Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Owocna pasja

Rozalia Bajer z parafii Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze osiągnęła międzynarodowy sukces.

Niedziela bielsko-żywiecka 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs plastyczny

Archiwum R. Bajer

Rozalia Bajer z nagrodą

Rozalia Bajer z nagrodą

Zdobyć srebrny medal w konkursie, na który nadesłano 130 tys. prac, to bez wątpienia duży sukces. Takim wyczynem może pochwalić się Rozalia Bajer, która uczestniczyła w 52. edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „International Childrens Art Exhibition” 2022 sponsorowanego przez japońską fundację Biiku Bunka Kyokai wspierającą edukację artystyczną. – Do udziału w nim namówiła mnie moja nauczycielka plastyki. Specjalnie na ten konkurs przygotowałam pracę, którą nazwałam „A Dreamland”. Najpierw powstał rysunek. Ponieważ konkurs był kierowany do dzieci w różnym wieku, to stwierdziłam, że namaluję coś, co by się spodobało dzieciom trochę młodszym ode mnie. Wymyśliłam, że będzie to kraina marzeń, o której śnią dzieci. Mój rysunek przedstawia taką krainę, którą nazwałam „A Dreamland”, czyli Kraina Marzeń – mówi Niedzieli laureatka konkursu.

To nie jedyny sukces utalentowanej plastycznie dziewczyny. W marcu 2020 r. zajęła pierwsze miejsce w XI Ogólnopolskim Szkolnym Konkursie Literackim „Czas szkoły, czas dojrzewania” w kategorii „Komiks” za pracę Z biegiem czasu. W 2018 r. znalazła się w gronie laureatów 34. Międzynarodowego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży im. Wandy Chotomskiej za minipowieść pt. Pieskie życie Fafika.

Rozwija pasję

Rozalia Bajer pasjonuje się rysunkiem. Ukończyła 8 klasę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Brzeszczach i chce kontynuować edukację w kierunku swoich zainteresowań. – Po wakacjach idę do szkoły średniej do technikum na grafikę komputerową i poligrafię cyfrową. Bardzo chcę dalej rozwijać swoją pasję, jaką jest rysowanie, i z tym kiedyś wiążę swoją przyszłość – zaznacza. Talentami dzieli się również ze wspólnotą w swojej parafii w Jawiszowicach na Osiedlu Brzeszcze. Od wakacji 2019 r. co tydzień tworzy komiks do parafialnej gazetki Mater Dolorosa”. – Zaczęło się przypadkowo na grupie Oazy Dzieci Bożych, która działa w mojej parafii. Kazano nam coś namalować. Namalowałam komiks o kocie, który chciał dołączyć do dzieci w naszej parafii. Od dziecka lubię rysować, a komiksy najbardziej. Wtedy nie miałam pojęcia, że mój komiks trafi do naszego proboszcza ks. Eugeniusza Burzyka i on za jakiś czas pozwoli mi na próbę stworzyć pierwszy komiks do Ewangelii. Moje prace podobały się odbiorcom, więc zaczęłam je tworzyć co tydzień – podkreśla. Jak zauważa, początek nie był łatwy, ponieważ nie każdą Ewangelię umiała od razu zinterpretować w taki sposób, który by ją satysfakcjonował. Jednak z pomocą ks. proboszcza z czasem nabyła większego doświadczenia. – Lubię bardzo obrazować Ewangelię za pomocą komiksu, gdyż za każdym razem nawet jeśli to jest ta sama Ewangelia, to można ją graficznie przedstawić zupełnie inaczej, a przekaz dalej zostanie ponadczasowy – dodaje. Prace dziewczyny można oglądać na bieżąco na stronie: materdolorosa.pl w zakładce „Bajeranckie komiksy Rozalii Bajer”.

Zadania specjalne

Rozalia należy także do parafialnej Grupy Oazy Młodzieżowej, gdzie na spotkaniach starają się pogłębiać wiarę. Należy też do Grupy Zadań Specjalnych prowadzonej przez ks. proboszcza, gdzie młodzi starają się na bieżąco zajmować sprawami parafii. Jednym z dzieł, które prowadzą, jest działająca od 2018 r. „Farska Cegielnia” – miejsce spotkań wiernych przy kawie i ciastku po niedzielnych Mszach św., a także grup formacyjnych z parafii. Tam mogą budować i umacniać wspólnotę, a dobrowolne ofiary, składane na słodkości, są w całości przeznaczane na działalność duszpasterską i prace remontowe w parafii.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs plastyczny przed Marszem dla Życia i Rodziny w Częstochowie

W ramach przygotowań do Marszu dla Życia i Rodziny, który już w najbliższą niedzielę 29 maja przejdzie ulicami Częstochowy pod hasłem: „Po stronie życia”, zostały zorganizowane konkursy dla dzieci i młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Prof. M. Melnyk: Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…

2022-12-03 08:00

[ TEMATY ]

Ukraina

Franciszek

wojna na Ukrainie

Grzegorz Gałązka

„Papieskie słowa i obrzędy związane z wojną rosyjsko-ukraińską są nierozłączne. Papież często więcej komunikuje przez obrzęd, gest i symbole religijne niżeli przez tekst werbalny. Papież wojnę przeżywa w sakralnej przestrzeni znaków i symboli. Papieskie myśli można «widzieć» na kilku poziomach komunikacyjnych” – pisze prof. Marek Melnyk w artykule pt. „Zrozumieć Papieża. Rytuały, symbole, gesty…”.

Teolog i religioznawca, zajmujący się historią Kościoła greckokatolickiego i dialogiem polsko-ukraińskim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, zaznacza: „Gdybyśmy wyraźnie oddzielili papieskie słowa i symbole, przez które mówi o wojnie na ziemi ukraińskiej, to jego przekaz zawiera wyraźne potępienie wojny jako uobecnienie zła w zbawionym świecie. Papież nieustannie przypomina, że zło jest a nie powinno być. Papież jest zrozumiały bez słów. Jego komunikat wykracza poza to, co można zwerbalizować, uchwycić pojęciami, wypowiedzieć, napisać. Papież chce być zrozumiany przez mowę gestu, symbolu, misterium”.

CZYTAJ DALEJ

Choinka. 2000 lat tradycji Bożego Narodzenia

2022-12-03 14:29
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję