Reklama

Niedziela Sandomierska

Harcerska iskierka

Przez krzyż cierpień i życia szarego – z Chrystusem – do chwały zmartwychwstania... – pod takim hasłem odbył się przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim wielkopostny dzień modlitwy harcerskiej dla hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim.

Do janowskiego maryjnego sanktuarium na harcerski dzień skupienia przybyło ponad 120 harcerzy z dziewięciu drużyn harcerskich. – Mieliśmy przyjemność, jako bardzo młoda, bo zaledwie kilkumiesięczna drużyna, gościć braterskie drużyny z naszego hufca na wspólnym dniu modlitwy harcerskiej połączonym ze zwiedzaniem naszego sanktuarium oraz wymianą harcerskich doświadczeń – powiedział ks. Tomasz Kopeć, opiekun 2. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Warta” w Janowie Lubelskim.

Harcerska zbiórka

Poza miejscowymi harcerzami obecni byli druhny i druhowie z: 60. TDH Per aspera ad astram im. Szarych Szeregów i 12. TDH Kamienie z Górskiego Potoku im. Stefana Mirowskiego z Tomaszowa Lubelskiego, 14. DH Włóczęgi z Łosińca, 29. DH Bursztynowy Szlak z Majdanu Sopockiego, 24. DH Włóczykije z Lubyczy Królewskiej, 7. ŚDS szare Szeregi, 1. DH Atlantyda z Janowa Lubelskiego oraz 3. MDH Czerwone Kły z Białej. W spotkaniu harcerskim wziął udział także Czesław Krzysztoń, vice burmistrz Janowa Lubelskiego, orędownik odbudowy harcerstwa w Janowie Lubelskim.

Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty harcerskiej, a następnie druhowie modlili się na patriotycznej Drodze Krzyżowej, prowadzonej przez janowskich harcerzy. Następnie odbyła się Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Kopeć. – Powinniście być dumni, że jest was tutaj tak wielu. Mimo szkoły, pracy i wielu obowiązków znajdujecie czas na zbiórki, podczas gdy wielu młodych ludzi w tym czasie siedzi przed ekranem komputera lub telewizora i zajęci są wirtualnym światem. Niech jednak nie rozpiera was tylko duma, bo powinniście w swoim życiu postępować według zasad, które przytoczyłem wcześniej, winniście wśród swoich znajomych i przyjaciół być przykładem prawdziwego Polaka, prawdziwego patrioty, aby każdy patrząc na was mówił: to jest prawdziwy harcerz – mówił w homilii ks. Kopeć.

Patron harcerzy

Kaznodzieja wskazał także na przykład życia harcerskiego bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. – Kościół daje Wam postać błogosławionego Stefana, bo odnaleźliście najpiękniejszą drogę do służby Bogu, do służby swoim bliźnim. Bo kto miłuje Boga miłuje swojego bliźniego. Błogosławiony Stefan w obozie oddawał ostatnią kromkę chleba swoim bliźnim. Starał się na wszelki sposób im pomagać i duchowo i materialnie. Dlatego to jest wasza postawa – podkreślał kaznodzieja. Po zakończeniu Eucharystii był czas na słodki poczęstunek i wymianę harcerskich doświadczeń. Następnie historię janowskiego sanktuarium przybliżył harcerzom ks. Tomasz Lis, proboszcz parafii. Kolejnym punktem było zwiedzanie parafialnego muzeum oraz harcerskie ognisko. Spotkanie zakończył apel i puszczenie harcerskiej iskierki. Spotkanie było także okazją do integracji środowiska harcerskiego oraz podjęciem planów dalszej współpracy i podejmowania wspólnych działań harcerskich, formacyjnych i patriotycznych.

2022-04-19 09:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozbicie Kościoła jest niesprawiedliwością

[ TEMATY ]

modlitwa

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

Halfpoint/fotolia.com

Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wieczorem w Bazylice św. Pawła za Murami Papież będzie przewodniczył nieszporom z udziałem przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. To ekumeniczne spotkanie odbywało się zazwyczaj na zakończenie tego tygodnia modlitw. W tym roku jest to jednak niemożliwe, ponieważ za tydzień Franciszek będzie w Panamie. Dlatego nieszpory przełożono na dzisiaj.

W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan odbywa się pod hasłem: „Dąż do sprawiedliwości”. Zaproponowali je wyznawcy Chrystusa z Indonezji. Jest to kraj o większości muzułmańskiej. Chrześcijanie różnych wyznań stanowią 10 proc. 265-milionowego społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w Polsce mianowany rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie

2023-01-25 12:04

[ TEMATY ]

abp Salvatore Pennacchio

Karol Porwich/Niedziela

Abp Pennacchio

Abp Pennacchio

Ojciec Święty Franciszek mianował abp. Salvatore Pennacchio rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie - podała dziś w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. Nuncjusz będzie pełnił swoją misję w Polsce do czasu jej formalnego zakończenia, co zostanie oficjalnie zakomunikowane.

Publikujemy pełny tekst komunikatu:

CZYTAJ DALEJ

Więcej wolności dzięki ustawie deregulacyjnej

2023-01-27 12:44

Materiały prasowe

Sejm przejął projekt ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych, nad którym pracowała sejmowa Komisja Nadzwyczajna do spraw deregulacji. - To projekt, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom społecznym - mówi poseł dr Bartłomiej Wróblewski, przewodniczący komisji.

Eliminowanie zbędnych obciążeń prawnych skutkuje zwiększaniem zaufania obywateli do Państwa i stanowionego przez nie prawa i podnosi poziom kultury prawnej społeczeństwa. - Dbanie o zachowanie prawa każdego człowieka do wolności – które, jak czytamy w Preambule do Konstytucji RP – jest jedną z niewzruszonych zasad Rzeczypospolitej Polskiej, przyświecało Komisji przy opracowywaniu projektu tej ustawy. Wolność człowieka może być ograniczana tylko wtedy, gdy jest to konieczne i dlatego komisja starała się znaleźć takie regulacje prawne, które w wolność tę ingerowały zbyt mocno – powiedział w sejmie poseł Bartłomiej Wróblewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję