Reklama

Aspekty

Rodzina michalicka w Słubicach

Dokładnie pięć lat temu parafię Ducha Świętego w Słubicach i ziemię słubicką nawiedził św. Michał Archanioł w znaku figury z Monte Sant’Angelo. Dziś widać konkretne owoce tego wydarzenia.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2022, str. VI

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Słubice

Archiwum Michała Sobocińskiego

– Szkaplerz jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi – mówi Michał Sobociński

– Szkaplerz jest zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi – mówi Michał Sobociński

Figura św. Michała Archanioła peregrynuje od 2013 r. i jest w trasie już 2022 dni. W tym czasie nawiedziła 802 parafie w Polsce, a 24 lipca 2017 r. przybyła do Słubic. Od tamtej pory w mieście nad Odrą, a w sposób szczególny w parafii Ducha Świętego, wybrzmiewa hasło: „Któż jak Bóg!”, które jest zawołaniem Wodza Niebieskich Zastępów.

Bractwo

– W pierwszą rocznicę peregrynacji w parafii powstało Bractwo Szkaplerza św. Michała Archanioła. Ołtarz główny w kościele został wzbogacony o figury św. Michała Archanioła i Anioła Stróża. Raz w miesiącu jest celebrowana Msza św. o św. Michale Archaniele. Ponadto zbieramy intencje przez stronę internetową, za które jako bractwo modlimy się raz w miesiącu i powierzamy je naszemu patronowi – mówi Michał Sobociński. Dodaje, że parafia otrzymała skałę z Niebiańskiej Bazyliki. Grota to jedyne miejsce na świecie, które nie zostało poświęcone ręką człowieka, ale samego Archanioła. Członkowie bractwa aktywnie angażują się w oprawę wydarzeń o charakterze religijno-patriotycznym w parafii. Szczególną opieką i patronatem obejmują Panteon Pamięci Żołnierza Polskiego, do którego jest przekazywana ziemia z pól bitewnych i cmentarzy, gdzie spoczywają polscy żołnierze, którzy ginęli za ojczyznę w kraju i na wszystkich frontach II wojny światowej. – Jednym z głównych zadań naszej grupy jest pomoc parafii w różnych formach: w organizacji festynu, odpustu parafialnego, a także organizowanie wystaw tematycznych czy uzupełnianie wiedzy historycznej słubickiej młodzieży. To też pomoc w różnego rodzaju zbiórkach. Ostatnio przeprowadziliśmy zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy, którzy są ulokowani w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu – dodaje p. Michał.

Szkaplerz

Jeszcze zanim figura św. Michała Archanioła przybyła do Słubic, grupa wiernych kilkukrotnie uczestniczyła w peregrynacji w innych miejscowościach diecezji, a także poza nią. Michał Sobociński osobiście nawiedzał Monte Sant’Angelo czterokrotnie. Od kilku lat nosi szkaplerz św. Michała Archanioła. – Jest on zewnętrznym znakiem powierzenia się św. Michałowi. Jest też przede wszystkim znakiem przynależności do rodziny michalickiej. Nosi się go po to, by oddać cześć Archaniołowi i szerzyć jego kult. Osoby, które przyjęły szkaplerz, są szczególnie wezwane do służby Chrystusowi i Kościołowi zgodnie z duchem zgromadzenia, które dobrze oddaje hasło: „Któż jak Bóg!” oraz „Powściągliwość i Praca” – kontynuuje p. Michał. – Jako bractwo modlimy się za zgromadzenia michalitek i michalitów, za powołania do tych zgromadzeń, a przy okazji również o powołania z naszej parafii do naszego diecezjalnego gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Nasze bractwo jest otwarte na wszystkie osoby, które przyjęły szkaplerz, ale też na tych, którzy go nie mają. Osoby, które noszą szkaplerz, i te, które należą do Bractwa św. Michała Archanioła, mają udział w dobrach duchowych zgromadzenia michalitów. Przyjęcie szkaplerza włącza nas bowiem do rodziny michalickiej. Dzięki temu bierzemy udział w dobrach duchowych zgromadzenia: odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, Mszach św., umartwieniach i postach.

Reklama

Anielska niedziela

24 lipca, w 5. rocznicę nawiedzenia parafii Ducha Świętego i ziemi słubickiej przez św. Michała Archanioła odbędzie się tzw. anielska niedziela. Do parafii przybędzie michalita o. Robert Ryndak, moderator Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła, który wprowadzi wiernych w fascynujący świat aniołów. Michalita na każdej Mszy św. wygłosi naukę o Wodzu Niebieskich Zastępów i aniołach. Z kolei przed wieczorną Mszą św. odbędzie się nabożeństwo z nałożeniem skaplerza św. Michała Archanioła.

Parafia przez cały lipiec przygotowywała się do obchodów kolejnej rocznicy. Wydarzenie poprzedziły Godzinki do św. Michała, nauka pieśni do zwiastuna Bożej chwały, Nowenna za wstawiennictwem Archanioła w intencji dobrych duchowych owoców anielskiej niedzieli w parafii, projekcje filmów o jego kulcie w Polsce i na świecie, a także diecezjalny konkurs plastyczny dla dzieci pod patronatem bp. Tadeusza Lityńskiego i wojewody lubuskiego pt. „Mój Anioł Stróż”. Rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż prac odbędzie się w anielską niedzielę.

2022-07-19 14:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odrestaurowano zabytkową bramę przy kościele w Kwielicach

[ TEMATY ]

św. Michał Archanioł

Kwielice

https://parafiakwielice.pl/remonty

Zakończył się remont i odrestaurowanie zabytkowej bramy barokowej stanowiącej część zabytkowego ogrodzenia przy kościele parafialnym w Kwielicach.

Zabytkowa, XVIII-wieczna brama barokowa stanowi część zabytkowego ogrodzenia przy kościele pw. św. Michała Archanioła w Kwielicach.  Jej remont był możliwy dzięki Fundacji KGHM Polska Miedź S.A, która przekazała parafii darowiznę w kwocie 145 tys. złotych. Całkowity koszt renowacji wynosił 155 tysięcy złotych. Pozostała kwota to wkład własny parafii.

CZYTAJ DALEJ

Grzech nie do odpuszczenia?

2023-01-16 18:00

Niedziela Ogólnopolska 4/2023, str. 12-13

[ TEMATY ]

grzech

Adobe Stock

Czytelnik pyta: Co w sytuacji, kiedy ktoś popełnił grzech przeciwko Duchowi Świętemu, a nie jest tego świadomy?

Czym jest grzech przeciw Duchowi Świętemu? Powszechnie wiadomo, że jest to jedyny grzech, o którym Jezus mówi, iż nie zostanie odpuszczony. Gdyby jednak spytać, na czym on konkretnie polega, wiele osób miałoby pewnie problem z udzieleniem precyzyjnej odpowiedzi. Klauzula „nieodpuszczalności”, w połączeniu z treściowym niedookreśleniem, to doskonały pokarm dla naszych lęków. I choćby z tego powodu warto się przyjrzeć temu, co sam Pan, a za Nim Kościół, ma na myśli, mówiąc o tym grzechu.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję