Reklama

Wiadomości

Dofinansowanie inwestycji chroniących gospodarstwa rolne

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także rolnicze spółki wodne, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią, mogą do 2 września 2022 r. ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o wsparcie na ten cel.

Pomoc na realizację „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” finansowana jest z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i adresowana do dwóch grup odbiorców.

Inwestycje w bioasekurację

Pierwszą grupę stanowią rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą nie mniej niż 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w ramach wariantu 7.4 – zachowanie lokalnych ras świń, i chcą przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Pomimo że sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny dla hodowców, skutkuje dużymi stratami finansowymi w gospodarstwie, w którym choroba zostanie stwierdzona. Przed takim scenariuszem można się zabezpieczyć przez podjęcie działań bioasekuracyjnych, które nie dopuszczą do zarażenia trzody chlewnej wirusem ASF.

ARiMR oferuje na takie przedsięwzięcia pomoc w wysokości do 100 tys. zł. Maksymalny poziom refundacji wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji. Dofinansowanie można otrzymać m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej; wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji; budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń; zakup silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie i wykonanie robót związanych z jego posadowieniem; przebudowę czy remont, które doprowadzą do utrzymywania świń w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach czy wykonanie ogrodzenia chlewni.

Inwestycje w urządzenia melioracyjne

W trwającym właśnie naborze wniosków o wsparcie mogą ubiegać się także spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów objętych działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.

Ta grupa wnioskodawców może otrzymać dofinansowanie nawet do 1 mln zł. Środki można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu do utrzymywania urządzeń wodnych służących zabezpieczeniu gospodarstw przed zalaniem, podtopieniem lub nadmiernym uwilgoceniem spowodowanym przez powódź lub deszcz nawalny czy też wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych w celu zabezpieczenia gospodarstw przed skutkami suszy lub powodzi, np. remont rowu melioracyjnego, budowę progu piętrzącego, prace na sieciach drenarskich. Także w tym przypadku poziom dofinansowania wynosi 80 proc. kosztów kwalifikowanych zrealizowanej inwestycji.

Reklama

W tegorocznym naborze wprowadzono pewne zamiany w korzystaniu z pomocy przez spółki wodne lub ich związki. Podmioty te mogą, jak do tej pory, ubiegać się o zaliczkę na realizację inwestycji, albo – i to jest nowość – mogą wystąpić o wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych. Oprócz tego mogą się starać o zwrot podatku VAT, a w szerokim katalogu inwestycji objętych pomocą znalazły się jednostkowe stawki pomocy dotyczące m.in. przebudowy lub remontu 1 metra bieżącego rowu melioracyjnego czy budowy stałego progu piętrzącego.

Wnioski o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” z PROW na lata 2014-2020 przyjmują oddziały regionalne lub biura powiatowe ARiMR do 2 września 2022 r. Można je składać osobiście lub przez upoważnioną osobę, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej, bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.

Więcej informacji na portalu internetowym: www.gov.pl/web/arimr.

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie ARiMR.

2022-08-02 14:43

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem po sukces

W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 17 listopada ruszy nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Korzyści z działania w grupie

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję