Reklama

Niedziela Legnicka

Projekt, który łączy i wspiera

Powoli dobiega końca trwający od września ub.r. Program Profilaktyki Depresji, realizowany na terenie Zagłębia Miedziowego przez lokalne organizacje pozarządowe, wspierane przez KGHM Polska Miedź.

Niedziela legnicka 28/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

depresja

projekt

archiwum własne

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Jedno ze spotkań w Centrum Formacji Rodziny

Program zakładał udzielanie profesjonalnego wsparcia, w formie spotkań ze specjalistami, takimi jak psycholodzy, psychoterapeuci, terapeuci uzależnień, ale także przez prowadzenie działań profilaktycznych, poprzez wykłady, warsztaty i spotkania grup wsparcia.

Razem

To pierwszy tego typu program w Zagłębiu Miedziowym, który połączył tak wiele organizacji, na co dzień zajmujących się szeroko rozumianą pomocą rodzinie. Były to: Centrum Formacji Rodziny im. Jana Pawła II w Lubinie, będące głównym organizatorem i pomysłodawcą programu: Stowarzyszenie PAX (we współpracy ze Specjalistyczną Poradnią Rodzinną im. św. Joanny Beretta Molla w Lubinie), Legnickie Centrum Rodziny, Głogowskie Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Stowarzyszenie Pro Familia (Polkowice). Każda z wymienionych organizacji powołała i prowadziła Punkt Profilaktyki Zdrowia Psychicznego, gdzie pomoc specjalisty mógł uzyskać każdy mieszkaniec Zagłębia Miedziowego.

Dla kogo

Pomoc ta adresowana była szczególnie do osób dorosłych, zarówno borykających się z depresją bądź z trudnościami emocjonalnymi, a także poszukujących pomocy w obliczu kryzysów psychologicznych w rodzinie i najbliższym otoczeniu. – W punktach udzielano także pomocy parom i małżeństwom, rodzicom i przyszłym rodzicom zmagającym się z obniżonym nastrojem i depresją, utratą sensu życia, poszukującym pomocy do zrozumienia i akceptacji przemian dorosłości, pokonywania trudności i doświadczający przeciążenia w podejmowaniu ról życiowych w dorosłym życiu – relacjonuje Anna Migalska, dyrektor Centrum Formacji Rodziny w Lubinie. – Naszym zamiarem było objęcie pomocą osób doświadczających trudności w wyniku zmagania się z akceptacją przemijania, depresją czy zaburzeniami nastroju o różnym typie, uzależnieniem lub innymi zaburzeniami psychicznymi. Nie pozostajemy także obojętni wobec tych, którzy towarzyszą osobie bliskiej w chorobie depresyjnej – dodaje.

Reklama

Zainteresowanie

Już od jego rozpoczęcia było bardzo duże. Szczególnie wielu chętnych zgłaszało się na indywidualne konsultacje. – Po tak trudnych wydarzeniach, jak pandemia czy wybuch wojny na Ukrainie, ale i codzienność, która staje się coraz bardziej wymagająca, dostęp do specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego jest bardzo ważny – mówi Anna Migalska. – Mamy nadzieję, że kolejna edycja programu przyniesie ulgę oraz konkretne narzędzia do poradzenia sobie z przeżywanymi trudnościami.

Liczby

Jak podaje Centrum Formacji Rodziny, w ramach projektu, odbyło się ok. 800 konsultacji indywidualnych, natomiast w wykładach i warsztatach wzięło udział ok. 600 osób. – Zdajemy sobie sprawę, że gdyby nie fakt, iż za porady nie trzeba było wnosić żadnej opłaty, wiele osób nie skorzystałoby z nich – mówi Agnieszka Mowińska, prezes Stowarzyszenia PAX

Warto dodać, że realizacja programu na tak szeroką skalę nie byłaby możliwa bez wsparcia KGHM Polska Miedź.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Amargas lamentaciones

Niedziela zamojsko-lubaczowska 15/2016, str. 7

[ TEMATY ]

projekt

Archiwum autorki

Marek Sołowiej

Marek Sołowiej

Artysta malarz Marek Sołowiej został zaproszony do pracy w międzynarodowym zespole do realizacji projektu „Amargas lamentaciones”. Zespół osób skupiony wokół Katedry Świata Hiszpańskiego, Polityki i Relacji Międzynarodowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego stworzył niezwykłą książkę oraz dwie płyty CD „Gorzkich Żali” w języku hiszpańskim dla Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Watykan/ Papież: jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi

2023-02-07 15:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek zapewnił, że jest całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii i modli się za ofiary. Wyraził pragnienie, by pomoc mogła wesprzeć wszystkich w tragedii. Słowa papieża zamieszczono we wtorek na jego profilu na Twitterze.

Na profilu Pontifex Watykan opublikował następujące słowa Franciszka: "Jestem całym sercem blisko osób dotkniętych trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii. Modlę się nadal za tych, którzy stracili życie, za rannych, za ich rodziny, oraz za ratowników".

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

2023-02-07 18:50

[ TEMATY ]

Turcja

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję