Reklama

Niedziela Podlaska

Miłosierdzie bez granic

Najczęściej pomoc ofiarowana przez Caritas dokonuje się w ciszy, bez rozgłosu i blasków fleszy.

Niedziela podlaska 17/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

pomoc charytatywna

Archiwum Caritas

Wypoczynek letni

Wypoczynek letni

Z taką intencją pracujemy i chcemy jak najwięcej zrobić, by każdy, kto potrzebuje wsparcia, mógł je otrzymać. Niedziela Bożego Miłosierdzia jest świętem patronalnym Caritas. W tym dniu dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, wolontariuszom, pracownikom Caritas oraz darczyńcom za ich poświęcenie, trud i zaangażowanie. Chcemy zwrócić uwagę na naszych podopiecznych, szczególnie osoby z niepełnosprawnością, dzieci, rodziny, seniorów i wszystkich potrzebujących, którym niesiemy pomoc. Uświadamiamy sobie jak ważne jest dobro, jak bardzo go potrzebujemy. Dzielenie się nim przynosi wiele radości. Tylko w ten sposób możemy właściwie wychowywać kolejne pokolenia.

Kolejny rok pracy

Rok 2022 jest 28. rokiem pracy Caritas Diecezji Drohiczyńskiej. Dziękując Bogu za poprzedni, trzeba przyznać, że był on wyjątkowy i trudny. Wielkim wyzwaniem stało się dotarcie do osób potrzebujących. Niektóre możliwości się wyczerpały ze względu na długotrwałe obostrzenia. Zamknięte szkoły, praca zdalna, stały się przeszkodą i utrudnieniem w naszej działalności. Mimo to udało się utrzymać pracę wszystkich placówek i zrealizować większość dzieł podejmowanych w poprzednich latach. Choć zbiórki są mocno ograniczone, a środków finansowych zawsze brakuje, nie załamujemy rąk.

Z pewnością największym wydarzeniem było otwarcie w marcu 2021 r. Domu Dziecka „Rafael” w Wyrozębach. Po prawie 3 latach przygotowań i remontów, bp Piotr Sawczuk poświęcił pomieszczenia i pierwszych podopiecznych. Uroczystość była skromna ze względu na pandemię. Mamy nadzieję, że jeszcze przyjdzie taki czas, kiedy dokonamy uroczystego otwarcia. Dzisiaj widzimy, jak bardzo było potrzebne to miejsce, gdzie 14 dzieci znalazło bezpieczny dom i oddanych opiekunów.

W budynku zorganizowana została bardzo dobrze wyposażona kuchnia z całym sprzętem AGD, jadalnia, pokoje dla dzieci, łazienki, sale rekreacyjno-wypoczynkowe, siłownia, gabinety specjalistów, pralnia itp. Dom dziecka musi zagwarantować także transport dzieci, dlatego zapewniliśmy używany samochód. Zagospodarowana została także część ogrodu. Wiele z tych prac mogliśmy wykonać dzięki naszym darczyńcom: Ewa i Adam Bak (USA), Renovabis (Niemcy), Caritas Polska i inni, którym z pewnością podziękujemy i wymienimy z imienia i nazwiska podczas uroczystego otwarcia. Pozostało jeszcze dużo do zrobienia (prace remontowo-budowlane), ale potrzebujemy na to ogromnych środków finansowych. Mamy nadzieję, że to wszystko się uda z Bożą opieką.

Reklama

Działalność w „liczbach”

Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej i kluby w Sokołowie Podlaskim i w Bielsku Podlaskim, z których korzysta łącznie 111 osób z niepełnosprawnością, a zajmuje się nimi 30 terapeutów, specjalistów i pracowników. To wielkie dzieło, w którym poprzez terapię w różnych pracowniach nasi podopieczni przygotowują się do samodzielnego życia i podjęcia pracy. Wszyscy możemy zachwycać się wspaniałymi pracami, wręcz małymi dziełami sztuki oraz podziwiać talenty i zdolności choćby artystyczno-teatralne.

Od blisko lat 3 prowadzimy Diecezjalny Ośrodek Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jego celem jest pomoc osobom z niepełnosprawnością z woj. mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego. Do dyspozycji zatrudnieni są: prawnik, psycholog, doradca zawodowy, specjalista ds. rehabilitacji, specjalista ds. pomocy osobom niepełnosprawnym, specjalista ds. rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnością, koordynator. W 2021 r. udzielono 1385 porad osobom z niepełnosprawnością i ich rodzinom (skorzystało 540 osób). Projekt dofinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo prowadzona była terapia neurologopedyczna dla 40 osób. Prowadzimy także wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, dzięki której udostępniamy łącznie 225 urządzeń.

Reklama

Prowadzimy świetlice socjoterapeutyczne (w Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Sokołowie Podlaskim, Węgrowie i Rudce). Ponad 120 dzieci korzysta z pomocy wychowawców, terapeutów, psychologa oraz z dożywiania. W Siemiatyczach zmieniona została lokalizacja nowej świetlicy (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II). Pomieszczenia zostały wyremontowane, zakupiono nowe wyposażenie – meble kuchenne i sprzęt AGD – dzięki wsparciu burmistrza miasta Siemiatycze.

Z programów stypendialnych „Skrzydła” i „Dwa Talenty”, które są przeznaczone dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej oraz dla utalentowanych artystycznie, sportowo itp., skorzystało w 2021 r. 20 stypendystów. Udało się nam ponadto zorganizować ferie zimowe oraz kolonie letnie i półkolonie, w których uczestniczyło ponad 1000 dzieci i młodzieży.

Z ogromnym odzewem już od 6 lat spotyka się akcja „Od Serca”, przeprowadzana w wielu naszych parafiach. Rozdano ponad 4 tys. toreb i zebrano blisko 40 ton żywności i środków czystości. Z darów przygotowujemy paczki dla potrzebujących w całej diecezji. Szczególnie przed Bożym Narodzeniem pamiętamy o naszych podopiecznych. Do blisko 200 dzieci trafiły prezenty--paczki, natomiast 700 seniorom przygotowaliśmy wsparcie żywnościowe.

Największym przedsięwzięciem jest Program żywnościowy FEAD (obejmuje 8 tys. osób w 2021 oraz 11 tys. w 2022 r.) – prawie 600 ton żywności, to ogromne przedsięwzięcie logistyczne i transportowe, które organizujemy własnymi siłami. Prowadzimy „Spiżarnię Caritas”. Przez cały rok pomagaliśmy 150 seniorom sfinansowaniu kart Biedronki „Na codzienne zakupy”.

Podczas kryzysu na granicy z Białorusią przekazaliśmy potrzebującym wsparcie na kwotę ponad 100 tys. zł, a teraz pomagamy uchodźcom z Ukrainy. Dzięki ogromnej hojności naszych darczyńców z Włoch, Niemiec, USA i rekordowej zbiórce w parafiach naszej diecezji zebraliśmy ponad 500 tys. zł oraz kilka tirów z darami. Wszystko to przekazujemy bezpośrednio na Ukrainę lub do uchodźców przybywających do nas.

Reklama

Rozum i serce

Naszą siedzibą jest Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim – mieści się w nim Warsztat Terapii Zajęciowej, świetlica socjoterapeutyczna, jadłodajnia, biura Caritas oraz Centrum Spotkań i Dialogu z kaplicą i zapleczem rekolekcyjno-hotelowo-konferencyjno-gastronomicznym. Przez cały rok w tym miejscu wydajemy dary w postaci paczek z żywnością i środkami czystości (ponad 5 tys.). Prowadzone były także prace remontowe i naprawy. Została wykonana i poświęcona tablica pamiątkowa w 100. rocznicę urodzin patrona domu oraz w kaplicy, w specjalnej gablocie, została umieszczona jego „kurtka” ofiarowana przez kard. Stanisława Dziwisza. Budynek jest także zapleczem dla centrali – biura, gdzie są obsługiwane wszystkie przedsięwzięcia i projekty. W jadłodajni św. Matki Teresy z Kalkuty w 2021 r. wydaliśmy łącznie ponad 17 tys. posiłków. Gorące posiłki i paczki były dostarczane do seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, które potrzebowały wsparcia.

Długa jest lista dzieł miłosierdzia. To świadczy o wielkości naszych serc. Dziękuję za każde okazane dobro i wsparcie. Więcej informacji na stronie www.drohiczyn.caritas.pl i na facebooku.com/Caritas Drohiczyn/.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Policja w Klubie Senior+

[ TEMATY ]

Caritas

gorzów

Senior+

caritaszg.pl

9 września w Klubie Senior+ w Gorzowie gościła aspirant Agata Kądziołka z Komendy Miejskiej w Gorzowie Wlkp. Tematem spotkania jest wciąż aktualna, coraz szerzej poruszana, kampania „Bezpieczny Senior. ”

Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Na taką sytuację składa się wiele czynników, do których należy nadmierna ufność, rutyna postępowania w określonych sytuacjach, brak stałego kontaktu z rodziną, obciążenie chorobami, samotność i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość

2022-10-04 13:40

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Karol Porwich/Niedziela

Książka „Michał Archanioł. Dzieje kultu i duchowość” jest długo wyczekiwaną publikacją. Stanowi ona drugą część wydanej dziesięć lat temu, cieszącej się dużą popularnością monografii: „Święty Michał Archanioł. Zagadnienia teologiczne”, pod redakcją Herberta Oleschko.

Tym razem ten sam Autor wraz z ks. Krzysztofem Pelcem CSMA, zebrali prace kilkunastu pisarzy, którzy przedstawiają rozwój kultu Świętego Michała Archanioła w dziejach całego chrześcijaństwa, skupiając uwagę na różnych częściach świata i Europy. Szczególnie cennym wkładem jest opis historii kultu Św. Michała w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję