Reklama

Niedziela Małopolska

Potrzebujemy kobiecych wspólnot

„Betania” na krakowskim Złocieniu gromadzi kobiety, które na wzór Marii i Marty szukają równowagi między licznymi obowiązkami a wzrastaniem w relacji z Jezusem.

Niedziela małopolska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Betania

Archiwum wspólnoty

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Panie łączy także wspólny, aktywny odpoczynek

Od niedawna należące do grupy współtworzą Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Krakowskiej. – Coraz większa liczba powstających przy parafiach kobiecych wspólnot potwierdza to, że szukamy swojego miejsca w Kościele; nie tylko jako gospodynie, kucharki i zelatorki (choć ich praca jest bardzo ważna! ), ale jako kobiety decyzyjne, odpowiedzialne, świadome. Mamy nadzieję pokazać, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi Karina Kapela, opiekunka wspólnoty kobiet przy parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki na krakowskim Złocieniu.

Z natchnienia

„Betania” została założona w celu skupienia przy kaplicy sąsiadek będących częścią jednej parafii – dla poznania się, wspierania, formowania kobiecej duchowości i służenia lokalnej wspólnocie. Jak mówi liderka grupy, moment jej utworzenia był nieprzypadkowy: – „Betania” miała swój początek podczas Adwentu 2019 r. Dostrzegłyśmy działanie Bożej Opatrzności, gdy kilka miesięcy później rozpoczęła się pandemia, a my byłyśmy dla siebie wsparciem w czasie izolacji, głównie duchowym, ale też logistycznym. Nie przerwałyśmy comiesięcznych spotkań. Przeniosłyśmy się do internetu, łącząc się z naszym duszpasterzem oraz z miejscami, których nie odwiedziłybyśmy inaczej – jak misja franciszkańska w Kakooge w Ugandzie.

Największym pragnieniem zrzeszonych we wspólnocie kobiet jest pogłębianie relacji z Bogiem – modlitwa, adoracja, towarzyszenie duchowe. Jak podkreślają, do tego potrzebny jest mądry, otwarty kapłan, niebojący się kobiet i dostrzegający potrzebę ich duszpasterstwa. – Ważne są też dla nas twórcze rozmowy z innymi kobietami, ale również wspólny odpoczynek – zaznacza p. Karina. W ramach comiesięcznych spotkań panie gromadzą się na Mszy św. oraz omawiają książkę benedyktyna o. Anselma Grüna Królowa i dzika kobieta. Złocień odwiedzają wyjątkowi goście, tacy jak dominikanka s. Małgorzata Lekan, pedagog Marta Babik czy stylistka Joanna Nagel.

Reklama

Mamy słowo

Jakie są oczekiwania pań, formujących się w kobiecych wspólnotach, wobec Kościoła i kapłanów? – Chcemy, żeby Kościół dostrzegał nasze potrzeby, zaczynając od tych najprostszych – choćby spokojnego kącika w zakrystii do nakarmienia i przewinięcia maleńkiego dziecka, przez te bardziej złożone, jak stałe spowiednictwo, kierownictwo duchowe i rekolekcje. Chcemy brać żywy udział w życiu parafii, być częścią rad duszpasterskich i ekonomicznych. To się powoli dzieje, są miejsca, gdzie kobiety czynnie działają w parafiach, jednak nadal zbyt często musimy pokonywać opór księży obawiających się dopuszczenia nas do głosu. Mam nadzieję, że kobiece wspólnoty pomogą te obawy przełamywać, pokazując, że nie jesteśmy zagrożeniem, a szansą dla Kościoła – mówi liderka grupy i dodaje, że mądra żona, mama, przyjaciółka, koleżanka z pracy, szefowa, która ma relację z Panem Bogiem i na co dzień żyje Jego słowem, rozwijając w sobie kobiecość i wrażliwość, może być wsparciem dla innych w drodze do dojrzałej wiary.

Odpowiedzialna za „Betanię” zachęca do tworzenia podobnych wspólnot w swoich parafiach. Zaprasza też do dołączenia do grupy na Złocieniu. – Żeby się zaangażować, wystarczy przyjść na piątkową, wieczorną Mszę św. do kaplicy w parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Krakowie, a potem iść z nami na spotkanie. Wracamy już we wrześniu! – zaprasza p. Karina.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Al-Maghtas znaczy Miejsce Chrztu

Niedziela Ogólnopolska 2/2020, str. 60-61

[ TEMATY ]

chrzest

Jordan

Chrzest Pański

Betania

Margita Kotas/Niedziela

Miejsce chrztu Jezusa

Miejsce chrztu Jezusa

Betania za Jordanem, zgodnie z Biblią miejsce działalności Jana Chrzciciela, która rozkwitła w północnej Jordanii – zielonym ogrodzie pustynnego Królestwa Haszymidzkiego, przyciąga pielgrzymów z całego świata.

Choć w Ewangelii nie ma jednoznacznej wskazówki, która pozwalałaby dokładnie określić miejsce, gdzie prorok Jan ochrzcił Jezusa – na jej kartach pada jedynie lakoniczne: „Działo się to w Betanii, po drugiej stronie Jordanu, gdzie Jan udzielał chrztu” (J 1, 28) – to właśnie tu się je lokuje.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję