Reklama

Niedziela Lubelska

Droga służby

Kamil Błaszczak, Mikołaj Dudziński i Marcin Sałapa, alumni 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu.

Niedziela lubelska 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Karol Kapica

Diakoni z bp. Mieczysławem Cisło i wychowawcami seminaryjnymi

Diakoni z bp. Mieczysławem Cisło i wychowawcami seminaryjnymi

Uroczystość, zgodnie z tradycją ubiegłych lat, odbyła się w pierwszą sobotę maja w rodzinnej parafii jednego z diakonów. Tym razem w kościele św. Jakuba Apostoła w Głusku, gdzie pod przewodnictwem bp. Mieczysława Cisło zgromadziła się wspólnota seminaryjna z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim, a także rodzice, krewni i znajomi diakonów. – W ponad 600-letniej historii naszej parafii Opatrzność zsyła nam taką uroczystość po raz pierwszy – powiedział proboszcz ks. Zbigniew Pietrzela. Zarówno Kamilowi, swojemu parafianinowi, jak i Mikołajowi z parafii Świętej Rodziny z Puław oraz Marcinowi z Dzierzkowic życzył, by do końca życia pozostali wierni złożonym ślubom. Jak podkreślił, warto!

Biskup Mieczysław Cisło, zwracając się do alumnów przyjmujących święcenia diakonatu, podkreślił, że to moment przełomowy w życiu, „zaślubiny z Chrystusem i z Kościołem, ale nie dla zaszczytu, lecz dla służby”. Ksiądz biskup przypomniał, że diakonat to służba na wzór Chrystusa, który podczas Ostatniej Wieczerzy umył nogi Apostołom i dał im siebie w Eucharystii. – Współczesny świat nie sprzyja takiej duchowości; człowiek nastawiony jest na czerpanie korzyści, a nie na służenie innym. Tym bardziej macie służyć, czyli dawać w ofierze siebie. Waszym zdaniem jest głoszenie Jezusa Chrystusa słowem i świadectwem codziennego życia, wypełnionego ewangeliczną służbą dla bliźnich – powiedział. Dla wytrwania na pięknej, ale trudnej drodze naśladowania Chrystusa w dawaniu siebie ludziom, diakonom towarzyszy Boża łaska i modlitwa Kościoła. – Wybrana przez was droga życia jest wymagająca, ale to droga szczęścia, sięgająca świętości. U boku kapłanów i biskupów głoście światu Chrystusa słowem oraz świadectwem codziennego życia – powiedział bp Mieczysław Cisło. Pasterz wyraził wdzięczność wobec alumnów, którzy odpowiedzieli na łaskę wybrania przesz Chrystusa, a także wobec rodzin, w których klimacie wiary i miłości mogło rozwinąć się powołanie do kapłaństwa. Wszystkich prosił o modlitwę o nowe i święte powołania, by nie zbrakło pasterzy, którzy poprowadzą świat ku niebu.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posłany do głoszenia Ewangelii

Niedziela łódzka 23/2022, str. VI

[ TEMATY ]

święcenia diakonatu

Ks. Paweł Kłys

Pierwsza posługa liturgiczna dk. Mateusza Jagieło

Pierwsza posługa liturgiczna dk. Mateusza Jagieło

Kleryk Mateusz Jagieło z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjął święcenia diakonatu z rąk abp. Grzegorza Rysia.

Podczas święceń diakonatu stałego w łódzkiej katedrze odbyły się także święcenia diakonatu, podczas których Mateusz Jagieło zobowiązał się do pełnienia posługi diakona w duchu Bożej miłości, żyjąc w celibacie, tym samym rezygnując z założenia rodziny. Ponadto przyrzekł, że będzie pogłębiał ducha modlitwy, kształtując swoje życie na wzór Chrystusa. – Jeśli nie będziesz siedzieć u stóp Jezusa, nie będziesz słuchać Jego słowa i nie będziesz człowiekiem modlitwy, to ta cała służba wcześniej czy później wyjdzie ci bokiem i odbije się pretensją do braci i do Jezusa – przestrzegał w homilii abp Grzegorz Ryś, wskazując na istotę modlitwy w posłudze diakona. Metropolita łódzki zwrócił się do nowo wyświęconego, aby nieustannie pogłębiał relację z Bogiem Ojcem, która przynosi owoce i otwiera serce na drugiego człowieka. – Święcenia diakonatu to dla mnie kolejny etap formacji ku święceniom prezbiteratu, ale przede wszystkim posługa. Sakrament święceń nie jest tylko dla mnie, ale po to, abym za jego pomocą mógł robić dobro i służyć ludziom w Kościele. Tak właśnie chciałbym realizować posługę diakona w parafii, do której zostałem posłany – powiedział Mateusz Jagieło.

CZYTAJ DALEJ

Bp nominat Adrian Put: Chcę szczególnie prosić o dar jedności

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Wiktoria Dmytruk, lubuskaoaza.pl

- Prosząc o modlitwę błagam o dar, który już płynie do mnie szerokim strumieniem. Więc prosząc o nią chcę za nią także podziękować. Chcę prosić o dar jedności w liturgii, głoszeniu słowa i czynienia dobra w Kościele – mówi biskup nominat Adrian Put w rozmowie z Katarzyną Krawcewicz

Katarzyna Krawcewicz: - Co czuje kapłan, gdy ogłoszona zostaje jego nominacja na biskupa?

CZYTAJ DALEJ

Abp Gudziak do młodych: przygotujcie się na przyszłość

2022-08-13 16:07

[ TEMATY ]

młodzi

Karol Porwich/Niedziela

„Przygotujcie się na przyszłość, ona istnieje!” – z takim apelem zwrócił się do tegorocznych ukraińskich maturzystów abp Borys Gudziak, metropolita Filadelfii w Stanach Zjednoczonych. Były rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie zachęcił młodych do podjęcia studiów akademickich na tej uczelni, pomimo wojny i zagrożenia atakami rakietowymi.

Zaapelował także do rodziców, aby wspierali swoje dzieci w decyzji o podjęciu nauki. „Studia pomogą naszej młodzieży służyć ojczyźnie i światu. Są inwestycją w przyszłość Ukrainy i jej dobrobyt po zakończeniu wojny” – podkreślił ukraiński duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję