Reklama

Niedziela Rzeszowska

W polskim La Salette

Sanktuaryjny kalendarz na najbliższe miesiące jest ściśle zapełniony.

Niedziela rzeszowska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

sanktuarium

Dębowiec

S. Iwona Józefiak

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Sanktuarium w Dębowcu gościło w tym roku bp. Edwarda Kawę ze Lwowa

Dębowieckie sanktuarium przeżywało od 13 do 15 maja uroczystości odpustowe. Po zimowej przerwie rozpoczęły się codzienne Apele Maryjne z procesją na Kalwarię o godz. 21. Początek pątniczego sezonu to także pielgrzymka motocyklistów, która w tym roku zgromadziła rekordową liczbę uczestników. Potem odbyły się doroczne rekolekcje Apostolstwa Rodziny Saletyńskiej, też z frekwencją jak przed pandemią. Niecodziennym wydarzeniem były zorganizowane w Dębowcu od 9 do 11 maja 148. obrady plenarne Konsulty Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.

Odpust majowy jest tradycyjnie związany ze święceniami i jubileuszami misjonarzy saletynów. W tym roku przy tej okazji wybrzmiał także akcent jedności z Ukrainą – bp Edward Kawa, pomocniczy biskup z Lwowa, franciszkanin, udzielił sakramentu kapłaństwa diakonowi Kamilowi Stąclowi. Wieczorem w gronie srebrnych jubilatów był ks. Jan Stachura, pracujący od wielu lat na Ukrainie. Ksiądz Grzegorz Zembroń, prowincjał, podkreślił historyczną zbieżność wydarzeń, ponieważ przed laty misjonarzy saletynów przyjął do naszej Ojczyzny arcybiskup lwowski św. Józef Bilczewski, a pierwsi saletyni w Polsce z przełożonym prowincji na czele pochodzili z terenów obecnej Ukrainy. Biskup Edward Kawa przewodniczył również niedzielnej sumie odpustowej. – Dzisiaj – powiedział hierarcha – miłość i pomoc Polaków wobec narodu ukraińskiego jest znakiem dla Unii Europejskiej i tych wszystkich, którzy dawno odrzucili wartości chrześcijańskie. Odpust majowy zakończył wieczór uwielbienia z Maryją oraz apel i procesja na Kalwarię Saletyńską.

W ostatnią niedzielę maja odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Strażaków. Pandemia przerwała tę tradycję, ale strażacka brać chce znowu pielgrzymować do Matki Bożej pod swymi sztandarami.

Reklama

Początek lipca będzie czasem młodych w ramach ich 35. Saletyńskiego Spotkania w Dębowcu. Podczas wakacji zaplanowano dwa turnusy Oazy Rodzin Domowego Kościoła. To czas wypoczynku połączony z formacją. Jest wiele możliwości, by połączyć u stóp Matki wypoczynek z odnową duchową. A od Matki już prosta droga do Jej Syna w naszej kaplicy Wieczystej Adoracji, czynnej całą dobę przez wszystkie dni tygodnia!

Wielu pielgrzymów spodziewamy się podczas uroczystości odpustowych od 15 do 18 września. Będziemy w tym roku dziękować za 110 lat dębowieckiego sanktuarium i obchodzić 50. rocznicę pielgrzymki kard. Karola Wojtyły i kard. Stefana Wyszyńskiego do polskiego La Salette. Do końca września można codziennie korzystać z dobrodziejstwa odpustu zupełnego związanego z Rokiem Jubileuszowym, ogłoszonym dla uczczenia 175. rocznicy objawiania Płaczącej Pani i 25. rocznicy koronacji Jej figury w Dębowcu. Nie przegapmy tego czasu łaski!

2022-06-07 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maryja w kościele na wzgórzu

Niedziela kielecka 23/2015, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

TD

Obraz Matki Bożej Tczyckiej w ołtarzu głównym

Obraz Matki Bożej Tczyckiej w ołtarzu głównym

W zapisanych dziejach kościoła pw. św. Idziego w Tczycy w dekanacie żarnowieckim niesprecyzowano dokładnie, skąd i kiedy wziął się obraz Maryi z Dzieciątkiem. Parafia, dzisiaj nieduża i znacznie oddalona od stolicy diecezji, posiada w ołtarzu głównym kościoła zbudowanego na wzgórzu, pełen uroku wizerunek Matki Bożej w typie Santa Maggiore. Odpusty i patroni nie łączą się z kultem maryjnym. Jest on tradycyjny, jak w większości polskich parafii, jednak niemały, skoro co druga kobieta należy dzisiaj do róży różańcowej

Na obrazie z tczyckiego kościoła jest wyobrażona Maryja z Dzieciątkiem, którą Jarosław Tadeusz Leszczyński nazywa „Tczycką” (Sanktuaria Diecezji Kieleckiej, Kielce 2013). Wizerunek został namalowany na płótnie i przedstawia Maryję w pełnej postaci, trzymającą nagie Dzieciątko i dotykającą prawą ręką Jego stóp. Postać Maryi okrywa metalowa, ułożona w fałdy sukienka, pozłacana, zdobiona motywami roślinnymi oraz kilkoma sznurami korali. Głowy Maryi i Dzieciątka wieńczą korony zakończone krzyżykami oraz otaczają okrągłe nimby. Tło obrazu jest niebieskie. Nad wnęką z wizerunkiem znajduje się owalna czerwona tarcza z rokokowej muszli, z napisem „Matko, nie opuszczaj nas”.

CZYTAJ DALEJ

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję