Reklama

Wiadomości

Lekarz radzi

Operacja bez skalpela

Współczesna medycyna pozwala na leczenie łagodnych guzków tarczycy i innych narządów bez klasycznej operacji chirurgicznej.

Niedziela Ogólnopolska 12/2022, str. 47

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe.Stock

Anna Wyszyńska: Coraz więcej ośrodków w Polsce stosuje metodę nieinwazyjnego leczenia guzów tarczycy przy pomocy echolasera. Na czym ona polega?

Lek. med. Piotr Paul: W medycynie zabiegi z wykorzystaniem technologii laserowej można śmiało określić przełomowymi. Mają one szerokie zastosowanie i wiele atutów dla pacjentów. W przypadku tarczycy termoablacja przy użyciu echolasera pozwala na dotarcie do chorej tkanki bez konieczności przeprowadzenia otwartego zabiegu chirurgicznego. Włókno światłowodowe emitujące wiązkę lasera wprowadzane jest w obszar zmiany przy użyciu cienkiej kaniuli; wywołuje kontrolowaną termoablację i tym samym powoduje zmniejszenie wymiarów guza. Wysoka precyzja i mała inwazyjność zabiegu znacząco zwiększają bezpieczeństwo i pozwalają oddziaływać na obszar guza bez ryzyka uszkodzenia sąsiadującej zdrowej tkanki. W odróżnieniu od tradycyjnych metod chirurgicznych po zabiegu na szyi pacjenta nie pozostają blizny, niepotrzebne są hospitalizacja ani rehabilitacja. Tarczyca zachowuje swoją funkcjonalność, a przewlekłe stosowanie hormonów tarczycy nie jest konieczne.

Która grupa pacjentów z guzami tarczycy może korzystać z tego typu zabiegu?

Echolaser wykorzystywany jest w leczeniu łagodnych guzów tarczycy. Zabieg z jego użyciem nie jest przeprowadzany w przypadku nowotworu złośliwego. Z tego powodu przed zabiegiem konieczne jest wykluczenie złośliwego charakteru zmiany przez dwukrotne, na przestrzeni 6 miesięcy, wykonanie biopsji cienkoigłowej tarczycy. Rozmiar, kształt i umiejscowienie guza również mają znaczenie. Każdy przypadek jest indywidualnie oceniany. Jeżeli potwierdzimy, że zmiana ma charakter łagodny i pozostałe warunki są spełnione, wówczas mamy zielone światło dla przeprowadzenia opisywanego zabiegu, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Poddanie się zabiegowi zalecamy przede wszystkim pacjentom, u których zmiana, z uwagi na swoje duże wymiary, powoduje dyskomfort podczas przełykania, ucisk na sąsiednie naczynia czy tchawicę, a także zniekształcenie obrysów szyi.

Reklama

Jak odbywa się kwalifikacja pacjentów do zabiegu?

W Centrum Medycznym Alfamedica w Częstochowie, w którym pracuję, pacjenci kontaktują się z koordynatorem zabiegów telefonicznie lub przez stronę: www.wylecztarczyce.pl . Kolejne kroki to przekazanie dokumentacji, a po jej ocenie przez lekarza – ustalenie terminu wizyty. Jeżeli pacjent nie ma jeszcze dokumentacji medycznej i nie miał wykonywanej biopsji cienkoigłowej, może zostać umówiony na pierwszorazowe badanie. Po wykluczeniu występowania nowotworu złośliwego i pozytywnej weryfikacji pozostałych badań wyznaczany jest termin zabiegu.

W jakich innych schorzeniach wykorzystywany jest echolaser?

Technologia termoablacji przy użyciu echolasera jest często wykorzystywana również w urologii. Jej atuty powodują, że bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn, czyli prostaty. Jest to problem, który dotyka wielu panów po 50. roku życia. Wiąże się z takimi dolegliwościami, jak: nietrzymanie moczu, częstomocz, uczucie niemożności pełnego opróżnienia pęcherza czy zaburzenia funkcji seksualnych. Termoablacja przy użyciu echolasera powoduje obkurczenie gruczołu krokowego, co eliminuje wspomniane problemy i warunkuje szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności. Echolaser znajduje także zastosowanie w leczeniu innych schorzeń – usuwa się w ten sposób łagodne guzy wątroby, piersi czy mięśniaki macicy.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.wylecztarczyce.pl .

2022-03-15 11:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: w weekend mobilna strefa zdrowia dla pielgrzymów

2022-09-16 18:02

[ TEMATY ]

zdrowie

Jasna Góra

pielgrzymi

BPJG

W trosce o zdrowie pielgrzymów, ale i mieszkańców Częstochowy jutro i w niedzielę (17-18.09) na Jasnej Górze zostanie zorganizowana tzw. mobilna strefa zdrowia. Na placu parkingowym za Domem Pielgrzyma w godz. od 10.00 do 19.00 będzie można skorzystać z bezpłatnych badań specjalistycznych i konsultacji lekarskich.

Mobilna strefa zdrowia to okazja do uzyskania wielu porad medycznych i wykonania różnych badań i pomiarów m.in.: glukozy, cholesterolu, natlenienia krwi, spirometrii, USG płuc czy mammografii - to dla kobiet powyżej 50 roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Nowy termin pielgrzymki na Jasną Górę, do Trzebnicy już 15 października

2022-09-26 23:40

ks. Łukasz Romańczuk

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

Podczas spotkania w Brzeziej Łące

W Brzeziej Łące odbyło się spotkanie osób odpowiedzialnych za przygotowanie Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej. Jakie nowości czekają na pielgrzymów?

Przed nami Piesza Pielgrzymka Wrocławska do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Odbędzie się ona 15 października. A start zaplanowany jest na godz. 6:00 z katedry wrocławskiej. Hasło pielgrzymki: “Idziemy razem”

CZYTAJ DALEJ

Oszuści podszywają się pod komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

2022-09-29 11:53

[ TEMATY ]

oszustwo

slaska.policja.gov.pl

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przestrzega przed nowym sposobem oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni e-maile wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także Policji.

Z treści wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. W załącznik należy kliknąć i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję