Reklama

Niedziela Częstochowska

Na rowerach po archidiecezji

Grupa ministrantów z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu z opiekunem ks. Sebastianem Koseckim odwiedziła 5 sierpnia redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela.

Niedziela częstochowska 33/2022, str. XI

[ TEMATY ]

wycieczka

Marian Florek

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

W gabinecie ks. Jarosława Grabowskiego, redaktora naczelnego Niedzieli

Ministranci z zawierciańskiej parafii co roku organizują obóz rowerowy. Tradycyjnie wybierają stałą bazę, z której wyruszają na codzienne wycieczki. W tym roku z częstochowskiego domu Ruchu Światło-Życie ruszyli zwiedzać Częstochowę i jej okolice.

Co czytać?

Na progu redakcji młodych gości przywitał ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Niedzieli. Po wymianie uprzejmości wszyscy udali się do redakcyjnej auli, gdzie spotkali się z ks. Mariuszem Frukaczem, odpowiedzialnym za edycję częstochowską tygodnika. Podczas półgodzinnej rozmowy poruszono temat odpowiedzialności dziennikarskiej za słowo wypowiedziane i napisane, a także odpowiedzialności w odbiorze informacji i jej weryfikacji pod kątem wiarygodności. – Na spotkaniu w redakcyjnej auli padło pytanie ks. Mariusza, czy młodzi czytają Niedzielę. Jestem przekonany, że to jest zadanie księży: pokazać im źródła wartościowych i wiarygodnych treści – mówi na gorąco ks. Kosecki.

Traktować poważnie

Zanim młodzi udali się do gabinetu redaktora naczelnego, mieliśmy okazję indywidualnie z nimi porozmawiać. Wyrażali się z ogromną radością o swoich kapłanach: – Księża w naszej parafii są bardzo fajni, otwarci i mili. Traktują nas poważnie i z szacunkiem – mówił Michał Gawlik, lat 15, pełniący w parafii rolę ceremoniarza.

Reklama

Ich opiekun – ks. Kosecki twierdzi, że ciągle uczy się właściwego podejścia do młodzieży. – Obserwowanie od najmłodszych lat kapłanów w mojej parafii, a potem poznawanie tajników dobrego duszpasterstwa w seminarium duchownym – to wszystko nauczyło mnie, że najważniejsze jest być z młodymi. Być – nie tylko w czasie sprawowania czynności przy ołtarzu, ale też być w ich życiu; nie tylko na sobotnich ministranckich zbiórkach, ale m.in. tak jak teraz, w czasie obozu wakacyjnego – wyjaśnia ksiądz prefekt. – Przez to, że staramy się z nimi być, oni nam ufają. Dostrzegają, że to, co mówimy, może mieć sens i może warto by tego posłuchać. Przekazujemy im treści religijne, a także te bliskie ich życiu. Pokazujemy jak żyć, by być szczęśliwym. A życie szczęśliwe, jak wiemy, pochodzi od Pana Boga – odsłania tajniki duszpasterskiej „kuchni” ks. Sebastian i dodaje: – Jest o co walczyć. Zawsze chciałem robić coś ważnego w życiu. A co jest ważniejsze od walki o duszę!

U naczelnego

Ostatnim etapem pobytu grupy zawierciańskich ministrantów było spotkanie z ks. Jarosławem Grabowskim, naczelnym Niedzieli. – Rozmawialiśmy o tym, co jest w życiu najważniejsze, i o tym, co to znaczy być dobrym chrześcijaninem oraz co zrobić, aby się dobrze modlić. Otrzymali od nas upominki stosowne do treści rozmowy, oryginalne niedzielne modlitewniki i Niedzielę Młodych oraz najlepsze w Europie Środkowo-Wschodniej, nasze naturalne niedzielne krówki – mówi z humorem ks. Grabowski i dodaje: – Zachęcaliśmy, by czytali Niedzielę, bo skoro uczą się z drukowanych książek, to mogą też czytać drukowaną prasę.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wyprawa do Matki Bożej

Niedziela toruńska 25/2022, str. IV

[ TEMATY ]

wycieczka

Ks. Paweł Maciejko

Za nami kolejny zabytek na naszej trasie – kuźnia z Trzebcza

Za nami kolejny zabytek na naszej trasie – kuźnia z Trzebcza

Jak co roku od 12 lat organizujemy piesze pielgrzymko-wycieczki dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych parafian. Takie wspólne wędrowanie inspiruje do poznawania okolicy. Zawsze znajdujemy coś ciekawego!

W tym roku pod koniec maja na wędrówkę wybrały się dzieci z klas IV i V Zespołu Szkół w Unisławiu, ale też Koło Misyjne, Caritas i ci, którzy pragnęli poznać najbliższą okolicę, zabytki, kapliczki i krzyże przydrożne. Dla wielu dzieci była to pierwsza taka pielgrzymka.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Krajewski: bądźmy wszyscy bliżej tych, którzy śpią na ulicy

2022-11-26 16:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

"Wczoraj pod kolumnadą Berniniego na placu św. Piotra zmarł bezdomny, także z powodu zimna. Papież pamięta o nim w modlitwie i pamięta o wszystkich, którzy są zmuszeni do życia bez domu" – zapewnia kard. Konrad Krajewski, papieski jałmużnik. W rozmowie z portalem Vatican News kardynał mówi o działalności charytatywnej w Watykanie i mieście Rzymie na rzecz ubogich. „Moją rolą jest opróżnienie konta charytatywnego Ojca Świętego” – zaznacza.

Bezdomny, który zmarł, częściowo z powodu zimna, pod kolumnadą na placu św. Piotra, był jednym z wielu ubogich wspomaganych przez Dykasterię ds. Posługi Miłosierdzia. Zaoferowano mu miejsce, gdzie mógłby spać w cieple, ale odrzucił tę propozycję i wybrał pozostanie na ulicy. Papież modli się za niego i za tych, którzy nie mają domu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję