Reklama

Niedziela Częstochowska

Pomoce na wielki dzień

Pierwsza Komunia św. jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla dziecka przystępującego do niej, ale również dla całej rodziny i wspólnoty parafialnej.

Niedziela częstochowska 16/2022, str. VI

[ TEMATY ]

I Komunia Święta

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W przygotowaniu do tego wydarzenia pomocą są publikacje z serii Boży Baranek przygotowane przez Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i wydane przez Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne Regina Poloniae.

Kazania komunijne

Jednym z bardzo ważnych elementów przygotowania i przebiegu samej uroczystości komunijnej jest przekaz prawd wiary i wprowadzenie w tajemnice Eucharystii. Podstawowym narzędziem dla duszpasterza jest kazanie komunijne. Dużą pomocą w tym względzie jest publikacja pt. Pierwsza Komunia Święta. Kazania Komunijne. Zawiera ona kazania, które są opracowane z zachowaniem struktury katechezy integralnej, a więc składają się z: wyjścia egzystencjalnego, później refleksji teologicznej i na zakończenie z bloku poświęconego kształtowaniu postaw. Jak podkreśla ks. dr hab. Roman Ceglarek, wikariusz biskupi ds. przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego i dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, „realizacja przygotowania do Pierwszej Komunii św. nie powinna się jednak ograniczać jedynie do lekcji religii w szkole, ale powinna być dopełniona przez duszpasterstwo katechetyczne w parafii”. Publikacja obok części zasadniczej zawiera płyty CD z materiałami multimedialnymi, obrazami, rysunkami, zdjęciami, piktogramami, filmikami. Na płytach są również gotowe słuchowiska. „Tak naprawdę są to po prostu gotowe katechezy eucharystyczne. Jest ich aż 33” – czytamy w materiałach katechetycznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla katechetów i duszpasterzy

Pierwsza Komunia Święta. Materiały dla katechetów i duszpasterzy – to kolejna propozycja z serii Boży Baranek. Są to, jak czytamy w informacjach Referatu Katechetycznego, materiały stanowiące praktyczną pomoc dla duszpasterzy i katechetów, którzy przygotowują dzieci do pierwszej Komunii św. W skład pakietu wchodzi książka oraz płyta CD. Publikacja zawiera: 34 kazania, 18 prezentacji, 33 modlitwy powszechne, 12 komentarzy na procesję z darami, 84 teksty powitań, próśb i podziękowań. Książka jest podzielona na 4 części. W poszczególnych częściach znajdują się celebracje i kazania związane z nabożeństwami w ciągu roku i wręczeniem modlitewnika, różańca, świec, krzyży oraz Triduum ku czci św. Stanisława Kostki. Katecheci i duszpasterze w książce znajdą scenariusz uroczystości Pierwszej Komunii św. w 6 wersjach. Książka zawiera ponadto „nabożeństwa w białym tygodniu”. Są też scenariusze rocznicy Pierwszej Komunii św. – Duszpasterze i katecheci powinni zadbać, by parafia stała się dla dzieci miejscem wychowania do życia wspólnotowego i kształtowania postaw eucharystycznych – zaznacza ks. Ceglarek.

Reklama

Również do tej publikacji jest dołączona płyta CD, która zawiera materiały do celebracji i kazań. Są na niej gotowe do wydruku teksty modlitwy wiernych, czytań, komentarzy, wprowadzenia do liturgii, rozważań i modlitw. Na płycie są również pomoce multimedialne i prezentacje do kazań w wersji aktywnej. Płyta jest kompatybilna z książką, wszystkie materiały są ujęte w 4 częściach.

Pierwszy podręcznik wiary

Bardzo ważną rzeczą w życiu każdego wierzącego człowieka jest książeczka z modlitwami, którą każdy otrzymuje przy Pierwszej Komunii św. Można ten modlitewnik nazywać również pierwszym podręcznikiem wiary. To ta książeczka pomaga w spotkaniu z Bogiem i powinna towarzyszyć człowiekowi w ciągu życia.

Książeczka Boży Baranek. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej to propozycja dla duszpasterzy i katechetów, która stanowi nie tylko cenną pamiątkę Pierwszej Komunii św. dla dzieci, ale również przydatną pomoc katechetyczną i duszpasterską. Książeczka zawiera: teksty 43 modlitw, 7 litanii, 159 pieśni podzielonych tematycznie (adwentowe, kolędy, wielkopostne, wielkanocne, eucharystyczne, do Matki Bożej, okolicznościowe, piosenki religijne), 6 nabożeństw, dokładny opis liturgii Eucharystii i spowiedzi wraz z komentarzami oraz tabelę pierwszych piątków miesiąca.

Reklama

„Książeczka została dostosowana do znowelizowanej Podstawy programowej katechezy Kościoła katolickiego w Polsce i Programu nauki religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach i jest kompatybilna z podręcznikami do nauki religii. Jej język teologiczny został dostosowany do etapu edukacyjnego dzieci klas trzecich. Treści liturgiczne i katechetyczne zostały opracowane w sposób prosty, przystępny i adekwatny do poziomu rozwojowego dzieci w tym wieku – opracowana z myślą o dzieciach i dla dzieci. Niezwykle ważne jest to, że w książeczce pojawiły się zaktualizowane prawdy katechizmowe (przykazania kościelne), treści liturgiczne (Koronka do Bożego Miłosierdzia, Litania do św. Jana Pawła II, rachunek sumienia, rozważania Drogi Krzyżowej i tajemnic różańcowych, nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca, pieśni i piosenki religijne itp.). Jej układ jest czytelny, przejrzysty i umożliwiający szybkie odszukanie potrzebnych dzieciom treści” – czytamy w informacjach Referatu Katechetycznego.

Warto przypomnieć, że 28 sierpnia 2020 r. biskupi polscy zatwierdzili na Jasnej Górze, podczas posiedzenia Konferencji Episkopatu Polski, dokument zawierający ujednolicone teksty modlitw. W ten sposób stały się one obowiązujące w całym kraju dla kolejnych wydań tekstów liturgicznych i modlitewników. Książeczka komunijna Boży Baranek zawiera ujednolicone przez episkopat modlitwy.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, duszpasterzy i katechetów, materiały zostały tak przygotowane, aby były realną pomocą w przeżyciu dnia Pierwszej Komunii św. Wszystkie materiały z serii Boży Baranek są tak przygotowane, aby mogły zostać wykorzystane podczas celebracji liturgicznych związanych z przekazaniem znaków religijnych, uroczystości Pierwszej Komunii św. oraz białego tygodnia i rocznicy Pierwszej Komunii św. – podkreśla ks. Ceglarek.

Reklama

Dyrektor Referatu Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie zaznacza, że materiały Boży Baranek „przyczynią się do dobrego przygotowania dzieci do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii”.

Bardzo ważnym uzupełnieniem materiałów Boży Baranek będzie album pt. Twoja Pierwsza Komunia Święta. To niezwykła pamiątka tego jednego z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka. Ich dopełnieniem będzie płyta CD pt. Piosenki Komunijne zawierająca nowe pieśni i piosenki religijne na uroczystość Pierwszej Komunii św.

Publikacje można nabyć w Częstochowskim Wydawnictwie Archidiecezjalnym Regina Poloniae lub w sklepiku kurialnym.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jedyny taki dzień

Niedziela małopolska 17/2021, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

I Komunia Święta

Archiwum państwa Sobolów

Rodzice wierzą, że Eucharystia wzmocni duchowo ich dzieci

Rodzice wierzą, że Eucharystia wzmocni duchowo ich dzieci

Jeśli rodzic kocha dziecko, to chce mu przekazać wszystko, co najlepsze. To znaczy, najpierw będzie mu chciał przekazać wiarę – mówi Dorota Zaręba o przygotowaniach dzieci do I Komunii Świętej.

Państwo Zarębowie z Nowego Sącza mają za sobą 7 pierwszych Komunii swoich dzieci. W tym roku do sakramentu przystąpi również ich 9-letnia córka Marta. Dorota i Gerard podkreślają, że przygotowania do uroczystości zaczynają się, gdy dziecko jest jeszcze… w powijakach. – Chcieliśmy być pierwszymi nauczycielami wiary dla naszych pociech, dlatego od początku tłumaczyliśmy im świat duchowy. Katechezy nie leżą tylko na barkach kapłanów. Wierzymy, że nauka o tym, kim jest Bóg i czym jest Eucharystia, rozpoczyna się w domu – mówi p. Dorota, która wraz z mężem formuje się we wspólnocie neokatechumenalnej w parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu.

CZYTAJ DALEJ

Kryzys powołań czy kryzys powołanych?

Tę wspólną troskę o powołania powinno się zacząć nie tylko od tygodniowego szturmowania nieba, ale od systematycznej modlitwy.

Często wspominam pewną rozmowę o powołaniu. W czasach gdy byłem rektorem seminarium, poprosił o nią młody student. Opowiedział mi trochę o sobie, o dobrze zdanej maturze i przypadkowo wybranym kierunku studiów. Zwierzył się jednak z największego pragnienia swojego serca: że głęboko wierzy w Boga, lubi się modlić, że jego największe pasje dotyczą wiary, a do tego wszystkiego nie umie uciec od przekonania, iż powinien zostać księdzem. „Dlaczego więc nie przyjdziesz do seminarium, żeby choć spróbować wejść na drogę powołania?” – zapytałem go trochę zdziwiony. „Bo się boję. Gdyby ksiądz rektor wiedział, jak się mówi u mnie w domu o księżach, jak wielu moich rówieśników śmieje się z kapłaństwa i opowiada mnóstwo złych rzeczy o Kościele, seminariach, zakonach!” – odpowiedział szczerze. Od tamtej rozmowy zastanawiam się czasem, co dzieje się dziś w duszy młodych ludzi odkrywających w sobie powołanie do kapłaństwa czy życia konsekrowanego; z czym muszą się zmierzyć młodzi chłopcy i młode dziewczyny, których Pan Bóg powołuje, zwłaszcza tam, gdzie ziemia dla rozwoju ich powołania jest szczególnie nieprzyjazna. Kiedy w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczniemy intensywny czas modlitwy o powołania, warto zacząć nie tylko od analiz dotyczących spadku powołań w Polsce, od mniej lub bardziej prawdziwych diagnoz tłumaczących bolesne zjawisko malejącej liczby kapłanów i osób życia konsekrowanego, ale od pytania o moją własną odpowiedzialność za tworzenie przyjaznego środowiska dla wzrostu powołań. Zapomnieliśmy chyba, że ta troska jest wpisana w naturę Kościoła i nie pojawia się tylko wtedy, gdy tych powołań zaczyna brakować. Kościół ma naturę powołaniową, bo jest wspólnotą ludzi powołanych przez Boga, a jednocześnie jego najważniejszym zadaniem jest, w imieniu Chrystusa, powoływać ludzi do pójścia za Bogiem. Ewangelizacja i troska o powołania są dla siebie czymś nieodłącznym, a odpowiedzialność za powołania dotyczy każdego człowieka wierzącego. Myśląc więc o powołaniach, zacznijmy od siebie, od osobistej odpowiedzi na to, jak ja sam buduję klimat dla rozwoju swojego i cudzego powołania. Indywidualna i wspólna troska o powołania nie może wynikać z negatywnych nastawień. Mamy się troszczyć o powołania nie tylko dlatego, że bez nich nie uda nam się dobrze zorganizować Kościoła, ale przede wszystkim z tego powodu, iż każdy człowiek jest powołany przez Boga i potrzebuje naszej pomocy, aby to powołanie rozeznać, mieć odwagę na nie odpowiedzieć i wiernie je zrealizować w życiu.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Piąta ogólnopolska sesja dotycząca formacji duchowieństwa odbyła się piątek w Centrum Apostolstwa Liturgicznego Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję