Reklama

Aspekty

Dar od Pana Boga

O pasji do liturgii i niecodziennych zainteresowaniach z zielonogórzaninem Dawidem Makowskim rozmawia Kamil Krasowski.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 32/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski

Dawid Makowski

Kamil Krasowski: Od niespełna dwóch lat współtworzysz internetowy serwis, który przybliża wiernym liturgię Kościoła. Co to za projekt?

Dawid Makowski: Jest to ogólnopolski projekt liturgiczny Z pasji do liturgii, który stworzyłem wraz z moimi znajomymi w 2020 r. W skład projektu wchodzą teolodzy, doktor liturgiki i prawa kanonicznego oraz kilku pasjonatów liturgii. Są wśród nich zarówno świeccy, jak i duchowni z różnych regionów Polski. Na łamach naszej strony czytelnik znajdzie zarówno praktyczne pomoce liturgiczne (np. zasady doboru formularza mszalnego czy przepisy poszczególnych Mszy św.), jak i artykuły, które ukazują jakiś aspekt prawa, duchowości lub obrzędów liturgicznych. Ponadto prowadzimy działalność na Facebooku, gdzie można przeczytać myśli różnych liturgistów (również z zagranicy) oraz poznać ciekawostki o liturgii (zwłaszcza mszalnej). Natomiast na kanale na YouTubie znajduje się kilka konferencji tematycznych. Zamieszczamy tam również śpiewy mszalne, prawidłowe wykonanie poszczególnych gestów liturgicznych oraz filmy instruktażowe, które dotyczą szczególnych Mszy św.

Niedawno przełożyłeś na współczesną polszczyznę XVII-wieczną książkę na temat Ofiary Mszy św. O czym jest ta publikacja?

Tak, zajęło mi to prawie rok, ale było warto! Ta publikacja jest prawdopodobnie pierwszym w historii napisanym po polsku wykładem obrzędów Mszy św. Autorem dzieła jest ks. kan. Hieronim Powodowski, archiprezbiter, kapłan krakowski, który przez pryzmat historii Polski, wedle polecenia soboru trydenckiego, w 1604 r. pouczył wiernych o wartości i znaczeniu Najświętszej Ofiary, broniąc jej jednocześnie przed nawałą błędów heretyckich. Książka posiada też wiele wskazań praktycznych, które ciągle są aktualne. Sądzę, że lektura tych treści może ożywić wiele dusz do bardziej owocnego uczestnictwa w tych świętych tajemnicach. Wielu bowiem nie rozumie, czym jest liturgia. Ma na to wpływ wiele czynników, ale w sposób szczególny łamanie przepisów liturgicznych i celebrowanie wspólnoty, a nie Boga. Ksiądz Powodowski gani takie zachowanie i wskazuje, że prowadzi ono na manowce i obraża Tego, którego przecież w liturgii mamy adorować.

Reklama

Jak narodziła się w Tobie pasja do świętych obrzędów i co daje Ci to, niecodzienne jak na młodego człowieka, zainteresowanie? Z jaką reakcją spotykasz się ze strony rówieśników?

To zainteresowanie narodziło się dzięki ludziom, których Pan Bóg postawił na mojej drodze. Oni zmotywowali mnie do zgłębiania wiedzy, czytania książek czy pisania różnych publikacji. Było to swoiste ,,zarażenie” mnie pasją do liturgii. Dzięki niej odkryłem w sobie wrażliwość i pewne wyczucie liturgiczne, które daje szerszy kąt patrzenia na tę transcendentną rzeczywistość. Niestety nie wszyscy je posiadają, stąd bardzo często spotykam się z krytyką, kierowaną w moją stronę przez różne osoby. Częstym argumentem jest mój młody wiek, bo młody to przecież głupszy. Gdy słyszę taką opinię, to nawet nie wchodzę w dyskusję. Mam wtedy zawsze w głowie słowa św. Pawła skierowane do Tymoteusza: ,,Niech nikt nie lekceważy twego młodego wieku” (1 Tm 4, 12). Wiem po prostu, że to, co robię, ma sens. Informują mnie o tym co jakiś czas czytelnicy projektu, głównie księża z różnych diecezji, którzy wprowadzają w swoich parafiach to, czego dowiedzą się z naszej strony.

Czy wiążesz z tym swoją przyszłość?

Bardzo bym chciał nadal zgłębiać swoją wiedzę i uzyskać stopnie naukowe w tej dziedzinie nauk. Prace dyplomowe mam już w sumie napisane (śmiech). Zobaczymy, co przyniesie przyszłość, ale jeśli będzie to tylko możliwe, chcę rozwijać się w tym kierunku. Wiem, że jest to Boży dar, więc chciałbym go pomnożyć i w całości wykorzystać.

2022-08-03 09:55

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Międzypokoleniowe LSO

Niedziela częstochowska 49/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Liturgiczna Służba Ołtarza

Karol Porwich/Niedziela

Cieszą się z obecności przy ołtarzu

Cieszą się z obecności przy ołtarzu

Mam satysfakcję z tego powodu, że jestem potrzebny Panu Bogu również przy ołtarzu – cieszy się Ignacy Frania.

W zabytkowym kościele truskolaskiej parafii św. Mikołaja podczas każdej Mszy św. przy boku celebransa stoją młodzi i starsi ludzie ubrani w białe szaty Liturgicznej Służby Ołtarza. – Mamy rzeczywiście grupkę lektorów starszych, którzy mimo tego, że są już w szkołach średnich, to nie wstydzą się bycia przy ołtarzu. Mamy też ministrantów młodszych, a jeszcze zgłaszają się nowi kandydaci – cieszy się ks. Łukasz Dyktyński, proboszcz parafii, i dodaje: – Nie mogę też z tej służby liturgicznej wyłączyć naszej scholi dziecięcej, która działa od kilku tygodni, a już osiągnęła bardzo wysoki poziom wykonawczy pod kierunkiem p. Łukasza Pluty.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Młode Homilie #129

2023-01-29 08:31

[ TEMATY ]

Młode Homilie

Ewangelia komentarz

ks. Konrad Jasiewicz

aspekty.niedziela.pl

Młode Homilie #129

Czy chcesz być szczęśliwy? Co to w ogóle znaczy? I czy każdy może osiągnąć taki stan? Posłuchajcie komentarza ks. Konrada Jasiewicza na IV niedzielę zwykłą. Filmik znajdziecie tutaj, a tekst Ewangelii tutaj. Młode Homilie – dla młodych i młodych duchem!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję