Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Liturgia nie dopuszcza eksperymentów

Na szokujący, a nawet świętokradczy pomysł wpadł 36-letni włoski ksiądz, który przebywał na wakacyjnym wyjeździe z grupą młodzieży. Jedną z Mszy św. postanowił odprawić w morzu. Za „ołtarz” posłużył dmuchany materac – żeby ten nie odpłynął, podtrzymywał go jeden z uczestników. Kapłan, oczywiście nie miał na sobie ornatu ani stuły. Po fali krytyki, która na niego spłynęła, przeprosił za swoje zachowanie.

To kolejny przykład na to, że innowacyjność nie jest kompatybilna ze świętą liturgią.

THE PILLAR
Pożegna się ze stanowiskiem?

Amerykański portal religijny The Pillar zajął się analizą aktywności watykańskiego ministra spraw zagranicznych abp. Paula Gallaghera. Zauważono, że w ostatnim czasie arcybiskup udzielił kilku głośnych wywiadów. Zrobił to praktycznie pierwszy raz od czasu, gdy przed 8 laty objął stanowisko podsekretarza stanu w Watykanie. Szczególnie głośnym echem odbiły się jego wypowiedzi nt. trudności w komunikacji z niemieckimi biskupami, krytyka podatku kościelnego pobieranego przez państwową machinę skarbową oraz te wątki, które dotyczyły relacji Stolicy Apostolskiej z Chinami. Co skłoniło abp. Gallaghera do zintensyfikowania medialnej aktywności? Zdaniem The Pillar, może to być oznaką tego, że hierarcha żegna się ze swoim stanowiskiem. W Watykanie mówi się bowiem, że na początku września nastąpią zmiany na kierowniczych stanowiskach w kilku dykasteriach.

SIR
Kiedy przeproszą?

Wizyta Franciszka w Kanadzie po raz kolejny udowodniła, że Kościół nie ma problemów z wyrażeniem skruchy, z przeprosinami za wyrządzone zło i z wolą naprawienia. Ojciec Święty wie o tym, że to warunek harmonijnego życia i pokoju. Zwrócił na to uwagę w trakcie papieskiej pielgrzymki jeden z największych autorytetów katolickiego Wschodu – kard. Louis Raphaël I Sako. Przy okazji upomniał się dla prześladowanych na Bliskim Wschodzie chrześcijan o słowo „przepraszam”. Do tej pory, mimo morza krzywd, których doznali, żadnego takiego słowa – przede wszystkim od przywódców muzułmańskich, choć można znaleźć także innych winowajców – nie usłyszeli, a przecież dziesiątki, o ile nie setki tysięcy chrześcijańskich dzieci doznało w ostatnich latach niewyobrażalnych krzywd. Najbardziej bolesne wyrządzili bojownicy tzw. Państwa Islamskiego, od którego wielu muzułmanów nadal nie chce się odciąć.

Reklama

IL MESSAGGERO
Najgorętsze pytanie

To jedno z najgorętszych i najczęściej zadawanych ostatnio pytań: czy, a jeżeli tak, to kiedy Ojciec Święty pojedzie do Kijowa? Ze słów abp. Paula Gallaghera wynika, że będzie to wyłączna decyzja Franciszka. W rozmowie z dziennikarzami w samolocie, w trakcie powrotu do Rzymu papież uzależniał wizytę przede wszystkim od swojego stanu zdrowia. Istotna będzie również rozmowa z ukraińskim ambasadorem przy Watykanie Andriejem Juraszem. Terminy? Sierpień, wrzesień lub październik. Czyli w sumie nic pewnego.

HTE TABLET
Prześladuje księży

Mimo represji białoruskiej autorytarnej władzy Alaksandrowi Łukaszence nie udaje się zdusić oznak protestu i stłamsić obywateli swojego kraju, w tym duchownych. W lipcu na 15 dni więzienia został skazany katolicki ksiądz Andrzej Waszczuk z Witebska. Białoruscy oprawcy zarzucili mu nielegalne zorganizowanie zgromadzenia. Ujął się za nim na Facebooku biskup pomocniczy archidiecezji mińsko-mohylewskiej Jerzy Kosobucki. Hierarcha na swoim profilu wezwał do modlitwy za uwięzionego kapłana. To niespotykane, bo białoruscy hierarchowie rzadko odzywają się publicznie w takich sprawach, mimo że tylko w tym roku skazano jeszcze trzech innych księży, w tym dwóch za to, że przepraszali za wsparcie, którego Rosji w jej napaści na Ukrainę udziela Białoruś. Biskup Kosobucki protestował już w 2020 r., po sfałszowanych wyborach prezydenckich. Wypowiadał się też głośno przeciwko niewpuszczaniu abp. Tadeusza Kondrusiewicza do kraju.

2022-08-09 12:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prasa zagraniczna

Kościoły na celowniku

CZYTAJ DALEJ

Czas dla kobiet [Zaproszenie]

2022-11-28 19:58

Magdalena Pijewska/Archiwum Niedzieli

Czas kobiet dla kobiet nadchodzi. To już 10 grudnia u sióstr elżbietanek adwentowy dzień skupienia, na który są zaproszone wszystkie panie (te młodsze i starsze).

Ideę dnia skupienia zdradza na łamach „Niedzieli Wrocławskiej” s. Maria Czepiel CSSE. - Taki czas dla kobiet jest potrzebny samym paniom, ale także Kościołowi. Czas między nami kobietami, ale i z Jezusem, po to, abyśmy odkryły, jak jesteśmy piękne wewnętrznie i z pragnieniem, aby to nasze bogactwo stało się udziałem całego Kościoła - mówi s. Maria i dodaje: - Pan Bóg pragnie odnowy Kościoła, tak jak to uczynił od początku Jego istnienia, czyniąc kobiety zwiastunkami Jego Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Koncert charytatywno-integracyjny dla dzieci

2022-11-29 07:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Karol Porwich/Niedziela

W najbliższą sobotę w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się koncert z okazji Dnia Świętego Mikołaja. Udział weźmie w nim 5 tys. dzieci z niepełnosprawnościami i pochodzących z najuboższych rodzin województwa łódzkiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję