Reklama

Niedziela Kielecka

Manufaktura Pietraszki

O szczególnym miejscu na obrzeżach Kielc, skupiającym aktywne zawodowo osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, opowiada prezes Fundacji Gramy z Tobą.

Niedziela kielecka 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

pomoc charytatywna

T.D.

Modlitwa i uwielbienie śpiewem w kaplicy przy Manufakturze Pietraszki

Modlitwa i uwielbienie śpiewem w kaplicy przy Manufakturze Pietraszki

Manufaktura chce łączyć wspomnienie św. Jana Pawła II, patrona ich domu, z modlitwą za niepełnosprawnych i za młodzież oraz za wszystkich młodych duchem.

Promieniuje przyjaźnią

Ideę pierwszej Niedzieli Palmowej w Pietraszkach tłumaczy w rozmowie z Niedzielą ks. dr hab. Witold Janocha, prezes Fundacji Gramy z Tobą i osoba odpowiedzialna za Zakład Aktywności Zawodowej przy Manufakturze Pietraszki. – Chcemy, aby to miejsce żyło, aby promieniowało przyjaźnią, nauką św. Jana Pawła II, aby jednoczyło w modlitwie, śpiewie i pracy – tłumaczy. Takie Niedziele Palmowe połączone z uwielbieniem Jezusa śpiewem i modlitwą, mają odbywać się tutaj rokrocznie. Fundacja Gramy z Tobą porozumiała się w tym celu ze Stowarzyszeniem Dwa Przymierza i Zespołem To On, które animowały tegoroczne spotkanie.

Rokroczne spotkanie

Rozpoczęło się ono od Mszy św. z obrzędem poświęcenia palm i odczytaniem Męki Pańskiej w kaplicy. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski, który, jak mówi ks. Janocha, zawsze wykazuje troskę o młode środowisko Pietraszek. Wśród uczestników Mszy św. i Wieczoru Uwielbienia były osoby związane z ZAZ-em: 40 pracowników i ich opiekunów oraz ich rodziny i przyjaciele, m.in. Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – To miejsce ważne i potrzebne na mapie województwa i diecezji. Niepełnosprawni mają nam wiele do zaoferowania – mówi Niedzieli.

– Czas dla Jezusa nie jest czasem straconym, chciejmy podziękować mu za dobro – tłumaczył duszpasterz młodzieży ks. Marcin Boryń, rozpoczynając czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

„Jeśli ci zamilkną, kamienie wołać będą, wzywamy Cię, Duchu Święty, bo nie chcemy być zawstydzeni przez kamienie. Sił przybędzie, gdy zaufamy Mu” – modlono się śpiewem, modlono się ciszą.

„Łatwo mówić: Jesteś Królem, ale czy rzeczywiście jesteś nim w moim życiu…?” – takie m.in. rozważania poddawali refleksji prowadzący.

Reklama

Krótka historia

29 grudnia 2020 r. bp Jan Piotrowski poświęcił oddany do użytku Zakład Aktywności Zawodowej Manufaktura Pietraszki przy ul. Pietraszki 15 w Kielcach. Inwestycja zrealizowana została w oparciu o środki pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będące w dyspozycji budżetu Samorządu Województwa Świętokrzyskiego oraz wkładu własnego organizatora.

Zakład zatrudnia osoby niepełnosprawne, w tym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, u których stwierdzono m.in. autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną oraz ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Posiada kilka pracowni zawodowych. Podczas Bożego Narodzenia wypiekał m.in. świetnie rozpoznawalne w Kielcach ciasteczka. Eksperyment kulinarny z powodzeniem powtórzono tuż przed Wielkanocą – zamówienie na słodkości wg uznanej receptury z Pietraszek złożyło ponad 400 zakładów.

2022-04-19 09:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszpasterstwo w świecie ciszy

Niedziela przemyska 46/2015, str. 8

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

duszpasterstwo

Ewa Dobranowicz

Eucharystia dla osób niesłyszących

Eucharystia dla osób niesłyszących

W niezwykłej atmosferze odbył się jubileuszowy koncert z okazji 10-lecia istnienia Duszpasterstwa Osób Niesłyszących Rejonu Łańcuckiego. Został zorganizowany 25 października w Klubie „Effatha” w Łańcucie w dużej mierze przez osoby niesłyszące.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Matka Boża płacze?

Czytałam piękną książkę o objawieniach w La Salette i bardzo mnie to zainteresowało. Przy okazji tej lektury dowiedziałam się, że wiele razy Matka Boża w różnych swoich figurach i obrazach wylewa łzy. Zatrwożyła mnie ta informacja, Maryja musi mieć dużo powodów do płaczu, patrząc na świat... Czy to jest prawda i czy to możliwe, żeby z figur i obrazów płynęły łzy? Co Ksiądz o tym sądzi? Dlaczego Maryja płacze?
M.Z.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Rosa Cháveza

2022-10-04 12:30

[ TEMATY ]

kardynałowie

Ks. Tomasz Podlewski

Ojciec Święty przyjął rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego archidiecezji San Salvador (Salwador) przedstawioną przez Jego Eminencję kardynała Gregorio Rosa Cháveza – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. 2 października b.r. salwadorski purpurat ukończył 80 rok życia.

Kardynał Gregorio Rosa Chávez był bliskim współpracownikiem świętego Oskara Arnulfa Romero (1917-1980), arcybiskupa San Salvadoru, obrońcy praw człowieka, świętego i męczennika Kościoła katolickiego. 17 lutego 1982 św. Jan Paweł II mianował ks. Rosę Cháveza biskupem pomocniczym San Salvadoru. Na konsystorzu 28 czerwca 2017 Franciszek włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego i był to jedyny w swoim rodzaju przypadek, że purpurę otrzymał nie biskup diecezjalny, ale jego biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję