Reklama

Niedziela Podlaska

O zgodę i miłość

Zgromadzeni w prostyńskim sanktuarium mogli usłyszeć m.in. o łaskach, jakie płyną na małżonków żyjących w związkach sakramentalnych, o miłości, przyjaźni i patrzeniu w tym samym kierunku.

Niedziela podlaska 33/2022, str. IV-V

[ TEMATY ]

odnowienie przysięgi małżeńskiej

Andrzej Koroś

Radość życia małżeńskiego i rodzinnego

Radość życia małżeńskiego i rodzinnego

Święta Anna żona Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa, patronka małżeństw, matek, wdów, piekarzy i żeglarzy, przybyła do Prostyni w 1510 r., aby oddać cześć Trójcy Przenajświętszej. Ukazała się Małgorzacie, żonie Błażeja. Zostawiła wianki uplecione z polnych ziół: trzy złączone ze sobą – na znak Trójcy Świętej i jeden oddzielny na swoją pamiątkę. Objawiła się również drugi raz. Tym razem poprosiła mieszkańca pobliskich Złotek, aby zawiózł ją do Prostyni. Na miejscu wyjawiła woźnicy, kim jest, weszła na wzgórze prostyńskie, uklękła i zniknęła. Te wydarzenia mocno wstrząsnęły lokalną społecznością. W krótkim czasie zbudowano tu dwa kościoły: ku czci Trójcy Przenajświętszej i drugi – ku czci św. Anny. Do nowo powstałej parafii bp Holszański przekazał statuę Trójcy Świętej w formie Tronu Łaski wyrzeźbioną przez Wita Stwosza lub jego uczniów. Do Prostyni zaczęły przybywać tłumy pielgrzymów. Działy się też cuda. Tak jest nieprzerwanie aż do dziś. Nie cichnie też modlitwa: „Święta Anno uproś Wnuka, niech ma każdy, czego szuka”.

W trosce o małżeństwo i rodzinę

W niedzielę, 31 lipca, w sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni odbyła się XIII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej. Tego dnia przypadał odpust św. Anny. Tegoroczne modlitewne spotkania odnosiły się do zakończonego pod koniec czerwca Roku Rodziny, którego hasło brzmiało Amoris laetitia (Radość miłości). Organizatorem pielgrzymki byli ks. kan. Piotr Arbaszewski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej i proboszcz parafii w Zembrowie oraz parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Anny w Prostyni. Przed Tron Łaski, do miejsca, gdzie objawiła się św. Anna, przybyli małżonkowie, rodziny, babcie, dziadkowie, dzieci i wnuki z różnych stron diecezji, a także spoza jej granic. Każdy chciał znaleźć się tu, na wzgórzu prostyńskim, o którym mówił kard. Stefan Wyszyński: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni”. Wielu pielgrzymów było zmotoryzowanych, ale do św. Anny pątnicy przybyli też pieszo z Małkini, Kosowa Lackiego i z Rytel. Ulewny deszcz nie był dla nich przeszkodą. Wszystkich gości w progach sanktuarium witał ks. kan. Józef Poskrobko, kustosz prostyńskiego sanktuarium i dziekan łochowski. W bazylice odbyła się modlitwa różańcowa w intencji małżonków i rodzin. Następnie ks. dr hab. Jacek Goleń, prof. KUL, kierownik katedry duszpasterstwa rodzin Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wygłosił wykład pt. Miłość i duchowość małżeńska. Zwracał uwagę na łaski, jakie płyną na małżonków żyjących w związkach sakramentalnych, którzy grają w jednej drużynie i patrzą w tym samym kierunku. Mówił, jak ważna jest miłość i przyjaźń małżeńska, zmieniająca się z wiekiem. Podkreślił także, że w małżeństwie i w rodzinie istotny jest czas poświęcany sobie nawzajem i przeznaczony wyłącznie dla rodziny. Kluczowa jest też szczera i spokojna rozmowa w chwilach radości i smutku, a także w decydujących momentach życia. Słowa prelegenta potwierdzili również małżonkowie, którzy przedstawili swoje świadectwo. W ciepłych słowach mówili o potrzebie chwalenia siebie nawzajem, wyznawaniu sobie miłości i cierpliwym słuchaniu współmałżonka.

Reklama

Razem z wiernymi

Na uroczystości odpustowe przybyli księża: ks. kan. Ryszard Zalewski – proboszcz parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim, dziekan bielski, ks. prał. Tadeusz Osiński – senior z Łochowa, ks. Jan Wróblewski – proboszcz parafii Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Małkini, ks. Piotr Wróblewski z Misji Katolickiej we Francji, ks. Mirosław Wyszogrodzki – salezjanin pochodzący z parafii Prostyń, ks. kan. Krzysztof Maksimiuk – senior prostyński, ks. Antoni Kunicki – proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Sadownem, ks. Marian Dobrowolski – proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kamionnie, ks. Leszek Tymoszuk – proboszcz parafii Chrystusa Króla w Ogrodnikach, ks. Marek Siekierko – misjonarz z Kamerunu, ks. kan. Stanisław Wojciechowski – senior sadowieński, ks. Marcin Szymanik – sekretarz biskupa drohiczyńskiego, ks. Piotr Pędzich – wikariusz z Sadownego, ks. Paweł Hryniewicki – wikariusz prostyński, ks. Krzysztof Nagórny – wikariusz prostyński.

Reklama

Prostyńskie uroczystości

W samo południe odprawiona została Suma odpustowa w intencji małżeństw i rodzin pielgrzymów oraz parafian. Mszy św. przewodniczył bp Piotr Sawczuk. W kazaniu przybliżył historię prostyńskiego sanktuarium, wydarzenia związane z objawieniami św. Anny sprzed pięciuset laty, kościoły, w których gromadzili się wierni przybywający przed cudowną statuę, liczne cuda, jakie tu się działy. Łaski, których doznawali pielgrzymi i parafianie na wzgórzu prostyńskim opisane są w „Księdze cudów” znajdującej się w sanktuarium. Biskup nawiązał także do rodziców kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy właśnie tu zawarli sakrament małżeństwa. Kardynał bywał w Prostyni, modlił się przed Tronem Łaski, spacerował po tutejszych dróżkach. Jego powiedzenie: „Jeśli chcesz doznać łaski, jedź do Prostyni” znane jest w całej Polsce. I tak do Prostyni od wielu lat zmierzają ludzie różnych stanów i profesji. Przybywają matki prosić o dar potomstwa, ojcowie, by modlić się o szczęście w małżeństwie, dziadkowie z prośbami o zgodę w rodzinach, rolnicy szukający wsparcia w swojej ciężkiej pracy. Każdy przynosi tu swój krzyż i prosi o łaski Boga w Trójcy Jedynego i św. Annę. W czasie liturgii odbył się obrzęd odnowienie ślubów małżeńskich, podczas których pary modliły się o dalsze łaski, błogosławieństwo Boże i umocnienie wiary dla swoich rodzin. Małżonkowie i rodziny zawierzyli się także św. Annie. Po Mszy św. pielgrzymi i goście mieli okazję przystąpić do tradycyjnej koronacji koronami św. Anny. Obrzędowi towarzyszył koncert organowy w wykonaniu Sylwestra Trojanowskiego z Białegostoku.

Reklama

Tego dnia bp Sawczuk poświęcił odnowioną kapliczkę św. Józefa, znajdującą się przy wejściu do bazyliki. Jej fundatorami byli: ks. kan. Józef Poskrobko i p. Józef Dłuski z miejscowości Złotki. Święty Józef, małżonek Maryi jest patronem małżeństw chrześcijańskich, rodzin, ludzi pracy i dobrej śmierci. Poświęcone zostały także wyremontowane organy kościelne, które przez niemal pół roku były restaurowane przez organomistrza z Białegostoku p. Kamila Jankowskiego.

Po Mszy św. odbyła się agapa przygotowana przez parafian prostyńskich. Ze względu na deszczową pogodę, poczęstunek odbył się w sali OSP w Prostyni. Nikt nie wyszedł stąd głodny. Następnie wokół bazyliki odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji uproszenia daru potomstwa, któremu przewodniczył ks. kan. Piotr Arbaszewski.

W prostyńskim sanktuarium wszyscy modlili się o zgodę i miłość w małżeństwie oraz w rodzinie, bo jest to nadrzędna sprawa, od której zależą losy przyszłych pokoleń.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małżeńskie świętowanie

Inicjatywa „Tak na serio” to Tydzień Modlitwy za Powołanych do Małżeństwa.

Wydarzenie miało miejsce od 30 maja do 7 czerwca w salwatoriańskiej parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Świata w Bielsku-Białej Cygańskim Lesie. W jego ramach odbyły się adoracje przed Najświętszym Sakramentem i Msze św. Zwieńczeniem było odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas liturgii sprawowanej przez ks. prob. Wiesława Ogórka SDS w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Adwentowe opowieści o przodkach Mesjasza

2022-11-28 14:49

[ TEMATY ]

Biblia

"Od Abrahama do Jezusa" to seria krótkich filmików, w których bp Piotr Przyborek opowiada o przodkach Mesjasza ujętych przez św. Mateusza w pierwszym rozdziale Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Kecharitomene - musical o Matce Bożej

2022-11-29 10:59

ks. Waldemar Wesołowski

W poniedziałek 28 listopada, w auli Szkoły Zakonu o. Pijarów w Bolesławcu miała miejsce premiera musicalu Kecharitomene – czyli Pełna łaski.

To muzyczne dzieło, przedstawione na początku adwentu, opowiada o duchowych przeżyciach Maryi, jakie towarzyszyły jej od momentu zwiastowania do wniebowzięcia. Dzieło muzyczne, którego autorem jest o. Dominik Bochenek, zostało wykonane przez uczniów szkoły pijarskiej. W premierze wzięło udział wiele osób, które mocno przeżyły te treści, podkreśla o. Dominik Bochenek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję