Reklama

Niedziela Lubelska

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego

Pół roku po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, w Lublinie powstało niezwykłe miejsce, w którym będzie przypominane i propagowane jego życie i nauka.

Niedziela lubelska 16/2022, str. V

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

centrum

Ewa Kamińska

Podczas otwarcia Centrum

Podczas otwarcia Centrum

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w siedzibie oddziału Stowarzyszenia Katolickiego „Civitas Christiana” przy ul. Bema 1/5 w Lublinie. Uroczyste otwarcie Centrum odbyło się 4 kwietnia. Pobłogosławił je abp Stanisław Budzik. Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele Kościoła, a także władz państwowych i samorządowych, środowisk naukowych i oświatowych oraz członkowie stowarzyszeń i organizacji.

Miłość, szacunek i wolność

Wojewoda Lech Sprawka nawiązał do słów Prymasa Tysiąclecia, który powiedział, że „ludziom nie tyle trzeba nowej kultury, nowej moralności, ekonomii, polityki i nowych ustrojów, co nowej miłości, nowego szacunku i nowej wolności”. Stwierdził, że Centrum pomoże kształtować nową rzeczywistość, zwłaszcza teraz, kiedy tragiczne wydarzenia na Ukrainie ukazały potrzebę powrotu do myśli prymasa i zastosowania ich w praktycznym życiu. W przesłanym liście minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślił, że dla młodych, którzy poszukują autorytetów, kard. Wyszyński daje wzór niezłomnej i heroicznej postawy. Cieszył się, że Centrum pozwoli mieszkańcom regionu i Polski zgłębiać myśl bł. kard. Wyszyńskiego oraz zapoznawać się z katolicką nauką społeczną. Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasowskiego zauważyła, że nigdzie nie ma tak wdzięcznej pamięci o Prymasie Tysiąclecia, jak w archidiecezji lubelskiej.

Ponadczasowa wartość

Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego powstało w ramach programu rozwoju organizacji obywatelskich. – Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy Centrum stanie się takim miejscem, do którego będzie można przyjść i inspirować się do nowych działań na rzecz Polski – powiedział Przemysław Jaśkiewicz, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Maciej Szepietowski, prezes zarządu „Civitas Christiana”, podkreślił wagę przedsięwzięcia dla stowarzyszenia, którego patronem od 2013 r. jest kard. Wyszyński. Dziękował Marcinowi Sułkowi, dyrektorowi biura regionu lubelsko-rzeszowskiego stowarzyszenia za główną rolę i wytrwałość w realizacji tej inicjatywy. – Pragniemy pokazać aktualność myśli prymasa. Nie chcemy, by był traktowany jako postać historyczna czy atrakcja – powiedział prezes. Marcin Sułek, dziękując za nowy ośrodek, wskazał na wyjątkową rolę Iwony Czarcińskiej, która zainspirowała go do poznawania Prymasa Tysiąclecia. Zapewnił, że placówka będzie przybliżać jego nauczanie i sylwetkę przez działalność warsztatową i szkoleniową, wystawy i przekazy multimedialne, organizowanie spotkań i różnorodnych wydarzeń, także we współpracy z samorządami, organizacjami i stowarzyszeniami.

Czas świętych

Arcybiskup Stanisław Budzik przypomniał lubelskie lata ks. Stefana Wyszyńskiego, zwłaszcza kierowania naszą diecezją, które przygotowały go do wielkich zadań, jakie pełnił w Kościele. Wdzięczny za to, że w Lublinie powstało kolejne miejsce poświęcone wybitnemu człowiekowi Kościoła, związanemu z naszym miastem, powiedział: – Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim znajduje się Instytut Jana Pawła II, teraz przyszedł czas na Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego. Metropolita wręczył Marcinowi Sułkowi diecezjalny medal „Lumen Mundi” (Światłość Świata) za jego pełne pasji zaangażowanie i promocję dziedzictwa kard. Wyszyńskiego. „Niech to miejsce promieniuje na Lublin i na cały kraj, aby wielkie dzieło życia Prymasa Tysiąclecia było inspiracją dla kolejnych pokoleń Polaków, miłujących Ojczyznę i Kościół, i otwartych na wyzwania swojego czasu, interpretując je w duchu kard. Wyszyńskiego” – napisał abp Budzik w Księdze Pamiątkowej.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa dziękczynna w 75. rocznicę konsekracji biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Radio Jasna Góra

www.prymaswyszyński.pl

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Dokładnie dzisiaj mija 75. rocznica konsekracji biskupiej ks. Stefana Wyszyńskiego. Święcenia biskupie otrzymał na Jasnej Górze, 12 maja 1946r. z rąk kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski. Do Sanktuarium przybyła 12. Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Modlitwa dziękczynna zaniesiona została podczas Mszy św. o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej.

W swoim herbie biskupim ks. Stefan Wyszyński umieścił słowa „Soli Deo” (Samemu Bogu) i Wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej. Służba Bogu przez Maryję była widoczna w całym jego życiu. Mówił potem: „Matka Boża Jasnogórska w moim herbie to nie ozdoba, to program mego biskupiego życia”.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o pomoc dla niepełnosprawnych żyjących na terenach konfliktów

2022-12-03 12:22

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Franciszek

Episkopat News

„Należy poświęcić szczególną uwagę i na wszelkie sposoby ułatwić dostęp do pomocy humanitarnej niepełnosprawnym żyjącym tam, gdzie toczą się walki” – napisał papież w orędziu na obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Na wstępie Ojciec Święty podkreślił, że ogłoszony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych zachęca nas do uświadomienia sobie, że nasza ułomność nie przyćmiewa naszej godności, i że wszyscy jesteśmy wezwani do świadectwa o zbawczej miłości Pana. „Jego miłosierdzie mogą poznać i napotkać w bardzo szczególny sposób ci, którzy nie są zadufani w sobie i którzy odczuwają potrzebę powierzenia się Panu oraz dzielenia się z braćmi” – podkreślił Franciszek. Zaznaczył, że to magisterium kruchości może uczynić nasze społeczeństwa bardziej ludzkimi i braterskimi. „Jakże bardzo świadomość, że potrzebujemy siebie nawzajem, pomogłaby nam mieć mniej wrogie relacje z tymi, którzy nas otaczają! I jakże bardzo stwierdzenie, że nawet narody nie mogą ocalić się same, skłoniłoby nas do poszukiwania rozwiązań bezsensownych konfliktów, jakie przeżywamy!” – wskazał papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję