Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rekolekcje ze św. Michałem Archaniołem

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 16/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

rekolekcje

św. Michał Archanioł

Joanna Ferens

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Przedstawiciele Policji wnoszą figurę świętego

Na uroczyste powitanie figury złożyły się nabożeństwo oczekiwania, odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego i modlitwy za przyczyną św. Michała Archanioła. – Cieszymy się z tego wydarzenia i wierzymy, że przyniesie ono wyjątkowe owoce – zaznaczył kustosz sanktuarium ks. dziekan Witold Batycki. – Postać św. Michała Archanioła jest wiernym bardzo dobrze znana. W wielu parafiach, a także i w naszej modlimy się codziennie po Mszach św. tym krótkim egzorcyzmem: „Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce ze złem”. Dzisiaj widzimy, jak to zło się panoszy, jak szatan w ukryciu chce obalić wartości tak ważne w życiu człowieka wierzącego. Dlatego tym bardziej chcemy przez pośrednictwo św. Michała Archanioła prosić Boga o pokój, miłość i zgodę, a przede wszystkim o przebaczenie. Przed chwilą powitaliśmy kopię figury św. Michała Archanioła z cudownej groty w Gargano. Będzie ona z nami przez całe rekolekcje i wierzę, że będzie to bardzo owocny i piękny czas dla nas wszystkich – dodał.

Pomaga odnaleźć Boga

O peregrynacji figury św. Michała Archanioła mówił ks. Jan Juszko, michalita na co dzień pracujący w Mińsku na Białorusi. – Nasz Zakon św. Michała Archanioła postanowił przygotowywać się nowenną dziewięcioletnią do setnej rocznicy kanonicznej zatwierdzenia naszego zgromadzenia. Pierwszy rok nowenny był poświęcony bł. Bronisławowi Markiewiczowi, naszemu założycielowi, a drugi rok właśnie św. Michałowi Archaniołowi. Postanowiliśmy, że w tym roku sprowadzimy kopię figury św. Michała z Góry Objawień na Gargano i będzie ona peregrynować wyłącznie po naszych parafiach michalickich. Na spotkania przybywali różni księża, którym ta inicjatywa się bardzo spodobała. Widzieli, jak się odradza wiara, że św. Michał działa w sposób szczególny i pomaga nam odnaleźć Pana Boga, i postawić Go na pierwszym miejscu w swoim życiu, bo przecież wiemy, że imię Michał oznacza „Któż jak Bóg” – tłumaczył.

Reklama

Szczególny patron

Figura św. Michała Archanioła została wniesiona do świątyni przez delegację policjantów: – Święty Michał jest szczególnym patronem Policji, gdyż walczy o sprawiedliwość i pokazał, że warto walczyć o sprawiedliwość Pana Boga. Jest również patronem pokoju, gdyż to on zaprowadził pokój na niebie. A dziś wiemy, co odbywa się za granicą, tu niedaleko Biłgoraja. Na Ukrainie trwa wojna. I to nie jest przypadkowy czas, że św. Michał Archanioł teraz przybywa właśnie tutaj i nawiedza tę parafię. Im bliżej granicy, tym większą moc chce on wyciągnąć i użyć, wprowadzając w pierwszej kolejności pokój w ludzkie serca – zaznaczył ks. Juszko.

Na pierwszym miejscu Bóg

Ksiądz Jan Juszko wskazał, iż św. Michał Archanioł to wielki i wyjątkowy patron na dzisiejsze czasy. – Święty Michał Archanioł pomaga człowiekowi postawić Boga na pierwszym miejscu, ale jest on patronem, który, jeżeli go obierzemy, przyjmiemy szkaplerz i będziemy modlić się do niego codziennie, będziemy mieć intencje, z pewnością przyjdzie nam z pomocą. Niejednokrotnie słyszeliśmy o wielu znakach i cudach, którymi dzielą się ci, którzy doświadczyli jego opieki i pomocy. On wskazuje na Pana Boga swoją pochyloną postawą, chyli przed Nim swoje czoło i pokazuje nam, że nie ma nic wyższego niż nasz Stwórca i Pan, który dał nam życie – dodał.

Figura towarzyszyła naukom rekolekcyjnym przez cały czas trwania wielkopostnych rekolekcji. Nawiedziła również kościoły filialne w Smólsku i Woli Dereźniańskiej. W czasie nawiedzenia można było przyjąć szkaplerz św. Michała Archanioła oraz nabyć anielskie pamiątki.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Figura św. Michała Archanioła

Po trzydniowym pobycie na terenie diecezji legnickiej w niedzielę 2 czerwca, peregrynująca po Polsce figura św. Michała Archanioła z Gargano, opuściła nasze granice, kierując się w stronę Łomży

Figura święta nawiedziła parafie, w których duszpasterzami są ojcowie michalici w Sobocie i Pławnej. Ostatniego dnia statua przywędrowała na dwie godziny do parafii pw. św. Michała Archanioła w Raciborowicach. Podczas nawiedzenia w parafiach sprawowane były Msze św. oraz różnego rodzaju modlitwy, m.in. Godzinki ku czci św. Michała Archanioła czy modlitwy o uzdrowienie i uwolnienie z nałogów.

CZYTAJ DALEJ

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie w praktyce

2023-02-03 21:15

[ TEMATY ]

kradzież

Adobe.Stock

Łamiemy VII przykazanie… nie będąc tego świadomi. W jakich obszarach życia jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież?

1) Praca

CZYTAJ DALEJ

Franciszek : historie o tym, jakoby moje decyzje zasmucały Benedykta XVI, to „głuchy telefon”

2023-02-05 18:31

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/TIZIANA FABI / POOL

O tym, że Benedykt XVI zawsze wspierał obecnego Ojca Świętego, a także o przykładach jego reakcji na próby podważenia autorytetu Franciszka, mówił papież podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, powracającego z wizyty apostolskiej w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym.

Rozmawiając z towarzyszącymi mu w podróży dziennikarzami, papież Franciszek odniósł się m.in. do pytania o to, czy po śmierci Benedykta XVI odczuł w swojej posłudze rosnące napięcia pomiędzy różnymi „skrzydłami” Kościoła. „Zawsze mogłem o wszystkim porozmawiać z papieżem Benedyktem, wymienić się opiniami. On zawsze stał przy mnie, wspierając mnie, a jeśli pojawiały się jakieś trudności, mówił mi o tym i rozmawialiśmy” – mówił Franciszek. Jako przykład ilustrujący sposób reagowania Benedykta XVI, przywołał sytuację, w której do papieża seniora dotarły informacje o tym, jakoby papież Franciszek wspierał niesakramentalne związki par homoseksualnych. „Pewna osoba, uważająca się za wielkiego teologa, za pośrednictwem przyjaciela papieża Benedykta dostała się do niego i złożyła na mnie donos. Benedykt nie przestraszył się, zwrócił się do czterech kardynałów teologów najwyższej próby, i powiedział: wyjaśnijcie mi to, a oni mu wyjaśnili. I tak sprawa się zakończyła. To historia, która pokazuje, w jaki sposób działał Benedykt, kiedy pojawiał się donos. Pewne historie, które się powtarza, o tym, że Benedykt był zasmucony tym, co robi nowy papież – to opowieści z ‘głuchego telefonu’” – skwitował Ojciec Święty. Zapewnił też, że on sam konsultował z Benedyktem XVI niektóre swoje decyzje, a papież senior się z nimi zgadzał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję