Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Święto Policji

Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – powiedział do policjantów bp Grzegorz Kaszak.

Niedziela sosnowiecka 32/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

Święto Policji

Piotr Lorenc/Niedziela

Policyjne poczty sztandarowe

Policyjne poczty sztandarowe

To było zupełnie wyjątkowe, modlitewno-patriotyczne spotkanie, które nie miało do tej pory miejsca w historii naszej diecezji. W przededniu centralnych obchodów uroczystości z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej, w roku 100. rocznicy utworzenia Policji Województwa Śląskiego w sosnowieckiej bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny spotkali się najważniejsi i najwyżsi rangą policjanci z całej Polski. Był to wstęp do ogólnopolskich uroczystości, które odbyły się w Katowicach z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

– Gdy tylko zapadła decyzja, aby centralne obchody Święta Policji zorganizować w Katowicach, nie miałem wątpliwości, że musimy je rozpocząć w sposób uroczysty i w miejscu niezwykłym: w sosnowieckiej bazylice katedralnej – powiedział generalny inspektor Jarosław Szymczyk, komendant główny Policji. – Bardzo proszę księdza biskupa i księży kapelanów, abyście nie ustawali w tej modlitwie za nami, abyśmy mogli nadal jak najbardziej efektywnie służyć naszym obywatelom.

W obchodach wzięli udział m.in.: pierwszy policjant Rzeczypospolitej komendant główny policji i generalny inspektor Jarosław Szymczyk, Michał Wójcik, członek Rady Ministrów, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Bogdan Święczkowski, sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski i Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca. Obecni byli też przedstawiciele Centralnego Biura Śledczego, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także komendanci wojewódzcy Policji z całej Polski i komendanci szkół Policji ze Szczytna, Piły, Słupska, Katowic i Legionowa. Nie mogło oczywiście zabraknąć komendantów miejskich i powiatowych Policji Garnizonu Śląskiego. Sosnowieckich stróżów prawa reprezentował komendant miejski Policji w Sosnowcu insp. Tomasz Kłosowicz. Były też licznie obecne policyjne poczty sztandarowe.

Reklama

Służyć jak Chrystus

Najważniejszym punktem sosnowieckiego spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Razem z nim Liturgię w intencji polskiej Policji sprawowali ks. Mariusz Karaś, kanclerz kurii diecezjalnej w Sosnowcu, a zarazem diecezjalny duszpasterz Policji, oraz kapelani Policji ks. Adam Wycisk, ks. Andrzej Stępień, ks. Mariusz Olejnik i ks. Andrzej Stasiak.

W homilii bp Grzegorz Kaszak przypomniał scenę z Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus umył nogi swoim uczniom. – Był to wspaniały gest miłosierdzia, ale i uniżenia. Dał w ten sposób przykład tego, czym jest służba. Jest ona bowiem pracą z poświęceniem, wymagającą wyrzeczeń i dyscypliny. Jezus Chrystus, najlepszy pedagog, jakiego miała ludzkość, dał nam idealny przykład, ponieważ pokazywał cele, towarzyszył, a jednocześnie wskazywał metody i sposoby osiągnięcia tego celu. Celem człowieka jest niebo, miejsce szczęścia. Pan Jezus pragnie także naszego szczęścia na ziemi, ale żeby osiągnąć ten cel, trzeba służyć drugiemu człowiekowi – powiedział biskup sosnowiecki. Wskazał jednocześnie, że policjanci należą do grupy zawodów wysokiego zaufania społecznego. – Jesteście postawieni na piedestale. W kościele powiedzielibyśmy: „na świeczniku” naszego społeczeństwa. Ludzie na was patrzą i biorą z was przykład. Musicie być zawsze otwarci na niesienie pomocy – zaznaczył ordynariusz. Przywołał też wojenną historię policjantów 7. kompanii rezerwy z Jaworzna, którzy w sierpniu 1939 r. zostali przerzuceni na polsko-niemiecką granicę na Śląsku, oraz 2000 policjantów polskich, którzy zginęli w czasie kampanii wrześniowej i 12 000 funkcjonariuszy, którzy zostali wzięci do niewoli, a także historię policjantów zamordowanych w ramach zbrodni katyńskiej.

Cześć ich pamięci

Po Eucharystii na placu katedralnym pod pomnikiem, który upamiętnia funkcjonariuszy służb mundurowych oraz urzędników państwowych i samorządowych, którzy poświęcili swoje życie w służbie Bogu, niepodległej ojczyźnie i społeczeństwu obyła się uroczysta zmiana warty i apel poległych. W czasie apelu, który upamiętnił funkcjonariuszy Policji województwa śląskiego, głos zabrał nadinsp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki Policji w Katowicach. – Na samym początku w szeregi śląskiej policji wstąpili powstańcy. Oni byli zaprawieni w bojach, doświadczeni i wiedzieli, co trzeba robić. Bardzo wielu z nich pochodziło z tej ziemi – przypomniał nadinsp. Rabsztyn.

Centralne obchody Święta Policji odbyły się na pl. Sławika i Antalla w Katowicach. W tym roku bowiem przypada 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do Polski i utworzenia autonomicznego województwa śląskiego, którego bezpieczeństwa, aż do wybuchu II wojny światowej strzegła Policja Województwa Śląskiego. Podczas uroczystości, w której uczestniczyli bp Kaszak i ksiądz kanclerz Mariusz Karaś, prezydent Andrzej Duda na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego nadał stopnie generalskie sześciu oficerom Policji. Po wręczeniu nominacji generalskich, prezydent wręczył medale państwowe i resortowe. Komendant główny Policji został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Minister Kamiński w asyście komendanta głównego wyróżnił policjantów i pracowników Policji odznakami resortowymi w uznaniu ich szczególnych zasług w zakresie ochrony ludzi oraz utrzymania bezpieczeństwa lub porządku publicznego.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obchód 103-lecia Policji

[ TEMATY ]

Legnica

Święto Policji

ks. Piotr Nowosielski

Co prawda Święto Policji przypada 24 lipca, ale legniccy policjanci, rozpoczęli świętowanie trochę wcześniej. 8 lipca, zostali zaproszeni do kościoła św. Wojciecha w Legnicy, gdzie w ich intencji, oraz ich rodzin, została odprawiona Msza św.

CZYTAJ DALEJ

Roraty nie tylko dla dzieci

2022-12-02 14:48

Krzysztof Szewczyk

Wierni oświetleni blaskiem świec

Wierni oświetleni blaskiem świec

Adwent jest czasem oczekiwania, ale także przygotowania na święta Narodzenia Pańskiego. To dobra okazja, aby spędzić ten czas na modlitwie oraz pogłębieniu swojej wiary. Z myślą o wiernych duszpasterze organizują liturgie, czy nabożeństwa.

Wśród nich jest parafia Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, która zaprasza młodzież i dorosłych na czwartkowe Msze św. roratnie, a także uwielbienie przez Najświętszym Sakramentem. Inauguracja tych wieczorów modlitewnych miała miejsce w pierwszy czwartek Adwentu. - Pierwsze nasze nabożeństwo zgromadziło prawie 200 osób. To dla nas jasny sygnał, że z tego czasu adwentowego chcą korzystać także ludzie młodzi i starsi. Zazwyczaj roraty organizowane są dla dzieci, a przecież musimy pamiętać o wszystkich - zaznaczają duszpasterze z nowodworskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Bieg do Pękniętego Serca

2022-12-03 12:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Kilkunastu biegaczy łódzkich uczciło pamięć Dzieci z Przemysłowej. Bieg odbył się w 80. rocznicę utworzenia obozu nazywanego „Małym Oświęcimiem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję