Reklama

Niedziela Rzeszowska

W awangardzie świętości

W rzeszowskiej farze 9 maja uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą bł. Natalii Tułasiewicz, patronce polskich nauczycieli.

Niedziela rzeszowska 21/2022, str. I

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

Alina Salwik

W odsłonięciu tablicy pamiątkowej wzięła udział Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty i rodzina bł. Natalii

W odsłonięciu tablicy pamiątkowej wzięła udział Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty i rodzina bł. Natalii

Mszy św. przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, a po zakończeniu uroczystości religijnych odbyła się konferencja zatytułowana „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz”.

W homilii bp Wątroba, nawiązując do postaci bł. Natalii Tułasiewicz, ochrzczonej 9 maja 1906 r. właśnie w kościele farnym w Rzeszowie, powiedział: – Ona pragnęła jednego: jak najbardziej upodobnić się do Chrystusa w pełnieniu woli Bożej i w służbie braciom. Chciała zostać nowoczesną świętą, teocentryczną humanistką.

Bł. Natalia Tułasiewicz była polonistką, nauczycielką i poetką. Kochała przyrodę i podróże. Była zafascynowana kulturą, sztuką, muzyką. Pisała wiersze i grała na skrzypcach. – Była osobą nieprzeciętną, entuzjastką słowa i czynu – podkreśliła Małgorzata Rauch, podkarpacka kurator oświaty. – Liczył się dla niej nie tylko intelekt, ale dobra duchowe, świat wewnętrzny. Pragnęła ratować dusze swoich uczniów, którzy w świecie wojny ulegali demoralizacji. Świadomie dążyła do świętości i pragnęła w tej drodze pomagać innym.

Podczas II wojny światowej w 1943 r. wyjechała jako świecka apostołka do Hanoweru, by wspierać kobiety wywiezione przymusowo do pracy. Była wysłannikiem rządu londyńskiego. Po dekonspiracji została uwięziona, a czasie śledztwa była torturowana. W 1944 r. została wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. W Wielką Sobotę 31 marca 1945 r. zginęła w komorze gazowej. Kościół potwierdził jej świętość aktem beatyfikacyjnym 13 czerwca 1999 r. w Warszawie w czasie VI pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. 30 marca br. abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odczytał dekret papieski z 19 stycznia 2022 r. ustanawiający bł. Natalię Tułasiewicz patronką polskich nauczycieli.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów: Twórczy entuzjazm w przyszłości wokół siebie rozpromienię. Świadectwo – Natalia Tułasiewicz-Wala; Być w awangardzie według bł. Natalii – walka o „nowe oblicze świata” przez odnowę katolicyzmu – prof. dr hab. Barbara Judkowiak UAM w Poznaniu; Język w pismach bł. Natalii Tułasiewicz. Moc słowa – prof. dr hab. Kazimierz Ożóg UR oraz Natalii doświadczenie moralności – dr hab. Teresa Grabińska prof. AWL Wrocław.

Reklama

Organizatorem uroczystości było Kuratorium Oświaty wraz z partnerami, obecni byli nauczyciele zrzeszeni w Katolickim Stowarzyszeniu Wychowawców, Duszpasterstwie Nauczycieli Diecezji Rzeszowskiej, NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Rzeszowie oraz reprezentacje szkół z Podkarpacia.

Konferencja „Bądźcie awangardą Polski i świata. Pedagogia bł. Natalii Tułasiewicz” została objęta honorowym patronatem Agaty Kornhauser-Dudy, małżonki Prezydenta RP.

2022-05-17 08:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadek wojny

Niedziela wrocławska 37/2020, str. IV

[ TEMATY ]

tablica pamiątkowa

wspomnienie

Ks. Łukasz Romańczuk

Tablica poświęcona ks. Peikertowi znajduje się na murach kościoła św. Maurycego

Tablica poświęcona ks. Peikertowi znajduje się na murach kościoła  św. Maurycego

Kiedy na Polskę spadały pierwsze niemieckie bomby w 1939 r., jesień w Breslau zapowiadała się spokojnie. Był to jednak początek końca miasta, które znał ks. Paul Peikert. Do ostatnich dni Trzeciej Rzeszy opisywał w kronice losy swojej parafii i tutejszych mieszkańców.

Wyjątkowe wspomnienia wrocławskiego kapłana zostały spisane w książce Kronika dni oblężenia 22 I – 6 V 1945. Co mógł czuć ten katolicki kapłan, kiedy widział jak jego rodacy rozpoczęli dzieło wielkiego zniszczenia Europy i masowych mordów ludzi? Jego wrażliwe sumienie powiedziało w pewnym momencie „dość”. 17 sierpnia 1937 r. ks. Peikert został aresztowany przez gestapo, kiedy znaleziono w jego pokoju trzy egzemplarze Listu otwartego do Goebbelsa. Był to protest w formie odpowiedzi na wystąpienie ministra propagandy Rzeszy przeciw kard. Mundeleinowi. Na szczęście nie udowodniono mu winy i 11 listopada wypuszczono na wolność.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Odważyła się na miłość

2023-02-05 15:30

Marzena Cyfert

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

Błogosławieństwo relikwiami św. Marii de Mattias

W liturgiczne wspomnienie św. Marii de Mattias w parafii św. Alberta Wielkiego we Wrocławiu-Sołtysowicach odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii świętej. Eucharystii przewodniczył o. Faustyn Zatoka, proboszcz parafii.

– Relikwie przybyły do nas z dalekiego Rzymu. Dzięki hojności Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa możemy cieszyć się obecnością tej świętej w naszej świątyni, w tym szczególnym dniu, kiedy obchodzimy jej wspomnienie. Z wielką radością, dziękując Bogu za dar świętych, witamy tę świętą pośród nas. Odtąd będzie naszą parafianką, będzie naszą współsiostrą, odtąd będzie prawdziwie wstawiała się do Boga za nami – mówił w słowie powitania o. Faustyn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję