Reklama

Niedziela Częstochowska

Na rowerach po archidiecezji

Grupa ministrantów z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu z opiekunem ks. Sebastianem Koseckim odwiedziła 5 sierpnia redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Niedziela częstochowska 33/2022, str. XI

[ TEMATY ]

wycieczka

Marian Florek

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

Ministranci z zawierciańskiej parafii co roku organizują obóz rowerowy. Tradycyjnie wybierają stałą bazę, z której wyruszają na codzienne wycieczki. W tym roku z częstochowskiego domu Ruchu Światło-Życie ruszyli zwiedzać Częstochowę i jej okolice.

Co czytać?

Na progu redakcji młodych gości przywitał ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli. Po wymianie uprzejmości wszyscy udali się do redakcyjnej auli, gdzie spotkali się z ks. Mariuszem Frukaczem, odpowiedzialnym za edycję częstochowską tygodnika. Podczas półgodzinnej rozmowy poruszono temat odpowiedzialności dziennikarskiej za słowo wypowiedziane i napisane, a także odpowiedzialności w odbiorze informacji i jej weryfikacji pod kątem wiarygodności. – Na spotkaniu w redakcyjnej auli padło pytanie ks. Mariusza, czy młodzi czytają Niedzielę. Jestem przekonany, że to jest zadanie księży: pokazać im źródła wartościowych i wiarygodnych treści – mówi na gorąco ks. Kosecki.

Traktować poważnie

Zanim młodzi udali się do gabinetu redaktora naczelnego, mieliśmy okazję indywidualnie z nimi porozmawiać. Wyrażali się z ogromną radością o swoich kapłanach: – Księża w naszej parafii są bardzo fajni, otwarci i mili. Traktują nas poważnie i z szacunkiem – mówił Michał Gawlik, lat 15, pełniący w parafii rolę ceremoniarza.

Reklama

Ich opiekun – ks. Kosecki twierdzi, że ciągle uczy się właściwego podejścia do młodzieży. – Obserwowanie od najmłodszych lat kapłanów w mojej parafii, a potem poznawanie tajników dobrego duszpasterstwa w seminarium duchownym – to wszystko nauczyło mnie, że najważniejsze jest być z młodymi. Być – nie tylko w czasie sprawowania czynności przy ołtarzu, ale też być w ich życiu; nie tylko na sobotnich ministranckich zbiórkach, ale m.in. tak jak teraz, w czasie obozu wakacyjnego – wyjaśnia ksiądz prefekt. – Przez to, że staramy się z nimi być, oni nam ufają. Dostrzegają, że to, co mówimy, może mieć sens i może warto by tego posłuchać. Przekazujemy im treści religijne, a także te bliskie ich życiu. Pokazujemy jak żyć, by być szczęśliwym. A życie szczęśliwe, jak wiemy, pochodzi od Pana Boga – odsłania tajniki duszpasterskiej „kuchni” ks. Sebastian i dodaje: – Jest o co walczyć. Zawsze chciałem robić coś ważnego w życiu. A co jest ważniejsze od walki o duszę!

U naczelnego

Ostatnim etapem pobytu grupy zawierciańskich ministrantów było spotkanie z ks. Jarosławem Grabowskim, naczelnym Niedzieli. – Rozmawialiśmy o tym, co jest w życiu najważniejsze, i o tym, co to znaczy być dobrym chrześcijaninem oraz co zrobić, aby się dobrze modlić. Otrzymali od nas upominki stosowne do treści rozmowy, oryginalne niedzielne modlitewniki i Niedzielę Młodych oraz najlepsze w Europie Środkowo-Wschodniej, nasze naturalne niedzielne krówki – mówi z humorem ks. Grabowski i dodaje: – Zachęcaliśmy, by czytali Niedzielę, bo skoro uczą się z drukowanych książek, to mogą też czytać drukowaną prasę.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bałtyk jesienią też jest piękny

[ TEMATY ]

dzieci

Międzyzdroje

wycieczka

młodzież

Bałtyk

trzebicz

Radosław Zemsta

Dzieci i młodzież z parafii Trzebicz na wycieczce w Międzyzdrojach

Dzieci i młodzież z parafii Trzebicz na wycieczce w Międzyzdrojach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzebiczu, członkowie Szkolnego Koła Caritas i Białej Armii oraz ministranci 26 września wyruszyli wraz z ks. Tadeuszem Wołoszynem, proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu i opiekunami na trzydniową wycieczkę do Międzyzdrojów .

Swój ostatni wyjazd w tym roku nad polskie morze rozpoczęliśmy od Mszy św. Następnie autokarem wyruszyliśmy w podróż ku jesiennej przygodzie. Podróż upłynęła nam w miłej i wesołej atmosferze, podczas której uczestnicy śpiewali pieśni religijne, jak również popularne piosenki wędrowne. W czasie pobytu zwiedzaliśmy Międzyzdroje, spacerowaliśmy po plaży wdychając jod, podziwialiśmy Bałtyk jesienią i zbieraliśmy muszelki, jak również zdobyliśmy Kawczą Górkę.

CZYTAJ DALEJ

Sól, światło i miasto na górze – Co zrobić by życie było pełne smaku, nadziei i Boga?

2023-02-04 12:13

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

V Niedziela zwykła, Rok A
5 lutego 2023
Ewangelia: Mt 5,13-16 Zobacz www.niezbednik.niedziela.pl

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Erdogan: w Turcji liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi wzrosła do 912

2023-02-06 11:50

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/DENIZ TEKIN

Do 912 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi, które nawiedziło w poniedziałek nad ranem południowo-wschodnią Turcję - poinformował prezydent Recep Tayyip Erdogan. Kataklizm dotknął również północną Syrię. Na terenach kontrolowanych przez rząd w Damaszku zginęło 326 osób. Na obszarach pod władzą rebeliantów co najmniej 147.

To był największy kataklizm od 1939 roku; ponad 5,3 tys. osób jest rannych; zawaliło się 2818 budynków - wyliczał turecki prezydent podczas konferencji prasowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję