Prawidłowo kobiety powinny wypijać 1,6 l płynów dziennie, mężczyźni – 2 l; 60-80% tych płynów powinna stanowić woda. Tymczasem taką ilość płynów wypija ok. 30% Polaków...
Zapotrzebowanie naszych tkanek na wodę wzrasta wraz ze stopniem aktywności. Podczas wysiłku lub podczas upałów, gdy intensywnie się pocimy, tracimy wodę i wówczas łatwiej jest się odwodnić.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sygnały ostrzegawcze, że zaczęło się odwodnienie, to: senność, problemy z koncentracją, ból i zawroty głowy, suchość w ustach, przyspieszona akcja serca.
Płyny uzupełniać trzeba przez cały dzień, równomiernie, nawet gdy nie ma uczucia pragnienia. Należy również podkreślić, że u osób starszych jest ono coraz słabiej odczuwalne!
Co zatem pić w trakcie wysiłku? Dla wszystkich osób, a więc i tych wykonujących ćwiczenia fizyczne o niewielkim nasileniu, nie dłużej niż godzinę, najlepsza jest czysta woda niskozmineralizowana.
Przy bardzo intensywnym wysiłku, gdy szybko tracone są elektrolity, należy spożywać napoje, które te cenne substancje zawierają. Taki domowy izotonik możemy zrobić, dodając do wody szczyptę soli, trochę soku z cytryny i miód.
Słodkie napoje w pierwszej kolejności dostarczają energii, nie są polecane jako produkty nawadniające.