Reklama

Niedziela Sandomierska

Mikołajki

Nagroda dla miasta

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej przyznał nagrodę miastu za opiekę nad miejscami pamięci i propagowanie postaw patriotycznych.

Niedziela sandomierska 18/2022, str. III

[ TEMATY ]

IPN

Sandomierz

nagroda

Mikołaj Bujak (IPN)

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Statuetkę odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta

Wyróżnienie dla Tarnobrzega odebrał Dariusz Bożek, prezydent miasta, w trakcie uroczystej gali kończącej VII Europejski Kongres Samorządów w Mikołajkach. – Nagrodę odbieram za całokształt działań mających na celu zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Bez tej bowiem, co wielokrotnie powtarzam, trudno budować przyszłość. Nasza troska o pamięć historyczną to zarówno te wspomniane przez Instytut wspólne inicjatywy, remonty pomników, ale to także nasze zabiegi zwieńczone zakupieniem przez miasto, z dużym wsparciem ministerstwa kultury, znakomitej kolekcji dzikowskiej. Tym samym nie dopuściliśmy do rozproszenia po świecie tej cennej spuścizny narodowej. Dziś kolekcja rozsławia Tarnobrzeg, jest jedną z pereł naszego miasta, województwa podkarpackiego, regionu – mówił Dariusz Bożek. Jak podkreślają przedstawiciele IPN, przyznanie nagrody dla władz miasta wynika z dużej wrażliwości samorządu na zachowanie lokalnej pamięci historycznej. Dzięki inicjatywie prezydenta Tarnobrzega, która uzyskała wsparcie IPN, w latach 2020-21 generalnemu remontowi poddany został pomnik oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i jego dowódcy Władysława Jasińskiego „Jędrusia”. Kolejnym wspólnym przedsięwzięciem samorządu i Instytutu był remont pomnika heroicznego obrońcy Tarnobrzega we wrześniu 1939 r. por. Józefa Sarny. Obecnie prowadzone są działania zmierzające do wyremontowania pomnika centralnego na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu. Intencją ustanowienia nagrody jest wyróżnienie i docenienie władz samorządowych, które podejmują działania na rzecz opieki nad miejscami pamięci, promowania historii ze szczególnym uwzględnieniem tożsamości lokalnej oraz propagowania postaw patriotycznych i tradycji narodowych.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Co stało się z naszą modlitwą?

2022-08-16 12:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Po raz pierwszy w największym odpuście diecezjalnym w sanktuarium krzeszowskim uczestniczył abp Józef Kupny. Przewodniczył on Mszy św. i wygłosił słowo Boże. Metropolita wrocławski przypomniał, że współczesny człowiek często zapomina o modlitwie. – Nosimy jeszcze Jezusa w sercu, ale często nie odzywamy się do Jezusa. Co stało się z naszą modlitwą? – pytał.

Wyjaśniał, że modlitwa to przecież święty czas, który pomaga nam spojrzeć na nasze życie w świetle ewangelii. Gdzie szukać nadziei w naszych czasach, pośród wielu doświadczeń życiowych, często bolesnych, jak uniknąć załamania, poczucia bezradności, gdzie szukać nadziei? Maryja nam to wskazuje. Ona mówi, że prawdziwą naszą nadzieją jest Bóg, który jest wierny, który jest miłosierny, który nas nie opuszcza – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Kustosz z Rokitna nowym proboszczem zielonogórskiej konkatedry

2022-08-16 13:33

[ TEMATY ]

konkatedra

Zielona Góra

Rokitno

ks. Piotr Bortnik

Kamil Krasowski

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Kapłan obejmie zielonogórską konkatedrę po pięciu latach posługi w Rokitnie

Ks. kan. Piotr Bortnik obejmie jako proboszcz zielonogórską konkatedrę pw. św. Jadwigi Śląskiej.

O takiej decyzji poinformował pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński podczas wczorajszych diecezjalnych uroczystości dożynkowych w Rokitnie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję