Reklama

Aspekty

Jednocząca modlitwa

Ulicami Świebodzina 18 marca przeszła Droga Krzyżowa w intencji pokoju na Ukrainie.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 13/2022, str. I

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Świebodzin

Karolina Krasowska

Inicjatywa wyszła od środowiska ukraińskich wolontariuszy, a włączyły się w nią wszystkie trzy świebodzińskie parafie

Inicjatywa wyszła od środowiska ukraińskich wolontariuszy, a włączyły się w nią wszystkie trzy świebodzińskie parafie

Inicjatywa wyszła od środowiska ukraińskich wolontariuszy, a włączyły się w nią wszystkie trzy świebodzińskie parafie oraz starosta świebodziński Zbigniew Szumski. Nabożeństwo rozpoczęło się przy Pomniku Niepodległości w Parku Chopina, skąd nastąpił przemarsz ulicami miasta do Figury Chrystusa Króla Wszechświata. – Droga Krzyżowa zaczyna się i kończy w miejscach symbolicznych. Pomnik Niepodległości został wybudowany w 1998 r., czyli parę lat po tym, jak wojska radzieckie zostały wyprowadzone z Polski. Inicjatorami jego budowy były środowiska kombatanckie. To miejsce symbolizuje wolność i walkę o nią Polaków. Z tego miejsca wyruszamy i udajemy się pod drugi symbol Świebodzina, czyli Pomnik Chrystusa Króla, który był budowany przez śp. ks. Sylwestra Zawadzkiego z intencją, aby Chrystus objął to miasto swoją opieką – tej opieki potrzebujemy dzisiaj my i nasi goście z Ukrainy – powiedział starosta świebodziński.

W organizację Drogi Krzyżowej w intencji pokoju na Ukrainie włączyła się m.in. parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. – Chcemy ugościć naszych gości z Ukrainy, którzy przybyli do nas na skutek zawieruchy wojennej, chcemy być ludźmi czynu, ale chcemy być również ludźmi modlitwy, ludźmi, którzy zaprzyjaźniają się z tymi, którzy do nas przyjeżdżają, stąd pomysł dzisiejszej, wspólnej ekumenicznej, polsko-ukraińskiej, jednoczącej modlitwy – powiedział proboszcz parafii ks. Radosław Gabrysz.

Rejestracją uchodźców, którzy przybywają zza wschodniej granicy do Świebodzina zajmuje się Anna Kowalewska. – Widać, że dzisiaj Ukraina została pozostawiona sama sobie i tylko Polska jej pomaga. Będziemy dzisiaj wspólnie prosić Boga, by dał swoje wsparcie duchowe dla wszystkich – dla tych co uciekają, dla tych którzy walczą i dla tych, którzy wspierają Ukraińców – powiedziała Anna Kowalewska.

W tej chwili na terenie powiatu świebodzińskiego przebywa ponad 1 tys. uchodźców ukraińskich – głównie są to kobiety i dzieci – gdzie otrzymują dach nad głową i niezbędną pomoc, zarówno materialną, medyczną, jak i psychologiczną.

2022-03-22 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz Świętych ze Świętymi w Świebodzinie

[ TEMATY ]

Świebodzin

Bp Adrian Put

Marsz Świętych ze Świętymi

Archiwum ks. Dariusza Wołczeckiego

Ulicami Świebodzina, po dwuletniej przerwie, ponownie przeszedł "Marsz Świętych ze Świętymi". Wydarzenie odbyło się w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych 31 października.

Rozpoczęło się w kościele pw. św. Michała Archanioła, skąd jego uczestnicy przeszli w procesji obok kościołów pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Miłosierdzia Bożego, pod Figurę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie spotkali się z Najświętszym ze wszystkich Świętych - Panem Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Wydarzeniu, organizowanemu przez wszystkie świebodzińskie parafie, przewodniczył bp Adrian Put.

CZYTAJ DALEJ

Poznań: Zatrzymano sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach

2023-02-08 11:03

[ TEMATY ]

Poznań

dewastacja

archpoznan.pl

Policjanci z Czerwonaka ustalili i zatrzymali sprawcę dewastacji kościoła w Koziegłowach – poinformował PAP w środę kom. Maciej Święcichowski z wielkopolskiej policji. 41-letni mężczyzna usłyszał zarzuty obrazy uczuć religijnych, zniszczenia mienia oraz kradzieży lichtarzy.

Do dewastacji kościoła w podpoznańskich Koziegłowach doszło pod koniec stycznia. Jak informowała wówczas policja, nieznany sprawca wszedł do kościoła bocznym wejściem, następnie poprzewracał figury i wyposażenie wewnątrz kościoła. Lokalne media podawały, że "sprawca utopił figurkę Jezusa w chrzcielnicy, poprzewracał świece, zniszczył święte obrazy i witraże".

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję