Reklama

Niedziela Świdnicka

Jezus Miłosierny chroni nas

Rok temu obok kościoła w Lutomii Dolnej powstał mural Jezusa Miłosiernego. Co się zmieniło od tego czasu w niewielkiej miejscowości pod Świdnicą?

Niedziela świdnicka 17/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Niezwykły mural z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Lutomii Dolnej

Od kiedy na czele parafii Przemienienia Pańskiego stanął nowy proboszcz ks. kan. dr Marek Wasztyl, z roku na rok widać wielkie postępy w życiu duchowym i gospodarczym wspólnoty. Sami mieszkańcy dostrzegają, że wraz z młodym proboszczem nastała zmiana. Wierni podziwiają pomysły i zaangażowanie ks. Marka, który objął parafię w czerwcu 2018 r., zastępując na urzędzie przechodzącego na emeryturę ks. kan. Bogdana Deronia.

Imponujące dzieło

Warto podkreślić zagospodarowanie przykościelnego ogrodu, który wcześniej zaniedbany i zarośnięty chaszczami, dzięki pomysłowi ks. Wasztyla, przeszedł metamorfozę. Dziś na terenie ogrodu znajduje się piękna droga krzyżowa, grota Matki Bożej z Lourdes i grób Pański, a także pomnik św. Jana Pawła II. Całość dopełniają obiekty małej architektury, jak ławeczki czy fontanna. Największą uwagę zwraca jednak mural Jezusa Miłosiernego. Imponujące dzieło wzbudza ciekawość przyjezdnych i cieszy miejscowych parafian. – Jezus Miłosierny nie tylko nam błogosławi, ale i chroni nas – powiedział Niedzieli Świdnickiej ks. kan. Marek Wasztyl, wyjaśniając, że mural był inspirowany wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w tzw. wersji wileńskiej. – Podczas prac, spierałem się z wykonawcą projektu, że bardziej podoba mi się wersja łagiewnicka Jezusa Miłosiernego, bo w niej Jezus ma rękę bardziej uniesioną do błogosławieństwa. On jednak mi odpowiedział, że ręka Jezusa wileńskiego nie tylko błogosławi, ale nas przygarnia do Jego serca. I te oczy, one nie są skierowane w dal jak w wersji łagiewnickiej, ale kiedy wejdziesz pod ten mural, to te oczy patrzą na ciebie – tak mi tłumaczył – podkreślił proboszcz.

Pobożność wzrasta

– Patrząc na Jezusa, który góruje nad naszą miejscowością, czujemy się i jesteśmy bezpieczni. Jak porównuję sytuację, kiedy przyszedłem do parafii, a teraz, zwłaszcza poprzez te wizualne znaki, bo mamy jeszcze mural Jezusa Zmartwychwstałego i Matki Bożej Fatimskiej, to 40% mieszkańców systematycznie uczestniczy w niedzielnej Mszy św., gdzie średnia w regionie wynosi ok. 15%-20% – wyjaśnia ks. Wasztyl, dodając, że wierni bardzo dbają o parafię i są z niej dumni. Chętnie uczestniczą w okolicznościowych nabożeństwach sprawowanych w ogrodzie, jak Koronka do Bożego Miłosierdzia, nabożeństwa majowe, czy ostatnio Drogi Krzyżowe.

Zdaniem proboszcza mural z Lutomii Dolnej, nad którym pracowało czterech wrocławskich artystów, jest największym wizerunkiem Jezusa Miłosiernego w Polsce. – Sama głowa ma półtora metra, dłonie niewiele mniej, a cała postać ma dziewięć metrów. Stodoła, na której jest namalowany, stoi dodatkowo na wzniesieniu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie monumentalności – podkreśla.

2022-04-19 09:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Zbiórka na remont grobowca Adolfa Hyły, autora najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego

Trwa internetowa zbiórka funduszy na remont grobu Adolfa Hyły, autora najsłynniejszego wizerunku Jezusa Miłosiernego z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Grobowiec znajduje się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

„Ten wybitny polski artysta pochowany jest na krakowskim Cmentarzu Rakowickim. Jego grób wymaga jednak pilnego remontu, dlatego prosimy o pomoc, by osoba tak zasłużona dla polskiej kultury została upamiętniona po śmierci, a miejsce jego wiecznego odpoczynku było elementem dziedzictwa kulturowego” - przekazał PAP Jan Cięciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

DR Konga: wizyta papieska ma uleczyć „ciągle krwawiące rany” – nuncjusz

2023-01-29 10:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na kilka dni przed przybyciem Franciszka do Demokratycznej Republiki Konga 31 stycznia nuncjusz apostolski w tym kraju abp Ettore Balestrero podkreślił, że „ta wizyta papieska ma na celu zabliźnienie ciągle krwawiących ran”.

W wywiadzie dla agencji Reutera dyplomata zwrócił uwagę, że „Kongo, które będzie [teraz] witać papieża, nie jest tym samym krajem, który spotkal św. Jan Paweł II podczas swojej wizyty 38 lat temu”. Zaznaczył, iż „ciągle toczą się tu wojny i trwają różne konflkty a (Franciszek) przyleci do Kinszasy, aby pocieszyć tych ludzi i uleczyć ich ciągle krwawiące rany”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję