Reklama

Niedziela Lubelska

Klucz do serc

W uroczystość św. Józefa Rzemieślnika odbyła się Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Lubelskiej do sanktuarium św. Józefa w Lublinie.

Niedziela lubelska 20/2022, str. III

[ TEMATY ]

Lublin

sanktuarium św. Józefa

Katarzyna Artymiak

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pamiątkowe zdjęcie rodzin w sanktuarium św. Józefa

Pielgrzymkę do nowego sanktuarium diecezjalnego, ustanowionego w kościele Ojców Karmelitów w grudniu ubiegłego roku, zorganizowały wspólnie Duszpasterstwo Rodzin oraz Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie. Okazją jest przeżywany do 26 czerwca Rok Rodziny „Amoris Laetitia”. Zgromadzeni pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika dziękowali Bogu za małżeństwa i rodziny oraz powierzali je czułej opiece św. Józefa. Mszy św. przewodniczył metropolita lubelski; koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rodzin ks. Grzegorz Trąbka, dziekan ks. Adam Lewandowski oraz ojcowie karmelici. Słowa powitania do pielgrzymów skierował o. Piotr Nyk, przeor kościoła św. Józefa. Na zakończenie liturgii została poświęcona ikona Świętej Rodziny autorstwa Zbigniewa Pieczyńskiego, która wyruszyła w peregrynacji po małżeństwach i rodzinach Domowego Kościoła oraz do wszystkich chętnych rodzin archidiecezji lubelskiej.

W homilii abp Stanisław Budzik powiedział, że Bóg, zniżając się do poziomu człowieka, daje rodzicom i wychowawcom cenny wzór nauczania i wychowania. – Jeśli chcemy w rodzinach przekazać młodym ludziom najcenniejsze wartości, musimy dostosować się do ich poziomu pojmowania, poznać świat wyobraźni ludzi młodych, a przede wszystkim okazać im miłość. Miłość jest kluczem otwierającym wszystkie serca. Miłość jest światłem wskazującym drogę w każdej ciemności – powiedział metropolita. Jak wyjaśniał, wzorem takiej postawy był św. Józef, który „umiłował ojcowskim sercem powierzonego sobie Jezusa i uczynił ze swojego życia służbę”. – Św. Józef złożył życie w ofierze tajemnicy Wcielenia i związanej z nią odkupieńczej misji. Przekształcił swe ludzkie powołanie do ludzkiej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie, ze swego serca, w miłość oddaną na służbę Mesjaszowi wzrastającemu w jego domu – powiedział pasterz, przywołując słowa listu apostolskiego papieża Franciszka „Patris corde”. Odwołując się do nauczania Ojca Świętego, podkreślił, że „św. Józef jest wybrany, aby być opiekunem; przede wszystkim opiekunem Świętej Rodziny, opiekunem Jezusa i Maryi, ale jego opieka rozciąga się również na Kościół”. Zwrócił uwagę, że św. Józef realizował swoją misję z dyskrecją i z pokorą, ale będąc nieustannie obecnym i w całkowitej wierności. – Jest u boku Maryi w pogodnych i trudnych wydarzeniach życia, w podróży do Betlejem, w chwilach niepokoju i w radości narodzin, w dramatycznej ucieczce do Egiptu, w rozpaczliwym poszukiwaniu Jezusa w świątyni, w życiu codziennym w domu w Nazarecie – wyliczał. Abp Budzik za papieżem Franciszkiem zachęcał do naśladowania św. Józefa w jego trosce o obecność Chrystusa w sercach i wspólnotach, a szczególnie w rodzinach. – Wszyscy mogą w nim znaleźć orędownika, pomocnika i przewodnika w trudnych chwilach – podkreślił. Na zakończenie metropolita zaapelował o modlitwę w intencji rodzin, „aby stawały się prawdziwym Kościołem Domowym, aby przykład Świętej Rodziny nieustannie wskazywał im drogę, aby zawsze towarzyszyła im opieka św. Józefa”.

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie Józefowe święto

Niedziela legnicka 11/2021, str. III

[ TEMATY ]

Krzeszów

sanktuarium św. Józefa

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

Kościół św. Józefa staje się diecezjalnym sanktuarium

19 marca obchodzić będziemy uroczystość św. Józefa. Będzie to wyjątkowy dzień nie tylko w sanktuarium, ale i w całej diecezji.

W tym dniu bp Zbigniew Kiernikowski ogłosi kościół bracki św. Józefa diecezjalnym sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

S. Orianne – na Instagramie o spotkaniu z Chrystusem

2022-06-30 20:59

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Siostra zakonna

Instagram

KAI/Instagram / @orianne_jn

s. Orianne Pietra René

s. Orianne Pietra René

Czy można ewangelizować uśmiechem? Tak mogłoby się wydawać, patrząc na zabawne filmiki zamieszczane na Instagramie przez s. Orianne, młodą Córkę św. Pawła, Kanadyjkę z urodzenia, przebywającą w wydawnictwie sióstr paulistek w Bostonie, w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli natrafimy na konto s. Orianne Pietra René, praktycznie nie sposób się nad nią nie zatrzymać, ponieważ ta młoda zakonnica może się pochwalić, obok wielkiej kompetencji w posługiwaniu się mediami i spontanicznego ładunku ironii, także niezwykłą mimiką twarzy. Ta ironia nigdy nie jest celem samym w sobie, ale zawsze wyraża sens duchowy i przypomina o Ewangelii swoim ponad 33 tys. followersom. „Podjęłam życie zakonne, gdy miałam 27 lat a profesję złożyłam w zgromadzeniu sióstr paulistek dopiero w ubiegłym roku” – rozpoczyna rozmowę z watykańskim portalem Vatican News.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dobrzy jak chleb

2022-07-01 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi przyznał Prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda za wybitne osiągnięcia na polu działalności charytatywnej i społecznej. Odznaczenia wręczył podczas uroczystego spotkania w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Wręczając wysokie odznaczenia państwowe, to bardzo podniosły moment, a dla mnie zaszczyt i honor. To jest najwyższe docenienie państwa pracy i państwa działalności. Najwyższe bo nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – powiedział pan wojewoda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję