Laboratoria życia i wiary
Z Jasnej Góry popłynie w tym roku to samo przesłanie, choć może wybrzmi jeszcze mocniej: „Bóg kocha każdego człowieka” – podkreśla przeor sanktuarium przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Ojciec Samuel Pacholski pielgrzymki piesze nazywa laboratorium życia i wiary i zaprasza do wspólnego świętowania, które choć w cieniu wojny, to jednak jest wyrazem radości ze spotkania z Bogiem i przypomnieniem, że On upomni się o każdego, kto Mu zawierza.
– Jeżeli w naszym życiu przeżywamy pewne tragedie, to nie dlatego, że Pan Bóg zapomniał o człowieku albo chce go bezlitośnie karać, ale On upomina się o nas, o całe nasze życie. Nie tylko to w wymiarze doczesnym, ale też w wymiarze wiecznym – zauważa jasnogórski przeor. Podkreśla, że jako ludzie wierzący musimy z optymizmem patrzeć w przyszłość i przypominać sobie, że „nasze życie nie zależy od pieniądza, od tego, ile będziemy mieli gazu i węgla na zimę”, i choć są to rzeczy ważne, a politycy są od tego, żeby te problemy rozwiązywać, to my „zachowujemy wiarę, że Bóg upomni się o każdego, kto Mu zawierza”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ojciec Pacholski uważa, że pielgrzymki piesze i nasze świętowanie są w tym roku także świadectwem dla gości z Ukrainy, którzy obserwują naszą religijność, i kiedy widzą entuzjazm naszej wiary, nabierają nowego ducha.
Reklama
Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystości 15 sierpnia. Podkreśla, że będziemy razem prosić o pokój, o to, by Kościół w Polsce jak najlepiej realizował swoją misję, bo zawsze w obliczu kryzysu, który dotyka ekonomię czy politykę, musi on być siłą moralną, która uspokaja i zaprasza do współpracy dla dobra wspólnego wszystkich obywateli. – Życie potrzebuje silnych więzi społecznych, umiejętności przebaczania i szukania wspólnej drogi do rozwiązywania najistotniejszych problemów – zauważa. I dodaje, że „w jedności siła, a jeśli jest to jedność zbudowana na wierze, nadziei i miłości, to w tym wyraża się autentyczna solidarność, która daje nam nadzieję na lepszą przyszłość”.
Przypomina, że każdy człowiek, również w wymiarze duchowym, potrzebuje świętowania: „obok codziennych wyzwań, trudu, pracy potrzebujemy świętowania, które jest wyrazem radości ze spotkania z Panem, z Maryją. To dopełnia nasze życie, pokazuje, że ma ono sens, który przekracza granice śmierci i doczesności”.
Pierwszy pielgrzymkowy szczyt
Dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to na Jasnej Górze pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt. Przybywają duże diecezjalne kompanie (ponad 40), a w nich kilkadziesiąt tysięcy pątników. Przemierzanie setek kilometrów i odprawienie „rekolekcji w drodze” to polski fenomen na skalę światową, którego nie zatrzymała nawet pandemia. Tegoroczne pielgrzymki niosą przede wszystkim modlitwę o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, za Kościół i trwający w nim synod, za młodych, o wiarę i wierność chrześcijańskiej tożsamości.
Jasnogórski flesz
• 15 sierpnia – uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
– 8.00 – Msza św. – 311. Warszawska Pielgrzymka Piesza (szczyt)
– 10.00 – modlitwa za Ojczyznę (szczyt)
– 11.00 – Suma pontyfikalna pod przewodnictwem abp. Wacława Depo (szczyt)
– 13.00 – śpiew uwielbienia – laureaci festiwalu „Sancta Maria”(szczyt)
– 14.00 – Droga Krzyżowa (wały)
– 18.30 – procesja eucharystyczna (bazylika)
– 19.00 – Msza św. (bazylika)
Reklama
– 21.00 – Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego
• 17 sierpnia – początek Nowenny do Matki Bożej Jasnogórskiej z udziałem parafialnych pielgrzymek pieszych z Częstochowy; Msza św. – 18.30
• 19 sierpnia – Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej
• 20 sierpnia – piesze pielgrzymki: opolska, gliwicka
• 21 sierpnia – Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników