Reklama

Głos z Torunia

Dębki

Taneczne rekolekcje

Domowy Kościół Diecezji Toruńskiej prowadził warsztaty tańca uwielbienia.

Niedziela toruńska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

taniec

Domowy Kościół

Archiwum autora

Taniec małżonków płynął dla Pana prosto z serca

Taniec małżonków płynął dla Pana prosto z serca

Czy w relację z Bogiem można wejść przez taniec? Tak! Od zarania dziejów był on formą uwielbienia Stwórcy. Kiedy zajrzymy do Pisma Świętego, znajdziemy fragmenty mówiące o radości ludzi z powodu działania Boga w ich życiu. W Biblii czytamy historię króla Dawida, który podczas przeprowadzania Arki Przymierza do Jerozolimy tańczył idąc przed nią.

Z biegiem czasu ludzie zaczęli traktować taniec jako formę odreagowania, towarzystwa i rozrywki, w której nie było już miejsca na Boga. Wobec tańca będącego przejawem tylko cielesności Kościół opowiedział się w sposób negatywny, widząc, że przyczyniał się do rozpowszechniania kultu ciała.

Jednak uwielbienie poprzez taniec przetrwało i oczyszczone ze światowego rozumienia ponownie odzyskało swój wymiar. Pojawiły się wspólnoty, które podczas modlitwy do Ducha Świętego tworzyły gesty i ruchy, pozwalające uzewnętrznić uczucia obecne w sercach zebranych. Tak powstała modlitwa tańcem, która jest przejawem pragnienia uwielbienia Boga poprzez ciało. Niektóre wspólnoty kościelne podjęły się trudu przygotowania i usystematyzowania modlitwy tańcem, dzięki czemu jest ona dalej kultywowana i rozwijana.

Reklama

W dniach od 3 do 10 lipca w nadmorskiej miejscowości Dębki odbyły się rekolekcje „Tańcem chwalmy Pana”. Zorganizowały je rodziny ze wspólnoty Kościoła Domowego Ruchu Światło-Życie Diecezji Toruńskiej, a wśród posługujących byli również alumni naszego WSD. By wziąć udział w tej modlitwie nie potrzeba było posiadać specjalnych umiejętności tanecznych, ponieważ najważniejszą rzeczą była chęć ofiarowania siebie Bogu poprzez taniec, który płynął prosto z serca. Małżonkowie mieli możliwość nauki modlitewnych tańców, a ich dzieci pozostawały pod opieką wychowawców. Większość z układów składała się z bardzo prostych gestów, którymi pełniej można było wyrazić uwielbienie.

Nie brakowało również stałych elementów rekolekcyjnych, takich jak adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa brewiarzowa, spotkania w małych grupach, w których można było wspólnie zatrzymać się nad Słowem Bożym. Pośród tych wielu aktywności centralnym punktem dnia był czas dla rodziny, korzystanie z uroków morza i pięknych okolic.

Diakonia Tańca pod przewodnictwem Bożeny i Janusza Majewskich działa prężnie od wielu lat. Już za rok w dniach 9 do 16 lipca w Piwnicznej Zdroju odbędą się kolejne rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła, na które serdecznie zapraszamy.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pracowała w slumsach. Tańczy dla Boga

[ TEMATY ]

taniec

Salve TV

Don't worry, be holy - nie martw się, bądź święty - z takim przesłaniem przyszła Marta Różycka z Wolontariatu Misyjnego Salvator. Ta 24 - latka była już 3 razy na misjach, pracowała w filipińskich slumsach, a teraz zamierza tańczyć na warszawskiej starówce razem z setką innych osób, by pokazać światu, jak wygląda radość ze Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Symbole i zwyczaje Adwentu

Niedziela podlaska 49/2002

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Bóg w swojej wielkiej miłości do człowieka dał swego Jednorodzonego Syna, który przyszedł na świat by dokonać dzieła odkupienia ludzi. Jednak tę łaskę każdy z nas musi osobiście przyjąć. Zadaniem Kościoła jest przygotowanie ludzi na godne przyjęcie Chrystusa. Kościół czyni to, między innymi, poprzez ustanowienie roku liturgicznego. Adwent rozpoczyna nowy rok kościelny. Jest on pełnym tęsknoty oczekiwaniem na Boże Narodzenie, na przyjście Chrystusa. Adwent to okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej.

Wieniec adwentowy

CZYTAJ DALEJ

„Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania” - jutro spotkanie w Sali Papieskiej

2022-11-28 20:22

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bł. kard. Stefan Wyszyński

pl.wikipedia.org

Kard. Stefan Wyszyński

Kard. Stefan Wyszyński

Siedemdziesiąt lat minie 29 listopada od podania wiadomości o wyniesieniu przez papieża Piusa XII prymasa Polski abp. Stefana Wyszyńskiego do godności kardynała w 1952 r. Ten dzień został wybrany na spotkanie pt. „Jasna Góra 640 lat. Misterium trwania”. Rozpocznie się ono we wtorek o godz. 18.30 w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.

Tytuł spotkania został zaczerpnięty z listu Prymasa Wyszyńskiego do pisarza Jana Dobraczyńskiego, którego błogosławiony poprosił o napisanie książki na Jubileusz 600-lecia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję