Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W hołdzie powstańcom

Ogłoszono diecezjalny konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu, który został zburzony podczas II wojny światowej.

Niedziela sosnowiecka 18/2022, str. VI

[ TEMATY ]

powstania śląskie

Archiwum parafii Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu

Pomnik powstańców z 1920 r.

Pomnik powstańców z 1920 r.

Diecezja sosnowiecka świętuje w tym roku 30 lat swojego istnienia. Rok 2022 będzie więc przeżywany jako diecezjalny jubileusz i czas dziękczynienia za wszelkie dobro duchowe i materialne. Świętowanie jubileuszu łączy w sobie wymiar religijny i patriotyczny. Dlatego też dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. Michał Borda ogłosił „Diecezjalny konkurs plastyczny w roku 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski na replikę pomnika Powstańców Górnego Śląska w Sosnowcu”.

– Diecezja sosnowiecka, w 30. rocznicę powstania, obchodzi 100-lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski pod hasłem: „W hołdzie poległym powstańcom śląskim i Zagłębiakom, którzy im pomagali”. Organizowany konkurs wpisuje się w te obchody; jest drugim z cyklu, które zostały zaplanowane w roku jubileuszowym – powiedział ks. Borda. Honorowy patronat nad konkursem sprawują bp Grzegorz Kaszak oraz Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca. Organizatorem jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu przy współudziale Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

– Trzeba wiedzieć, że Zagłębie Dąbrowskie stało się naturalnym zapleczem dla powstańców śląskich. A udział mieszkańców Zagłębia był znaczący. Dlatego po zakończeniu II powstania, 19 grudnia 1920 r. w Sosnowcu odsłonięto pomnik ku czci poległych w walkach. Na uroczystości zgromadziło się blisko 100 tys. ludzi. Obecni byli m.in. Wojciech Korfanty oraz marszałek Sejmu Rzeczypospolitej – Wojciech Trąmpczyński. Pomnik został zniszczony w czasie II wojny światowej. Na jego fundamentach wybudowano kaplicę Wszystkich Świętych na cmentarzu parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – wyjaśnia ks. Borda.

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu naszej diecezji. Jego cele to: odkrycie przez młodzież uczestniczącą w konkursie wkładu Zagłębia i jego mieszkańców w powstania śląskie; uświadomienie, że Zagłębie było jednym z pierwszych ośrodków państwa polskiego, które udzieliło wsparcia Górnoślązakom, walczącym wówczas o włączenie swej ziemi do odrodzonej niecały rok wcześniej Rzeczypospolitej; przypomnienie najpiękniejszych kart wspólnej historii Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Organizatorom chodzi również o pobudzanie wyobraźni i kreatywności plastycznej młodych, kształtowanie postaw religijno-patriotycznych; wykorzystanie różnorodnych technik artystycznych oraz zachęcenie do dzielenia się własnymi talentami.

Reklama

Konkurs ma charakter jednoetapowy. Prace będą oceniane w trzech kategoriach: uczniowie klas I-IV i V-VIII szkoły podstawowej, uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy mają za zadanie wykonać przestrzenną pracę plastyczną dowolną techniką, wykorzystując w tym celu różne materiały, np.: deskę, płytę piankowo-kartonową, sklejkę elastyczną, modelarską, piankę, tekturę, papier, kamienie, drewno, farby, listwę, masę solną, glinę samoutwardzalną; bez używania materiałów nietrwałych, przedstawiającą replikę odsłoniętego 19 grudnia 1920 r. w Sosnowcu przy ul. Smutnej pomnika Powstańców Górnośląskich. Makieta z odtworzonym pomnikiem nie może przekroczyć 40 cm wysokości; podstawa do 50 cm.

Po wykonaniu pracy należy ją dostarczyć na adres: Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu do 6 maja br. Oceny prac dokona powołane przez organizatorów jury. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 maja na stronie: katecheza.sosnowiec.pl . Ekspozycja wybranych prac konkursowych zostanie zorganizowana w Wydziale Katechetycznym w Sosnowcu. Dla autorów najlepszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe. A wspomniane nagrody będzie można odebrać w siedzibie Wydziału Katechetycznego.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Tobie Polsko” – hołd dla powstańca śląskiego śp. Franciszka Jędrychy

[ TEMATY ]

Żarki

Franciszek Jędrycha

powstania śląskie

znak Tobie Polsko

Katarzyna Kulińska-Pluta

Grób śp. Franciszka Jędrychy walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej i III powstaniu śląskim został odznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu parafialnym w Żarkach 20 października. Uczestniczyli w niej córka Franciszka Jędrychy Anna Cicha wraz z mężem Zbigniewem Cichym oraz Małgorzata Jędrycha-Gorczyca, wnuczka Józefa Jędrychy, brata Franciszka, wraz z mężem Stanisławem. Modlitwę odmówił ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach.

CZYTAJ DALEJ

Aborcyjna próba sił w Kansas

2022-08-16 10:12

[ TEMATY ]

USA

Adobe Stock

Jak kształtują się opinie i nastroje amerykańskich katolików po czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego USA uchylającej wyrok Roe v. Wade, który przez dekady gwarantował prawo do aborcji? Republikanie próbują czynić kolejne kroki na drodze walki o ochronę życia poczętego w USA.

W niedawnym referendum w stanie Kansas wyborcy odrzucili możliwość wpisania do stanowej konstytucji zapisów o zakazie dokonywania aborcji. Wyniki referendum okazały się zaskakujące dla obserwatorów życia publicznego USA i samych Amerykanów. W tym tradycyjnie konserwatywnym stanie prawie 60 proc. głosujących było przeciwnych wprowadzaniu takich przepisów.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z o. Timothym Radcliffe’em OP

2022-08-16 21:32

www.facebook.com/Dominikanie.Krakow/

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka"

O. Timothy Radcliffe był gościem Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka

    Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Beczka" działające przy klasztorze oo. dominikanów w Krakowie, zorganizowało w niedzielę 14 sierpnia br. spotkanie z ojcem Timothym Radcliffe'em OP - profesorem Nowego Testamentu na Uniwersytecie Londyńskim

    Ojciec prof. przez 9 lat pełnił funkcję generała Zakonu Kaznodziejskiego. Wydarzenie to związane jest ze świętowaną rocznicą 800-lecia obecności dominikanów w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję