Eucharystia celebrowana przez gościa z Warszawy rozpoczęła świętowanie Pikniku Królewskiego, upamiętniającego 353. rocznicę darowania obrazu Matki Bożej góralom przez króla Jana Kazimierza oraz 5. rocznicę koronacji wizerunku Madonny.
W homilii, wspominając swoje wizyty w Rajczy z czasów biskupstwa w Krakowie, kard. Nycz podkreślił, że Żywiecczyzna zawsze była symbolem stabilnej religijności oraz zapleczem licznych powołań kapłańskich i zakonnych. – Tej stabilności bycia z Kościołem chciałem wam życzyć – stwierdził. Kaznodzieja odniósł się do historycznych początków parafii Wawrzyńca DM i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy, sięgających 1669 r. Wskazał również na śluby maryjne króla Jana Kazimierza, do których nawiązał prymas Stefan Wyszyński w Jasnogórskich Ślubach, ułożonych w Komańczy w trudnym okresie dziejów Polski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Kardynał wyraził swą radość z możliwości wprowadzenia relikwii błogosławionych. – To jest radość archidiecezji warszawskiej, która wydała tych dwóch nowych błogosławionych, ale to jest też radość całej Polski, że kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia, i ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, są znani i przekazywani do kultu także młodemu pokoleniu, które już ich nie zna – zauważył purpurat, podkreślając, że w kulcie błogosławionych najważniejsza jest prośba i modlitwa oraz ich naśladowanie. – Błogosławieni wstawiają się za nami, są naszymi patronami na nasze trudne czasy – i pandemii, i wojny na Ukrainie. Potrzebujemy patronów mocnych – zaznaczył. I przypomniał, że jednym z najważniejszych rysów nauczania bł. kard. Wyszyńskiego było głoszenie przykazania miłości, aż do miłości nieprzyjaciół, a zasadą życia bł. ks. Jerzego stały się słowa św. Pawła: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Liturgię zwieńczyło pobłogosławienie wiernych nowymi relikwiami.
Po zakończonej Eucharystii w pobliskim amfiteatrze odbył się Piknik Królewski. Zaprezentowały się zespoły muzyczne, a teatr „Effatha” przedstawił scenę przekazania przez króla kopii obrazu Pani Jasnogórskiej rajczańskim góralom. Dochód z pikniku przeznaczono na remont kościelnych organów.