Reklama

Niedziela Podlaska

Będzie dobrze wykorzystana

W Wałkach mają powód do radości. Uroczyście otwarto i poświęcono tam nową świetlicę wiejską, która ma służyć miejscowej ludności.

Niedziela podlaska 33/2022, str. VII

[ TEMATY ]

świetlica środowiskowa

Elżbieta Gajoch

Świetlica usadowiona została na szkolnym placu, na miejscu rozebranej szkoły podstawowej

Świetlica usadowiona została na szkolnym placu, na miejscu rozebranej szkoły podstawowej

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wałkach sprawowaną przez ks. Marka Żarskiego, proboszcza parafii Matki Bożej Bolesnej w Osmoli, który powitał licznie przybyłych gości, a przede wszystkim organizatorów uroczystości: Stanisława Derehajło – marszałka Województwa Podlaskiego, Magdalenę Tymińską – prezesa Instytutu Społecznego Pactum oraz Jerzego Iwanowca – wójta gminy w Milejczycach.

W wygłoszonej homilii nawiązał do wydarzeń, które miały mieć miejsce w świetlicy, tj. przeglądu zespołów ludowych i warsztatów kulinarnych produktów regionalnych Podlasia. Przytaczając fragmenty z filmu Wyszyński – zemsta czy przebaczenie, zwrócił uwagę na potrzebę miłości. W pierwszej kolejności wymienił miłość do Boga, a w drugiej do ojczyzny. Następnie ks. Marek przeprowadził krótkie rozważania na temat chrześcijańskiego patriotyzmu. Wymienił kilka jego przykładów z życia codziennego: obrona kraju, dbanie o środowisko i przyrodę, poznawanie historii Polski, pamiętanie o świętach narodowych, wywieszanie biało-czerwonej flagi, kupowanie polskich produktów. Popularyzację tańców i pieśni narodowych oraz regionalnych potraw nazwał lokalnym patriotyzmem. Pogratulował pomysłu organizatorom przeglądu. Modlił się o dobre plony dla rolników oraz za mieszkańców tych terenów. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli korowodem pod świetlicę. Władze samorządowe oraz sołtysi wsi przecięli wstęgę.

Ksiądz Jarosław Rosłon, proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Milejczycach i ks. Roman Dubiński, wikariusz prawosławnej parafii św. Barbary w Milejczycach pobłogosławili i poświęcili świetlicę w Wałkach. Księża obu wyznań, razem z licznie zgromadzoną ludnością z okolicznych miejscowości modlili się na zadaszonej scenie przed świetlicą. Następnie poświęcili wszystkie jej pomieszczenia, zawieszony krzyż oraz obrazy.

W przeglądzie zespołów ludowych Podlasia w Wałkach wzięły udział następujące zespoły: Małe Podlasie z Siemiatycz, Podlaskie Kukułki z Bielska Podlaskiego, Zespół Ludowy Kalina z Żurobic i Kolej na Łapianki z Łap. Zespoły prezentowały polskie tańce narodowe: poloneza, mazura, krakowiaka, kujawiaka, oberka oraz pieśni narodowe i ludowe. Wystąpiły w strojach ludowych. W przypadku Kaliny z Żurobic był to ludowy strój podlaski nadbużański. Niektóre z nich obchodziły w tym roku jubileusze swego powstania np. 50-lecie Podlaskich Kukułek i 35-lecie Kaliny z Żurobic. Zaproszone zespoły występowały nie tylko w miejscowościach naszego regionu, ale także w wielu polskich miastach i wielokrotnie za granicą. Kalina z Żurobic śpiewała dla papieża Jana Pawła II. Wysoki poziom wykonawców przyciągnął do Wałek tłumy słuchaczy. Największe uznanie zdobył koncert w wykonaniu Podlaskich Kukułek. Ponadto wystąpił zespół, wywodzący się z tej okolicy, Dobrowolscy Band oraz Kalinka. Pomiędzy koncertami, Koła Gospodyń Wiejskich – Rakowianki w Milejczycach, Sąsiedzi w Kolonii Boćki, koło w Ogrodnikach, przedstawiały tradycyjne receptury regionalnych potraw Podlasia: zagubów, przekąsek z czosnkiem i makówek. Koła te przygotowały potrawy wszystkim uczestnikom przeglądu. Można było skosztować m.in. chleba ze smalcem, skwarkami oraz ogórkiem, ciasta i kwas chlebowy. Najmłodsi najbardziej zadowoleni byli z dmuchanego placu zabaw. Cieszy fakt, iż organizatorzy przeglądu zapewnili zgromadzonym wartościowe wykorzystanie wolnego czasu.

2022-08-10 09:22

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Współczesne Betlejem

Niedziela łódzka 53/2017, str. VI

[ TEMATY ]

świetlica środowiskowa

Archiwum świetlicy

Trzeba było włożyć trochę pracy

Trzeba było włożyć trochę pracy

Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby Jezus urodził się w naszych czasach? Może Jego Tata byłby pilotem samolotu i cała rodzina latałaby w chmurach? A może mieszkaliby w Gdańsku i szukali bursztynów na plaży? Na pewno mieliby psa, chomika i szynszylę!

Dzieci ze Świetlicy Małych Dzieci prowadzonej przy parafii św. Teresy i św. Jana Bosko w Łodzi zastanawiały się, jak mogłaby wyglądać historia narodzin Jezusa, gdyby przyszedł na świat w naszych czasach. Ułożyły wspólnie swoją opowieść, a następnie zilustrowały ją. Powstała w ten sposób ogromnej wielkości karta świąteczna, która – oprócz zapisanej i zilustrowanej historii – zawierała życzenia dzieci dla dorosłych.

CZYTAJ DALEJ

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: 100-lecie piotrkowskiej parafii

2022-12-03 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Po co ten kościół, po co ta decyzja sprzed 100 lat o tym, że tu ma być parafia. Do dzisiaj mamy takie przekonanie, że pierwszą, podstawową przestrzenią spotkania naszego z Jezusem jest parafia. Kościół ma wiele różnych rzeczywistości – ten kościół nie powstał jako parafialny – mamy w Kościele zakony, wspólnoty, stowarzyszenia, ale w całej tej różnorodności pierwszym i najważniejszym doświadczeniem Jezusa dla człowieka jest parafia! – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję