Reklama

Zdrowie

Przychodzi Polak do lekarza

W wielu miastach Polski będą się pojawiać mobilne strefy zdrowia, w których każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji specjalistycznych. Prezydencki program „Zdrowe Życie” ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! – to hasło prozdrowotnego programu pod patronatem pary prezydenckiej, który ma zachęcić Polaków do badań profilaktycznych oraz zdrowego trybu życia. Pandemia covid-19 sprawiła, że mamy sporo zaniedbań, ale wcześniej statystyka badań profilaktycznych też była bardzo słaba. – Kluczowa jest promocja zdrowia i profilaktyki chorób, której celem jest przekonanie Polaków do badania się i korzystania z bezpłatnych programów profilaktycznych – mówi min. Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Bezpieczeństwo zdrowotne

Jednym z priorytetów prezydentury Andrzeja Dudy jest bezpieczeństwo Polaków. Chodzi o bezpieczeństwo nie tylko militarne, energetyczne czy żywnościowe, ale również o zdrowotne. Niestety, ze statystyk wynika, że stan zdrowia Polaków nie jest zadowalający. – Mam nadzieję, że projekt „Zdrowe Życie” będzie kamykiem, który poruszy lawinę, ponieważ żadne lekarstwo nie jest w stanie zastąpić tego, co można samemu zrobić dla swojego zdrowia – podkreśla prof. Piotr Czauderna, przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju.

O wiele lepiej i taniej jest zapobiegać chorobom i wykrywać je na wczesnym etapie niż zgłaszać się do lekarza dopiero wtedy, gdy są jakieś dolegliwości. Taka optyka opieki zdrowotnej jest we wszystkich rozwiniętych państwach. – Narodowy Fundusz Zdrowia już dawno przestał pełnić funkcję „bankomatu”, który wypłaca pieniądze za leczenie pacjentów. Od wielu lat w naszej strategii stawiamy na profilaktykę. Choć nasze projekty profilaktyczne 40 Plus, np. mammografia i cytologia, cieszą sie dużym zainteresowaniem, to jednak wciąż jest ono niewystarczające. Bardzo wielu Polaków idzie do lekarza dopiero wtedy, gdy coś im dolega. Ten zwyczaj musimy zmienić – zaznacza Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skorzystało 2% Polaków

Polacy często narzekają na służbę zdrowia i kolejki do specjalistów, jednak z badań, które są ogólnodostępne, korzystają w bardzo ograniczonym zakresie. Najwięcej oporów mamy przed badaniami takimi jak kolonoskopia i cytologia. W ramach profilaktyki badania te są bezpłatne, a z grupy osób uprawnionych do nich korzysta zdecydowanie mniej niż 30%. Podobnie jest w przypadku mammografii, którą wykonuje ok. 39% uprawnionych kobiet. Możliwość skorzystania z programu Profilaktyka 40 Plus miało ok. 20 mln Polaków, a skorzystało z niego tylko 400 tys., czyli zaledwie 2%.

Reklama

Eksperci wskazują, że profilaktyka zdrowotna to coś więcej niż tylko badania i wczesne wykrywanie chorób. To również świadomość społeczna zagrożeń zdrowotnych, zdrowy styl życia oraz eliminacja czynników ryzyka. – Niby to wszystko wiemy, ale zupełnie tego nie przestrzegamy. Badania pokazują, że 80% Polaków wie, jak się zdrowo odżywiać, ale tylko 40% stosuje tę wiedzę w praktyce. Ludzie muszą wiedzieć, że żadne lekarstwo nie zastąpi tego, co można samemu zrobić ze swoim życiem i zdrowiem – wyjaśnia prof. Czauderna.

Nowy paradygmat

Program „Zdrowe Życie” został zainaugurowany 3 czerwca przez parę prezydencką w Warszawie. Kancelaria Prezydenta RP podpisała porozumienie o współpracy w zakresie bezpłatnych badań i konsultacji medycznych oraz kampanii edukacyjnej ze współorganizatorami akcji: Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Aktywów Państwowych, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz PZU S.A.

– Musimy przekonać Polaków, by wzięli odpowiedzialność za własne zdrowie. Za nasze zdrowie nie odpowiadają przecież ani minister zdrowia, ani NFZ, ale my sami. Nowym paradygmatem zdrowia publicznego są dobre wybory zdrowotne, czyli zastanowienie się nad tym, co jemy, jak często się ruszamy – podkreśla prof. Jarosław Pinkas, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego.

2022-06-07 12:34

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: młody lekarz, dzięki Franciszkowi, zawiezie do Afryki aparaturę medyczną

[ TEMATY ]

pomoc

lekarz

facebook.com

Młody lekarz ze Zgierza, Filip Styrzyński leci na półtora miesiąca do Katondwe w Zambii. Będzie pracować w miejscowym szpitalu jako wolontariusz. Zorganizował też zbiórkę pieniędzy na wyposażenie placówki, w którą zaangażował się... papież Franciszek. Dzięki temu do Afryki zawiezie m.in. sprzęt do USG, EKG, inhalatory i glukometry.

Filip o wyjeździe do Afryki jako wolontariusz myślał od dawna. „Chciałem jednak być gotowy, pojechać z pewnymi umiejętnościami. Teraz będę mógł się tam przydać” - mówi KAI. Młody lekarz spędzi w Afryce półtora miesiąca. „Pomogę szpitalowi Sacred Heart w Katondwe. Będę pracować jako lekarz, pomagać przy diagnostyce i zabiegach” - wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Premier: zerowy VAT na żywność przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku

2022-11-29 14:26

[ TEMATY ]

gospodarka

Monika Jaworska

Potrzebne są między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Potrzebne są  między innymi artykuły żywnościowe z długim terminem ważności.

Zerowy VAT na żywność - kontynuujemy tę tarczę w takim kształcie, w jakim była do tej pory, przynajmniej przez pierwsze półrocze przyszłego roku - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej, że cały świat zmaga się z "konsekwencjami dwóch wirusów" - jeden to koronawirus, a drugi to wirus rosyjskiego imperializmu. "Mamy do czynienia z energetycznym szantażem, który został zastosowany nie tylko wobec Ukrainy, Polski, ale wobec całej Europy" - mówił Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję