Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Na wzór Prymasa Tysiąclecia

Przedstawiciele Akcji Katolickiej diecezji zamojsko-lubaczowskiej wzięli udział w Ogólnopolskiej Pielgrzymce na Jasną Górę.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 28/2022, str. I

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Akcja Katolicka

Archiwum autora

Przed częstochowską katedrą

Przed częstochowską katedrą

Pielgrzymkę zorganizował asystent parafialny Akcji Katolickiej przy parafii katedralnej ks. dr Robert Strus. W wyjeździe uczestniczyli także członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, którzy w tym samym terminie pielgrzymowali na Jasną Górę. Pielgrzymom towarzyszyło hasło: „Z zawierzeniem bł. Prymasa idziemy do Maryi”.

W drodze do Częstochowy odwiedziliśmy Święty Krzyż, a po południu dotarliśmy na Jasną Górę. W Sali Papieskiej pielgrzymów powitała prezes KIAK Urszula Furtak. Następnie odbyły się konferencje wygłoszone przez ks. prof. Pawła Bortkiewicza i prof. Grzegorza Kucharczyka, które miały dla nas wymiar formacyjny poprzez pogłębienie naszej wiedzy chrześcijańskiej i nauczania Kościoła.

Po zakończeniu konferencji poświęconych nauczaniu Prymasa Tysiąclecia uczestnicy spotkania przeszli pod pomnik bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Modlitwę wstawienniczą poprowadził bp Marek Mendyk, krajowy asystent Akcji Katolickiej.

Reklama

O godz. 20 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej uczestniczyliśmy we Mszy św., której przewodniczył bp Marek Mendyk. Po Eucharystii odbył się Apel Jasnogórski z rozważaniami bp. Mendyka.

Drugi dzień pielgrzymki rozpoczęliśmy o godz. 9.30 w archikatedrze częstochowskiej, gdzie przywitali nas abp Wacław Depo, bp Marek Mendyk i prezes zarządu KIAK Urszula Furtak. Podczas spotkania działaczom Akcji Katolickiej wręczono medale „Za Dzieło Apostolstwa”. Następnie z archikatedry alejami Najświętszej Maryi Panny pielgrzymi udali się w modlitewny przemarsz na Jasną Górę. Krzyż, baner Akcji Katolickiej w Polsce, sztandary Akcji Katolickiej i orkiestra poprowadziły nas na Jasnogórski Szczyt.

Uwieńczeniem naszej pielgrzymki była Msza św., której przewodniczył i wygłosił homilię abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W homilii arcybiskup podkreślił, że członkowie Akcji Katolickiej powinni się wzajemnie umacniać oraz wypraszać potrzebne łaski tak, jak Maryja z Apostołami w Wieczerniku. Podkreślił, że zasadniczym celem Akcji Katolickiej jest nie tylko dawanie świadectwa, ale też stała formacja, modlitwa i „wprowadzanie Boga w nasz ludzki świat”. Zaznaczył, że członkowie Akcji Katolickiej powinni być świadomi faktu wspólnotowego przeżywania wiary w jej aspekcie społecznym. – Z bł. Kardynałem Stefanem do Maryi – to jest nasza droga – powiedział na zakończenie. Eucharystię zakończyliśmy odmówieniem Aktu Zawierzenia Akcji Katolickiej Matce Bożej.

Umocnieni w wierze, ubogaceni przeżyciami, upewnieni, że Maryja wspiera nas w naszym staraniu, abyśmy potrafili uczynić z naszego apostolskiego działania dzieło prawdziwie podobające się Bogu, wróciliśmy do naszych domów.

2022-07-05 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokonaj 40 centymetrów

Pielgrzymowania nigdy nie pojmie ten, kto nie postawi pierwszego kroku. Z małego doświadczenia wiem, że najtrudniej jest właśnie zacząć. Decyzja podjęcia wyprawy i próba jej realizacji - to już pielgrzymka. Resztę należy zostawić Bogu. Szlak pokaże nam bowiem o wiele więcej, niż byśmy chcieli.

CZYTAJ DALEJ

Czuwać, czyli być człowiekiem sumienia

W „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” czytamy: „Okres Adwentu ma podwójny charakter. Jest okresem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem, w którym przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa kieruje się dusze ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów. Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania”.

Czytania 1. niedzieli Adwentu odnoszą się do przyjścia Jezusa na końcu czasów. Kluczowy jest w tej kwestii 24. rozdział Ewangelii według św. Mateusza, w której sam Jezus odpowiada na pytanie uczniów: „Powiedz nam, kiedy to nastąpi i jaki będzie znak Twego przyjścia i końca świata?” (24, 3). Chrystus mówi m.in.: „O dniu owym i godzinie nikt nie wie, nawet aniołowie niebiescy, tylko sam Ojciec. (...) Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie” (24, 36. 42).

CZYTAJ DALEJ

Zgierz: 20 lat działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej

2022-11-27 18:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archidiecezja Łódzka

W pierwszą niedzielę Adwentu w kościele MB Dobrej Rady w Zgierzu odbyły się uroczystości 20-lecia działalności parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który w homilii powiedział o dwóch poleceniach Jezusa. Pierwsze z nich to zawrócenie uwagi na swoje serce. - Serce, które jest ociężałe, nie potrafi kochać. Jezus każe popatrzeć nam na naszą wiarę przez pryzmat miłości. Wiara nie jest tylko wydarzeniem intelektu, że poznajemy konkretne prawdy. Wiara jest przede wszystkim osobowym spotkaniem z Bogiem i skoro jest spotkaniem między osobami, to jest przestrzenią miłości – wyjaśnił duszpasterz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję