Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Wolin

Pamięć tworzy przyszłość

To była wyjątkowa uroczystość przed gmachem Muzeum Regionalnego im. Andrzeja Kaubego.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 27/2022, str. III

[ TEMATY ]

muzeum

tablica pamiątkowa

Wolin

Ks. Marcin Miczkuła

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

Odsłonięcie tablicy bohaterskich wolinian

Cyprian Kamil Norwid powiedział, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”. Obowiązek ten dotyczy wszystkich, którzy utożsamiają się ze swoją Ojczyzną. W historii Polski są momenty, kiedy ten obowiązek spełniamy, cierpiąc, a nawet oddając swoje życie. Warto przypominać te postacie i z nich czerpać inspirację do twórczego działania na rzecz Ojczyzny. Takie przypomnienie miało miejsce w Wolinie. Przy wolińskim Muzeum Regionalnym im. Andrzeja Kaubego odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej dedykowanej wolińskim patriotom, więźniom niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, Romanie i Krzysztofowi Wilkowskim. Uroczystość stanowiła zakończenie polsko-niemieckiego projektu I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Gymnasium Carolinum w Neustrelitz, którego celem było opracowanie książki dotyczącej wolińskich bohaterów.

Podczas uroczystości słowa powitania i podziękowań przekazali: Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina, Jolanta Leśnik i Dorota Jardzioch, koordynatorzy projektu oraz Karolina Kokora, dyrektor wolińskiego muzeum. Odsłonięcia tablicy dokonały dzieci państwa Wilkowskich: Helena, Janina i Bogdan. Słowa modlitwy w intencji upamiętnianych wolinian wypowiedział ks. kan. Leszek Konieczny, proboszcz wolińskiej parafii. Na zakończenie spotkania w Dworku Wolińskim zaprezentowana została wystawa poświęcona Romanie i Krzysztofowi Wilkowskim.

Niech przykład bohaterskich wolinian będzie dla nas wszystkich zachętą do ofiarnej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowogardzka pamięć o Orlętach Lwowskich

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2018, str. I-II

[ TEMATY ]

odpust

tablica pamiątkowa

100‑lecie niepodległości

Orlęta Lwowskie

Ks. Robert Gołębiowski

Uroczysta Msza św. odpustowa sprawowana przez bp. prof. Henryka Wejmana

Uroczysta Msza św. odpustowa sprawowana przez bp. prof. Henryka Wejmana

W jubileuszowym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wspominamy bohaterów narodowych, którzy z heroizmem walczyli o wolność, przypieczętowując ją nierzadko męczeństwem, gehenną zsyłki, długoletnim przebywaniem w łagrach i więzieniach. Wspominamy ich ofiarę życia, bo stworzyła ona fundament budowania niepodległej Polski. W sposób szczególny w naszej archidiecezji miejscem, do którego przybywają od lat ci, którzy w życiorysach swoich i rodziców wpisane mają tak fundamentalne słowa, jak: Syberia, Wołyń, Katyń, Kresy Wschodnie, jest Nowogard i funkcjonujące tutaj sanktuarium św. Rafała Kalinowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Podczas kazania bp Jezierski przypomniał bieg życia i działalność dr Aleksandry Gabrysiak. Po ukończeniu studiów w Akademii Medycznej w Gdańsku pracowała w Tczewie i Elblągu. Dała się poznać jako ofiarny lekarz i opiekun chorych, którym służyła mimo swojej niepełnosprawności fizycznej. Motywacją jej działania była wiara i życie duchowe. 6 lutego 1993 r. została zamordowana przez przebywającego na przepustce więźnia, którym się opiekowała.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję