Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Dla Niepokalanej Matki

W miesiącu maju w świątyniach naszej diecezji wzywamy opieki i wstawiennictwa Maryi, szczególnie teraz modląc się o pokój.

Niedziela sosnowiecka 18/2022, str. I

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

Grażyna Kołek/Niedziela

Przesłanie Najświętszej Maryi Panny z Fatimy jest wciąż aktualne. Wymownie brzmią Jej słowa: „Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uprosić pokój dla świata”. W maju codziennie śpiewem Litanii Loretańskiej wzywamy Jej opieki i wstawiennictwa. Na wzór objawień w Fatimie sprawowane są nabożeństwa fatimskie i nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

Szczególnymi dniami modlitwy będą pierwsze soboty miesiąca od maja do października. Ich celem jest wynagradzanie pięciu rodzajów obelg i bluźnierstw wypowiadanych przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryi: bluźnierstwa przeciw Niepokalanemu Poczęciu; przeciwko Jej Dziewictwu; przeciwko Bożemu Macierzyństwu, kiedy jednocześnie uznaje się Ją wyłącznie jako matkę człowieka; bluźnierstwa tych, którzy starają się otwarcie zaszczepić w sercach dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść do tej Niepokalanej Matki; bluźnierstwa tych, którzy urągają Jej bezpośrednio w Jej świętych wizerunkach.

Nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca uroczyście celebrowane są przez cały rok w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu. Od maja rozpoczną się także w dąbrowskim sanktuarium NMP Anielskiej i kościele parafialnym św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu. W wielu kościołach parafialnych odprawiane będą tradycyjne nabożeństwa fatimskie każdego 13. dnia miesiąca.

Reklama

– Podczas pierwszych sobót miesiąca, w ramach tego nabożeństwa wypełniamy wszystkie warunki, które wymieniła Matka Boża podczas objawień fatimskich. Po wzbudzeniu intencji wynagradzającej odmawiana jest jedna część Różańca przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, następnie jednoczymy się duchowo z Maryją i przez piętnaście minut rozmyślamy nad rozważaniami pierwszosobotnimi, po czym po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem uczestniczymy we Mszy św. i przyjmujemy Komunię św. wynagradzającą. Jest również możliwość przystąpienia do spowiedzi – opowiada kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu, ks. kan. Stanisław Łyp.

Tegoroczne podążanie za Maryją może stać się wyjątkową okazją, by uwielbić Boga i dać świadectwo wierze. Będzie wspaniałą okazją, by spełnić pragnienie Maryi i sprawić Jej radość dbając o swoje zbawienie.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Opiekunka Jasła

Przy ulicy Jana Pawła II 16 w Jaśle, na posesji Krystyny Sobczak znajduje się kapliczka. Obiekt został wzniesiony w roku 2007 jako dowód wdzięczności za otrzymywanie wielu łask, nieustanną opiekę Matki Bożej Fatimskiej oraz ocalenie Ojca Świętego Jana Pawła II 13 maja 1981 r.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Bp Kiciński: Osoby konsekrowane towarzyszą nam poprzez swoją obecność

2023-02-02 14:42

Tomasz Lewandowski

Bp Jacek Kiciński

Bp Jacek Kiciński

Życie według ślubowanych rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa stanowi najbardziej radykalny wyraz naśladowania Jezusa Chrystusa. Wszystko to dokonuje się mocą wiary przeżywanej w Kościele, który jest Rodziną dzieci Bożych; jest naszym domem i naszą Matką.– napisał bp Jacek Kiciński w liście skierowanym do osób życia konsekrowanego.

Biskup Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej jest także przewodniczącym Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego Konferencji Episkopatu Polski. W liście hierarcha wskazał na bardzo ważną rolę osób konsekrowanych w życiu współczesnym. Wskazał, że bardzo ważna jest obecność. która realizuje się w kilku wymiarach. - Obecność miłosierną, pełną zatroskania, ale także przez obecność milczącą przepełnioną modlitwą w intencjach Kościoła i świata - napisał biskup, ukazując także błogosławione siostry Elżbietanki s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 Towarzyszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję