Reklama

Niedziela Wrocławska

Ciekawe miejsca w archidiecezji wrocławskiej

Gniechowice i dwory Dolnego Śląska

Tym razem zapraszamy do malutkiej wioski Gniechowice i jej okolic. Sama wieś znajduje się w gminie Kąty Wrocławskie, nad Czarną Wodą, 20 km od Wrocławia.

Niedziela wrocławska 32/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

turystyka

Marzena Cyfert/Niedziela

Sanktuarium św. Filomeny położone jest na wzniesieniu pośrodku wsi

Sanktuarium św. Filomeny położone jest na wzniesieniu pośrodku wsi

Warto w niej zobaczyć dwa obiekty, które wpisane są na listę zabytków w rejestrze Narodowego Instytutu Dziedzictwa – sanktuarium św. Filomeny i zespół pałacowy z XVIII-XIX wieku.

Sanktuarium św. Filomeny

Pierwsze wzmianki o kościele w Gniechowicach pochodzą z 1299 r. Zniszczony podczas pożaru wsi, odbudowany został w II połowie XV wieku i stoi do dziś, choć nie ominęły go uszkodzenia podczas kolejnych zawieruch dziejowych. Odbudowany w stylu gotyckim, w późniejszym okresie przekształcony w neogotyk, położony jest pośrodku wsi na wzniesieniu. W sierpniu 2019 r. metropolita wrocławski abp Józef Kupny nadał świątyni tytuł sanktuarium.

Sanktuarium jest jedyną w Polsce parafią pod wezwaniem św. Filomeny. Jej kult niestrudzenie propaguje ks. Jarosław Wawak. Od wielu lat przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z kraju i z zagranicy, czciciele świętej męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa. Największym wydarzeniem w parafii jest sierpniowy odpust z uroczystą procesją z figurą świętej i jej relikwiami. W procesji biorą udział dziewczęta niosące białe lilie, symbole czystości, i licznie przybyli pielgrzymi.

Zespół pałacowy

Reklama

Barokowy pałac z XVIII wieku przebudowywany w XIX wieku, zakupiony przez osobę prywatną nie był remontowany, a opuszczony zaczął niszczeć. Na początku XXI wieku zakupiony został przez kolejnego właściciela, który rozpoczął prace remontowe, ale je przerwał. Choć obiekt obecnie znajduje się w ruinie, uwagę przykuwają sztukatorskie dekoracje na elewacjach. Do zespołu pałacowego należy park angielski z przełomu XVIII i XIX wieku na drugim brzegu rzeki Czarna Woda.

Przy okazji pobytu w Gniechowicach warto zobaczyć pobliskie zespoły pałacowe – w Kobierzycach, Krzyżowicach, Królikowicach, Biskupicach Podgórnych czy Pustkowie Żurawskim.

Dolina Bystrzycy

Dla miłośników natury proponujemy dojazd do niedalekiego Parku Krajobrazowego Dolina Bystrzycy, który obejmuje dolinę rzeki. Utworzony w 1998 r. położony jest na terenie gmin: Wrocław, Kąty Wrocławskie, Mietków, Sobótka i Miękinia. To spokojna, zalesiona dolina z licznymi szlakami rowerowymi oraz płynącymi wśród drzew strumieniami ze starymi mostami. Stwarza doskonałe warunki do wypoczynku i oderwania się od miejskiego zgiełku.

2022-08-03 09:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Barcelona bez końca

Niedziela Ogólnopolska 33/2015, str. 42-43

[ TEMATY ]

turystyka

Witold Dudziński

Świątynia Sagrada Família wciąż jest w budowie

Świątynia Sagrada Família wciąż jest w budowie

Barcelonę można zwiedzać niemal bez końca. A jeśli jeszcze dorzucić pobliskie Costa Brava, to podróż, pobyt, wakacje mogą być bajkowe – twierdzi Ewa Dałkowska, znana i lubiana aktorka filmowa i teatralna

Bazylika Sagrada Família jest jednym z takich miejsc w Barcelonie, do których można wracać wiele razy i podziwiać, oglądać, chłonąć – zaznacza aktorka. – Tym bardziej że za każdym razem jest inna – dodaje. Świątynia zmienia się, bo przecież wciąż jest w budowie. Często jest tam tłok, bo to jedno z miejsc, które każdy, kto przyjeżdża do Barcelony, na Costa Brava, Costa del Maresme, do Katalonii czy w ogóle do Hiszpanii, chce zobaczyć.

CZYTAJ DALEJ

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

2022-11-28 15:49

[ TEMATY ]

WMSD

archidiecezja częstochowska

Liturgiczna Służba Ołtarza

kurs animatora

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

W ramach kursu będą poruszane tematy prowadzenia cotygodniowych zbiórek, ciekawego i kreatywnego prowadzenia spotkań dla dzieci i młodzieży, radzenia sobie z problemami wychowawczymi i wiele innych.

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję