskiej bazyliki

Cieszę się, że inicjatywa uczczenia i upamiętnienia tej wybitnej postaci zostaje zrealizowana – mówi ks. kan. Andrzej Stasiak.

Minęła 165. rocznica urodzin abp. Jana Cieplaka. Duchowny ten pochodził z terenu dzisiejszej diecezji sosnowieckiej, a przez wiele lat był związany z Sankt Petersburgiem, m.in. jako wykładowca tamtejszej Akademii Duchownej.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek

2023-02-05 18:59

[ TEMATY ]

kopalnia

Karol Porwich/Niedziela

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

Artur Koch, kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, i jego ekipa

W niedzielę po południu zakończył się pierwszy etap akcji w kopalni Pniówek, której celem było dotarcie do siedmiu górników i ratowników górniczych, zaginionych pod ziemią po ubiegłorocznej katastrofie oraz wydostanie ich ciał na powierzchnię.

Rozpoczęty w sobotę rano i zakończony w niedzielę po godz. 16 pierwszy etap prac miał formę akcji ratowniczej, podczas której zastępy ratownicze po przewietrzeniu podziemnych wyrobisk wybudowały nowe tamy izolacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję