Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Operacja bez skalpela

Współczesna medycyna pozwala na leczenie łagodnych guzków tarczycy i innych narządów bez klasycznej operacji chirurgicznej.

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. 47

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe.Stock

Anna Wyszyńska: Coraz więcej ośrodków w Polsce stosuje metodę nieinwazyjnego leczenia guzów tarczycy przy pomocy echolasera. Na czym ona polega?

Lek. med. Piotr Paul: W medycynie zabiegi z wykorzystaniem technologii laserowej można śmiało określić przełomowymi. Mają one szerokie zastosowanie i wiele atutów dla pacjentów. W przypadku tarczycy termoablacja przy użyciu echolasera pozwala na dotarcie do chorej tkanki bez konieczności przeprowadzenia otwartego zabiegu chirurgicznego. Włókno światłowodowe emitujące wiązkę lasera wprowadzane jest w obszar zmiany przy użyciu cienkiej kaniuli; wywołuje kontrolowaną termoablację i tym samym powoduje zmniejszenie wymiarów guza. Wysoka precyzja i mała inwazyjność zabiegu znacząco zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają oddziaływać na obszar guza bez ryzyka uszkodzenia sąsiadującej zdrowej tkanki. W odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgicznych po zabiegu na szyi pacjenta nie pozostają blizny, niepotrzebne są hospitalizacja ani rehabilitacja. Tarczyca zachowuje swoją funkcjonalność, a przewlekłe stosowanie hormonów tarczycy nie jest konieczne.

Która grupa pacjentów z guzami tarczycy może korzystać z tego typu zabiegu?

Echolaser wykorzystywany jest w leczeniu łagodnych guzów tarczycy. Zabieg z jego użyciem nie jest przeprowadzany w przypadku nowotworu złośliwego. Z tego powodu przed zabiegiem konieczne jest wykluczenie złośliwego charakteru zmiany przez dwukrotne, na przestrzeni 6 miesięcy, wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy. Rozmiar, kształt i umiejscowienie guza również mają znaczenie. Każdy przypadek jest indywidualnie oceniany. Jeżeli potwierdzimy, że zmiana ma charakter łagodny i pozostałe warunki są spełnione, wówczas mamy zielone światło dla przeprowadzenia opisywanego zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Poddanie się zabiegowi zalecamy przede wszystkim pacjentom, u których zmiana, z uwagi na swoje duże wymiary, powoduje dyskomfort podczas przełykania, ucisk na sąsiednie naczynia czy tchawicę, a także zniekształcenie obrysów szyi.

Reklama

Jak odbywa się kwalifikacja pacjentów do zabiegu?

W Centrum Medycznym Alfamedica w Częstochowie, w którym pracuję, pacjenci kontaktują się z koordynatorem zabiegów telefonicznie lub przez stronę: www.wylecztarczyce.pl . Kolejne kroki to przekazanie dokumentacji, a po jej ocenie przez lekarza – ustalenie terminu wizyty. Jeżeli pacjent nie ma jeszcze dokumentacji medycznej i nie miał wykonywanej biopsji cienkoigłowej, może zostać umówiony na pierwszorazowe badanie. Po wykluczeniu występowania nowotworu złośliwego i pozytywnej weryfikacji pozostałych badań wyznaczany jest termin zabiegu.

W jakich innych schorzeniach wykorzystywany jest echolaser?

Technologia termoablacji przy użyciu echolasera jest często wykorzystywana również w urologii. Jej atuty powodują, że bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty. Jest to problem, który dotyka wielu panów po 50. roku życia. Wiąże się z takimi dolegliwościami, jak: nietrzymanie moczu, częstomocz, uczucie niemożności pełnego opróżnienia pęcherza czy zaburzenia funkcji seksualnych. Termoablacja przy użyciu echolasera powoduje obkurczenie gruczołu krokowego, co eliminuje wspomniane problemy i warunkuje szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności. Echolaser znajduje także zastosowanie w leczeniu innych schorzeń – usuwa się w ten sposób łagodne guzy wątroby, piersi czy mięśniaki macicy.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.wylecztarczyce.pl .

2022-03-15 11:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Andrusiewicz: wtorkowy raport o zakażeniach jest pierwszym z systemu elektronicznego

Wtorkowy raport o liczbie zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów – poinformował we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że uwzględniane są też wyniki testów antygenowych i komercyjnych.

Po wykryciu nieścisłości w podawaniu danych o liczbie zakażeń GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. Laboratoria mają wprowadzać dane do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

CZYTAJ DALEJ

Kiedy obowiązuje post?

Moi rodzice opowiadali mi, że kiedyś w okresie Wielkiego Postu wypalano nawet garnki, żeby nie została w nich ani odrobina tłuszczu. Dziś praktyka postu w Kościele jakby złagodniała. Przykazanie kościelne mówi o czasach pokuty, ale pozostaje problem, jak rozumieć te "czasy pokuty". Czy 19 marca, w czasie Wielkiego Postu, można zawrzeć sakrament małżeństwa z weselem? Czy w piątek można iść na dyskotekę? Czy w Adwencie można się bawić? Czy post nadal obowiązuje w Kościele?

CZYTAJ DALEJ

Watykan: zdewastowano wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy (krótka)

2022-12-02 13:36

Nieznani sprawcy zdewastowali wejście do rezydencji ambasadora Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrija Jurasza. Dyplomata potwierdził tę informację w rozmowie z włoską agencją ANSA.

O tym zdarzeniu jako pierwszy poinformował media rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, komentując przesłanie przez nieznanego nadawcę zakrwawionych paczek do ukraińskich placówek dyplomatycznych, w tym ambasady Ukrainy w Warszawie i konsulatu w Krakowie. W paczkach miały znajdować się oczy zwierząt. Równolegle informację o fałszywym zamachu bombowym otrzymała ambasada Ukrainy w Kazachstanie, a w Rzymie zdewastowano wejście do rezydencji ukraińskiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej. Tę ostatnią informację potwierdził w rozmowie z włoską agencją ANSA ambasador Andrij Jurasz. Na razie brakuje oficjalnych komunikatów w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję