Reklama

Niedziela Przemyska

Przemyska Niepokalana

Na przemyskiej starówce, w gwarze i natłoku codziennych spraw, króluje Matka Boża Niepokalana. W kościele Franciszkanów Konwentualnych odbiera cześć szczególny wizerunek Maryi, której poświęcone jest to wyjątkowe sanktuarium.

Niedziela przemyska 20/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Maciej Flader

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Prezbiterium przemyskiego sanktuarium

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednak, aby spojrzeć na to miejsce maryjnego kultu, trzeba sięgnąć do historii zgromadzenia Franciszkanów Konwentualnych. Pojawili się oni w Przemyślu w 1237 r. i osiedlili się na gruncie ofiarowanym, według legendy, przez kowala Andrzeja Serena, konwertytę z prawosławia na katolicyzm. Konwent św. Marii Magdaleny – bo takie wezwanie nosi sam klasztor – na obecnym miejscu powstał prawdopodobnie za rządów biskupa Eryka z Winsen, notabene franciszkanina. W źródłach wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1413 r. jako drewniany.

Pierwszy murowany kościół

W obecnej lokalizacji murowaną świątynię zaczęto budować w 1754 r. Natomiast w 1760 r. zostały uroczyście ogłoszone cuda za wstawiennictwem Maryi Niepokalanej. Cudowny obraz koronowano 8 września 1777 r. koronami papieskimi. Niestety w 1864 r. wybuchł pożar kościoła i klasztoru, po którym nastąpiła ich odbudowa. Na szczęście cudowny obraz ocalał. Z kolei w 1969 r. przy kościele franciszkańskim erygowano parafię, która funkcjonuje do dziś i jest mocnym trzonem duszpasterstwa prowadzonego w centrum Przemyśla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jak podkreśla o. Zbigniew Kubit, proboszcz parafii – najważniejsze cuda zostały poświadczone w historii i najczęściej dotyczyły uzdrowień chorób fizycznych. Jednak zakonnik jest głęboko przekonany, że i obecnie Maryja wyprasza wiernym wiele łask, o czym świadczą składane oraz odczytywane w czasie cotygodniowej, środowej nowenny karteczki z prośbami i podziękowaniami. Jeśli chodzi o pielgrzymów, to jak zaznacza zakonnik, jest to spory przekrój ludzi. Część z nich to turyści, na których mapie zwiedzania znajduje się franciszkański kościół, zabytek, z polichromią na ścianach nie tylko wewnątrz, ale także na zewnątrz. Ostatnie lata to czas wielu prac konserwatorskich, w co wpisała się renowacja zewnętrznej elewacji, głównego ołtarza i polichromii oraz obrazów w prezbiterium. Zatem świątynia pięknieje z dnia na dzień, bo prace nadal trwają.

Pielgrzymi

Ale nie brakuje też pielgrzymów, którzy przybywają do Matki Bożej Niepokalanej, aby prosić o cuda i łaski, a także aby za takowe dziękować. Wśród nich są przede wszystkim parafianie, ale także mieszkańcy Przemyśla i okolic, a często także zorganizowane grupy pielgrzymkowe. Pozwala na to ilość Mszy św. sprawowanych w dni powszednie, bo jest ich aż cztery. I właśnie te dwie dodatkowe: o 9.00 i 16.30 szczególnie gromadzą pątników.

Wierni przybywają, aby spotkać się z Maryją w Jej pięknym wizerunku, który znajduje się w głównym ołtarzu. Bo gdy myśli się o Maryi Niepokalanej to najczęściej przychodzą na myśl białe i niebieskie szaty. A na tym obrazie Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię przystrojoną w gwiazdy, a na niej ma zielony płaszcz. Stoi Ona na księżycu i w dłoni swojej trzyma Dzieciątko Jezus. Z obrazu bije łagodny blask, który zaznacza Jej wybranie przez Boga. Oczywiście święte postaci mają na swoich głowach korony papieskie.

Życie parafialne

Reklama

Jeśli chodzi o życie duszpasterskie parafii franciszkańskiej, to nie różni się ona niczym od innych takich wspólnot. Działają tam grupy duszpasterskie, m.in.: Franciszkański Zakon Świeckich, Rycerstwo Niepokalanej św. Maksymiliana Kolbego, Bractwo Żywego Różańca. Ale, jak podkreśla o. Kubit, od trzech lat przy tym kościele gromadzi się i funkcjonuje wspólnota Wojowników Maryi i formacja Męskiego Różańca. W każdą pierwszą sobotę miesiąca mężczyźni gromadzą się w sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej, wynagradzając Panu Bogu za grzechy w duchu nabożeństw pierwszosobotnich. Spotkania rozpoczyna Eucharystia, następnie w procesji różańcowej uczestnicy modlitwy przechodzą rynkiem Starego Miasta, przez most do zasańskiej parafii pw. Świętej Trójcy, gdzie przy figurze Maryi Niepokalanej kończą swoje spotkania. Bardzo często uczestnikiem tego nabożeństwa jest biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek.

Jak zaznacza gwardian, na początku wydawało się, że to może być inicjatywa krótkotrwała, ale okazuje się, że odbywa się ona konsekwentnie w każdym miesiącu. Nawet w tym trudnym czasie pandemii nie zaniechano tych spotkań i odbywały się one dzięki transmisji internetowej, która dostępna jest także teraz na stronie internetowej sanktuarium.

Kolejną piękną maryjną tradycją, którą zapoczątkowano w ostatnią sobotę kwietnia br., jest nabożeństwo „Pod płaszczem Matki Bożej” w duchu duchowości z Guadalupe. Tak się złożyło, że o. Kubit odwiedził tamto sanktuarium i został kustoszem płaszcza Matki Bożej z Guadalupe. Dlatego w ostatnią sobotę miesiąca będzie sprawowane to nabożeństwo, którego formułą jest okrycie się płaszczem Maryi.

O. Zbigniew Kubit nie ukrywa, że sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej jest miejscem szczególnym dla franciszkanów konwentualnych. Tutaj przede wszystkim chcą zapewnić wiernym dostęp do sakramentów. Dlatego kościół jest otwarty codziennie już od godz. 6.30 aż do ok. godz. 19.30. Często w ciągu dnia w konfesjonałach można spotkać zakonników, którzy posługują w sakramencie pokuty i pojednania. Kustosz tego miejsca podkreśla, że wielu mieszkańców Przemyśla i okolic zauważa tę posługę i często z niej korzysta. Niektórzy nawet umawiają się na spowiedź indywidualną lub na kierownictwo duchowe. Na uwagę zasługują także narzeczeni, którzy bardzo często właśnie w tym maryjnym sanktuarium przygotowują swoje serca poprzez sakrament pokuty i pojednania do uroczystości zaślubin.

Jak informuje ojciec proboszcz, w każdy piątek o godz. 15.00 w świątyni gromadzą się czciciele kultu Miłosierdzia Bożego na modlitwie Koronką. A w pierwsze piątki miesiąca do konfesjonałów ustawiają się długie kolejki. To wszystko wpisuje się w kult Matki Bożej Niepokalanej, o który bardzo zabiegają Franciszkanie Konwentualni. O. Kubit pracując duszpastersko w Przemyślu od sześciu lat zauważył, że bardziej niż ogłoszenia z ambony do ludzi przemawia tradycja, którą zakonnicy starają się podtrzymywać i pielęgnować. W to wpisuje się szczególnie codzienna spowiedź. Pozwala na to liczba zakonników, którzy obecnie pracują w przemyskim klasztorze. Jest to ośmiu braci, z czego sześciu to prezbiterzy, a dwaj nie posiadają święceń kapłańskich. Naszym powołaniem – jak mówi o. Zbigniew Kubit – jest przede wszystkim być z ludźmi i to jest główny kierunek pracy oraz zakonnego świadectwa.

Informacje o parafii:

Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Parafia pw. św. Marii Magdaleny ul. Franciszkańska 2a, 37-700 Przemyśl tel. 16 678 24 60 lub 16 675 08 26

Strona internetowa:

www.przemysl.franciszkanie.pl

e-mail: przemysl@franciszkanie.pl

Msze św. w każdą niedzielę o godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.15, 12.30 i 18.30 w dni powszednie o godz. 7.00, 9.00, 16.30 i 18.30

2022-05-11 09:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bardziej słuchać Boga

Niedziela małopolska 43/2020, str. V

[ TEMATY ]

Tarnów

prezentacja parafii

Anna Bandura

Kościół współtworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Kościół współtworzy Szlak Architektury Drewnianej w Małopolsce

Gorliwy i odważny – to przydomki świętych Szymona i Judy. Wierni z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Pogwizdowie od lat wiernie podążają za przykładem swoich patronów.

Kościół potrzebuje dziś ludzi, którzy z męstwem i odwagą słuchają, a następnie wypełniają słowo Boże. We współczesnej historii 700-letniej parafii w Pogwizdowie odnalazłam osoby, które pragną iść drogą wyznaczaną przez niebieskich orędowników.
CZYTAJ DALEJ

Chcą zakazać spowiedzi dla osób niepełnoletnich. Staniesz w obronie sakramentu?

2025-01-07 13:38

[ TEMATY ]

spowiedź

spowiedź dzieci

Karol Porwich/Niedziela

Moja najstarsza córka przygotowuje się właśnie do Pierwszej Komunii Świętej, dlatego temat, który poruszam w tej wiadomości jest dla mnie osobiście bardzo ważny i aktualny. Widzę ogromną wartość nie tylko w sakramencie Eucharystii ale także w Sakramencie Pokuty i Pojednania, dlatego nie wyobrażam sobie, że ktoś miałby pozbawić go moich dzieci aż do momentu, gdy osiągną pełnoletniość. Niestety coraz częściej można spotkać takie postulaty w debacie publicznej - pisze Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.

Przed Świętami Bożego Narodzenia do sejmowej Komisji Petycji trafiła petycja, której autorzy postulują wprowadzenie zakazu możliwości spowiadania osób niepełnoletnich. Na szczęście ten postulat póki co raczej nie ma szans znaleźć większości w Sejmie (zwłaszcza przed wyborami Prezydenckimi), ale ponieważ petycja jest bardzo mocno promowana przez media, dlatego warto zaznaczyć sprzeciw. Podpisz i udostępnij apel o jak najszybsze odrzucenie wspomnianej petycji: proelio.pl.
CZYTAJ DALEJ

Bo człowiek potrzebuje ciszy, modlitwy i mocy Boga

2025-01-08 18:02

Archiwum Biura Prasowego Sanktuarium w Kalwarii

    Ponad 1,8 miliona pielgrzymów i turystów nawiedziło kalwaryjskie sanktuarium w 2024 roku!

    To kolejny wzrost w ostatnich latach, tym razem o ponad dwieście tysięcy w porównaniu do poprzedniego roku. Na podobnym poziomie utrzymuje się liczba grup turystycznych odwiedzających Kalwarię, jednak w minionym roku przybyło turystów zagranicznych, nawet z najbardziej odległych stron świata (Chile, Japonia, Indie, Nikaragua, Portoryko, Singapur, czy Filipiny). Największą grupą z zagranicy okazali się pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych. Coraz więcej ludzi przybywa w gronie rodziny lub indywidualnie, szczególny wzrost widoczny jest podczas wielkich uroczystości, jak Misterium Męki Pańskiej, obchody Wniebowzięcia NMP, czy Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję