Bez przesady można powiedzieć, z˙e s´w. Rita stała sie? cenna? perła? Kościoła bydgoskiego – powiedział bp Krzysztof Włodarczyk i zaznaczył: – To już nasze 109. spotkanie ze świętą i jej czcicielami. Każdego 22. dnia miesiąca gromadzi nas ta, która wskazuje na Jezusa Cierpiącego i Zmartwychwstałego. – Święta Rito, naucz nas kochać – prosił proboszcz i kustosz diecezjalnego sanktuarium ks. kan. Mirosław Pstrągowski.
Dekret o ustanowieniu miejsca szczególnego kultu, wydany przez bp. Krzysztofa Włodarczyka, odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy – ks. prał. Grzegorz Nowak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zauważył bp Włodarczyk, Bóg uczynił św. Ritę patronką cierpiących aż do granic wytrzymałości, tych, których życie wydaje się przegrane, stracone. – Wielu z nas, którzy przybyli do s´w. Rity, przypomina często ewangelicznego kupca poszukującego pięknych pereł. Być może niejednokrotnie szukaliśmy ich w rozmaitych miejscach, próbowaliśmy inwestować w takie czy inne rzeczy, kto´re – jak się wydawało – przyniosą nam pomoc albo rozwiązanie trudnych spraw. Ale w końcu udało nam się natrafić na te? drogocenna? perłę – s´w. Rite?, która tak pokornie obecna jest w tym kościele. Wystarczy tu przyjechać, uwierzyć, otworzyć´ sie? na Boże działanie, oddać sie? s´w. Ricie, a wówczas ona – ten bezcenny skarb – będzie nasza? własnością – powiedział.
Bydgoska parafia św. Łukasza Ewangelisty, a od niedawna także św. Rity, jest szczególnym miejscem jej kultu. Wszystko zaczęło się w 2012 r. od pielgrzymki do Krakowa, do kościoła Augustianów, skąd kult św. Rity szerzy się na całą Polskę.
Sześć lat temu przy parafii w Bydgoszczy powołany został Diecezjalny Ośrodek Kultu św. Rity, a niedługo potem – Bractwo św. Rity.